Zamestnanec mesta nebude vyhozen za to, ze malo pracuje. Ale bude vyhozen kdyz udela neco spatne. Ted zalezi jak moc spatne. Na vrcholu teto stupnice je korupce nebo nedodrzeni pravidel, ktere se da vylozit jako korupce. To je chyba, ktera se neda nijak omluvit nebo vysvetlit.
Takze kdyz je pravidlo, ze stena musi byt 60 palcu od umyvadla, a pak 1.5 palce chybi, tak proste neohrozi svoje zamestnani, aby tu vyjimku udelal. Je uplne jedno, ze to on sam nebo jini spolupracovnici nepostrehli pri schvalovani planu nebo jindy v prubehu procesu. Dulezite je, ze kdyz na to prisel v zaveru, tak zajistil, abysme koupelny vybourali. Jinak by to pro ne bylo obrovske riziko. Staci abych o tom nekdo promluvil a o praci by prisel. Nemusi dostat ani uplatek. Je to cerno bile a velmi jasne.
Prace pro mesto je lukrativni. Nekteri lide vydelavaji i stovky tisic dolaru rocne. Ten risk za to nestoji.
Naopak kdyz v praci temer nic delat nebude, tak riziko je minimalni. Neni tam zadny akcionar, majitel nebo nekdo kdo by cloveka co moc nepracuje vyhodil.
Pro mesto je velmi vyhodne kdyz developeri neco postavi. V USA dostavaji mesta podil na sales tax, na property tax (dan z nemovitosti) a na business license. Takze z mesta dostavam feedback jak jsou radi, ze konecne parcela co byla pres 20 let prazdna bude zastavena a budou tam firmy co prinesou mestu dalsi prijmy.
Jenze nikdo ve statni nebo lokalni sprave neni odmemen za odvahu. Odvahu podporit projekty a mit ten stejny tah na branku jako podnikatel. Mit ten pocit, ze se musime jako spolecnost nekam pohnout kupredu. Ze si nemuzeme dovolit stavet podobne projekty pomalu 6 let. Ze se musime rycheji vyvijet a odstranovat prekazdy misto je vytvaret. Tohle dneska neni zadane. Prece nejaky zbohatlik John si stavi sklady, ze kterych bude mit prospech, tak proc mu pomahat. No neni to tak? (Uz jen to mysleni a komentar je jak rakovina, kdyz takto lidi ve spolecnosti premysli).
Chapete to mysleni, ze nakonec tohle mysleni odrazuje normalni lidi se do neceho poustet, vynalozit energii na budovat nove veci? Zbyde jen par velkych firem, ktere uz hraji jinou ligu. Maji “pratelske vztahy”. Podporuji financne politky. Plati lobisty, kteri ovlivnuji vse na uplne jine urovni. A tim padem je to pro ne snazsi, protoze uz jsou zase lidi co maji co ztratit, kdyz takova velka firma ty politiky/lobisty podporovat prestane.
Je to dost depresivni uvedomeni o stavu spolecnosti. Co zatlacit v techto situacich pres kontaktni lidi, od kterych je ten pozitivni feedback na shovivavejsi pristup?
Nie to nefunguje. Problém je, že John nie je big number. Tí majú v stafe podobných úradníkov, len v korporácii a nie v meste (politike). Im (korporátu) nevadí, že projekt sa ťahá. Ba dokonca sú radi – môžu vypĺňať tabuľky koľko toho urobili.
Preto napr. Tesla a SpaceX sú takí úspešní – proste používajú “ducha starej Ameriky”, používajú to čo presadzoval Baťa za 1. republiky…
Ak by si toto písal o EU, CZ či Sk, tak beriem. Proste starý kontinent je zasemenený definitívou, úradníkmi bez zodpovednosti a politikou.
Smutné, je že stačilo menej ako 100 rokov a USA je to isté ako starý kontinent. Sloboda, s ktorou ho otcovia zakladatelia budovali sa stratila v byrokracii.
Ale politika a štát nie je riešenie, je to príčina.
Neskutočne silno odporúčam Hoppeho: https://www.iness.sk/sk/stranka/2474-Vypnite-televizory-prichadza-Hoppe
A tu je výcuc: https://iness.sk/sites/default/files/media/docs/Hoppe_demokracia.pdf
Do USA se jezdilo jako do země neomezených možností. Ve skutečnosti věřím že to bylo těžké. Člověk si to maloval i na růžovo. Dnes to vypadá jako by by ta růžová barva trochu vybledla.
Je zvláštní jak se to proměňuje. Na začátku společnost mákne pokud je na tom špatně. Jak už je dobře, tak se začne stagnovat a klesat. Ono se to zase změní za nějakou dobu.
Presne ako si napisal. Uradnik sa nenecha vyhodit pre tvoj hajzel. Raz ma byt 60 inch (najmenej) od steny tak to nevyhovuje. Predstav si nadrozmerneho vozickara s ultra sirokym vozikom. Tomu moze ten inch chybat aby sa tam otocil. Pruser je, ze to uz bolo pred tym schvalene, to si uradnik neprizna a je to zrejme jeho chyba. Mozes sa sudit s mestom ak chces na niekolko rokov a stavba bude stat. Alebo ako si urobil – sklopit usi a vyburat stenu.
Otazka je, bylo to tak napriklad 20 let zpatky? Sleduji na YouTube California Insider channel a specialne co se Californie tyce, ten vyvoj poslednich let neni vubec dobry.
Aneb když vládne byrokracie. Tedy lůzři, kteří sami nikdy nic nevybudují, a tak alespoň buzerují ty, kteří tu odvahu našli.
A máš pravdu. Zatímco píšeš o tvrdém potírání korupce, je lobbyismus v US dokonce legální součástí nejvyšší politiky. Přitom je to ve výsledku jedno a to samé.
Palec nahoru za tvou trpělivost.
Taky jsem si dřív myslel, že je chyba v politicích, ale není, je to v obyvatelstvu a ve smyslu jak přemýšlí, když politik udělá nějakou velkou sázku, investici, tak ho rozcupují v médiích, a lidi zvolí politika, co bude mít uvažování na kratším horizontu (vše prožereme).
Lidi si vůbec neověřují fakta, myslí si, že aktuální vláda třeba u nás je pravicová (naopak zvýšila sociální výdaje a daně), nebo že Babiš zadlužil republiku (jenomže to čísla prostě neříkají). Nikdo prostě nejde a nestuduje státní rozpočet nebo se na něco nepodívá, i když je to veřejné, nikomu se nechce myslet.
Denně v novinách čtu, že akcie krachují, jenomže oni spadly o 3%, a před tím 3 měsíce vyrostly o 20%, ale to by nebyla ta senzace, a opět, žádný občan si ten graf nerozklikne a nepodívá se na něj. Kamarád mi dny hodiny vypráví co vše ví o státním rozpočtu, přičemž ho v životě neviděl ani z rychlíku, vše jen informace z médií, ale nikdy se na něj nepodíval.
Chyba není jen v politicích, je ve společnosti jako celku, v naší lenosti. Já nemám koho volit, protože každý politik v ČR vlastně nadává na toho druhého, přičemž sám v zápětí jde a udělá to na co nadává, logicky protože přesně tak je to potřeba. To je jak vybrat si zaměstnance na pohovoru, a pak 4 roky ho vůbec nekontrolovat a nechat ho, ať si dělá co chce, a pak ho nahradit. Celý ten systém volby je nesmyslný.
Občani myslí jen na sebe, nemyslí jak nastavit férově systém, ale jak to udělat abych já mohl všechno a ostatní nic, a pak se zvolí člověk co tuhle blbost naslibuje.
Jo, chyba je v lidech a v jejich lenosti. Zacina to napr u toho, ze si lidi furt mysli, ze vubec chodit k volbam ma smysl.
Co ma smysl je proste makat a zkouset. Politici budou vzdycky derivatem dementu, co maji prazdny zivoty, tak si ve volbach kupuji iluzi lepsiho sveta podobne jako auto na leasing.
Je to krasna iluze, jak tady vsichni zijeme a participujeme. Ze mozna to ma svoje mouchy, ale jinak dobry. Ve skutecnosti to o cem je tenhle blogpost je realita. Je to cele fraska a lidi jsou sasci, co se na tom celym podileji.
Kecy o tom, jak vyhrajou nacci a komunisti jsou jen pseudozduvodneni ty lidsky marny nadeje. Jednak ten marginalni hlas volby nerozhoduje temer nikdy. Druhak ani nacci a komousi si nikdy nic nevezmou na cloveku, co je pripravenej a nenecha s sebou orat. Mozna mu teda do jistyho bodu vezmou poulicni lampy nebo tak neco.
Brecis, Johne, spravne, ale uplne zbytecne. Tvuj anarchisticky prerod uz nejakou dobu zjevne probiha, ale mozna si to jeste neumis nebo nechces priznat do potrebneho extremu. Tyhle problemy nemaji ZADNE reseni v systemu, ktery je jejich pricinou. Nic nevyreseni ani jiny politik, ani jiny zakon, ani jiny volebni system, delka mandatu, zadne lepsi statni skolstvi, nic to nemuze zmenit. Problemem jsou totiz pokrivene incentivy v centralnim planovani, verejne prostredky a jejich sprava, verejny prostor, pojem spolecnost a predstava, ze neco je pro spolecnost dobre a neco spatne.
Jedine tim, ze se techto zjevne nefunkcnich nesmyslu zbavime a nechame strukturu spolecnosti vybudovat odspodu na preferencich jednotlivcu, jejich dobrovolne alokaci vlastnich zdroju, pravu rikat cokoliv a diskrimitovat kohokoliv a zaroven riziku byt diskriminovat za vlastni rozhodnuti, muze zachranit degenerovany druh homo sapiens.
A neni to vec rozhodnuti, stane se to tak jako tak – veci rozhodnuti je, jestli to bude bolet min nebo vic a jak dlouho bude trvat agonie.
A je nějaké území, kde už to skoro, nebo úplně funguje?
ani skoro, ani uplne…
navic uvazovat o tom z pohledu fyzickeho uzemi nebude zrejme vhodne – vznikaji a vznikat budou nejdriv spise paralelni globalni spolecnosti
Toho se nezbavime. Toho budou lidi zbaveni. Tak jako se rozlozilo centralni planovani. Vse je cyklicke. Ekonomika, stridani demokracii a diktatur i v starych nabozenskych textech j tohle dokola zduraznovany.
Nikdo s tim nic neudela. A az se bude zdat, ze to nekdo rozlozil jako Gorbacov USSR, tak to taky bude kec. System si pulzuje svym vlastnim tempem az do bodu, kdy to nebude udrzitelne.
Problém je, že stát a jeho úřady postupně postupně přestávají fungovat. A už to není jen Kalifornie, ale i sousední Nevada a šíří se to dál. Až teď jsem zjistil, jak zlé je to třeba s nevadským DMV. Myslel jsem si, že takto to funguje jen v Kalifornii. Pokud tam nutně musíš a nelze vyřídit online nebo poštou, tak první termín dostaneš zhruba za dva měsíce. Ano, můžeš si to každou středu v Renu zkusit bez objednání, ale pak tam musíš čekat mnohahodinovou frontu před otevřením, třeba od 4:00 ráno. Taky můžeš zkusit jet několik hodin někam do venkovské úřadovny DMV (třeba Yerington), ale tam tě mají právo odmítnout, pokud mají plno. Pokud tedy třeba potřebuješ přihlásit nové auto od dealera z jiného státu, máš veliký problém (ano, vím, že pro nás z Douglas County zrovna tohle lze obejít prostřednictvím úřadu naší county, ale pokud jsi z Carson City nebo Rena, tak to nejde).
Takhle postupně dopadne každé socialistické zřízení. Problém je, že USA zatím není ani dostatečně zkorumpované, takže to, co potřebuješ nelze ani dosáhnout přes známé a úplatky. Lze ale logicky čekat, že v budoucnu se i zde korupce objeví, jako jediné možné řešení.
Presne tak. Ty zmeny zacnou ve chvili, kdy ta korupce bude efektivnejsi nez ta nekorupcni byrokracie. Pred vice nez 10 lety sem o tom psal clanek na zaklade zkusenosti z tretiho sveta, kde ta korupce je jedine, co funguje. No asi nebyl tehdy pochopen.
Tyhle bananovy staty jsou dvojiho druhu: korupcni a socialisticko-byrokraticke. A cloveku (aspon tomu co neco dela), se lip zije v tech korupcnich. Moralku stranou: proste je za vse vicemene jasna cena a jde delat kalkulace, co se da delat a co ne. To ze je korupce spatna, je vyplach mozku ty mafie, co ma monopol na nasili, zvana stat. Ta si prave tim vyplachem mozku udrzuje tu moc a monopol na nasili. Ve skutecnosti nedava smysl se citit lepe, kdyz vasim casem/penezma/energii platite nekoho oficialne vs. citit se spatne pokud to same nakoupite levneji, ale neoficialne. Jediny duvod, proc se clovek citi dobre kdyz to koupi draze, je psychologie a ten system odmen a trestu od mala, ze jsme hodni hosi, jen kdyz potesime maminku a tatinka (dneska asi tatinka, presityho tatinka a klokana). A predevsim, ze jsme ti zli, kdyz to neudelame.
Ten exemplarni trest u ty volnotrzni konkurencni korupce neni. Kdyz nezaplatim policajtovi uplatek na vizech, no tak je holt nedostanu, ale zpravidla muzu v klidu odejit, pokud se takovej stat uplne nezvrhne (coz se ovsem taky v konecny fazi anarchie deje). Kdyz ale clovek statu neda to, co on chce, tak je clovek minimalne na trni, odkud to muze priletet.
Rozumna mira korupce je tou cenou, co je dobre platit za omezeni monopolu statu. Situace je samozrejme tak moc bezvychodna, protoze jestli se na necem shodnou uplne vsichni, je to boj proti korupci, ktera uz temer neexistuje v te forme volneho trhu (korupce je monopolizovana pro exkluzivni kastu lobbyistu a politiku podobne jako soudy se monopolizuji taky cim dal vic pro bohatsi a bohatsi lidi). Paradoxne tedy ten boj proti korupci posiluje ty formy korupce, na nez ten obycejny protikorupcni clovicek nikdy nedosahne.
“Je to cerno bile a velmi jasne.”
Uplne z jinyho soudku. Cekalo se, kdy se pocitac, internet a IT priblizi spolecnosti. Misto toho se spolecnost z nejakyho analogovyho fuzzy modu priblizuje computerum. Cim dal vic byva argument urednika/bankere/jinyho gatekeepera, ze je nco napsany nekde v pocitaci. Driv se pouzivala ta selska logika. Dneska je proste pravidlo a nazdar. Zcela se to normalizovalo za covidu, kde byly uplne sileny a protichudny pravidla (ktery i slo casto hacknout). Moc thdy dostali i pubertaci v bilych plastich najmuty ministerstvem zdravotnictvi (za zadkem mel kazdej vojaka s flintou), co v nejmenovany zemi pousteli lidi do letadla na zaklade divnych papiru a QR kodu a odvolani nebo diskuze neexistovala. Kdyz tohle proslo, tak bylo vymalovano. Nevim jestli byl covid pruser, nebo to bylo ockovani. Ale ta normalizace binarniho outcomu na zaklade nejakyho kokotizmu v cloudu to byl ten pruser.
No a vrchol vseho budou nekdy v budocnu smart contracts (dopusti-li to buh), kde ta nemoznost odvolani bude totalni. Ono to opakovane nefunguje, coz si dovolim tvrdit na zaklade hrani si a prodelavani penez na tch ETH killer demokratickych platformach, ale je to tak neskutecna autisticka woke sracka, ze pokud pujdee vyvoj dal jako ted, tak to nekdo prosadi i politicky.
Ze zacatku i jako BTC maxi mi prislo docela cool mit land desks nekde v blockchainu, ale kdyz vidim neschopnost lidi udelat cokoliv plus to, ze nejvetsi retosi jsou programatori, tak mi to prijde cool jen v tom slova smyslu, ze je to soucast toho nutnyho upadku.
Měl jsi těch 3.8cm umyvadla uříznout Johne. 🙂
Uz tam bylo dost kreativity.. contractor tam dal uplne miniaturni umyvadlo a tim se vyresil jeden problem, ale ta vzdalenost ke stene tam ale zustala.