Ahoj, Honzo.
Předem všechno nejlepší a hodně úspěchů ve všem co budeš dělat v novém roce.
Chtěl jsem se zeptat, jestli neplánuješ na blog napsat trošku víc o životě v Austrálii. Například jaké ti to tam připadá, jestli bys tam třeba chtěl jednou žít a na kolik by tam třeba vyšly životní náklady atd.
Myslím, že by to mohlo pár lidí (samozřejmě včetně mě) zajímat.
Díky, Martin.
Doufam, ze tady mame nejake ctenare, kteri ziji nebo podnikaji v Australii nebo na Novem Zelande, kteri by k tomuto mohli neco napsat. Ja jako turista, ktery sem prijel a chvilku nemuzu delat nejake fundovane zavery. Pouze velmi povrchni postrehy.
Pro nekoho z CR nebo SR je Australie a Novy Zeland urcite vice prijatelnejsi misto kde zit nez USA. Obe zeme na me pusobi tak napul mezi Evropou a Amerikou. Oproti Americe je zivot o dost pomalejsi, klidnejsi a vice v pohode. Obchody se neboji zavrit pres svatky. To byl pro me trochu sok a nejsem na to z USA zvykly. Kdyz je nekde hlavni sezona pro turisty tak se nic nezavira a vsichni se snazi vydelat penize. Tohle bylo hlavne videt na Novem Zelande, kde bylo spousta obchodu a firem zavreno na dlouha obdobi (od 20. prosince do 6. ledna). V USA a hlavne na zapadnim prostredi v Kalifornii nebo v Nevade je tohle nemyslitelne. Pro lidi co pracuji je to dobre. Pro zakazniky je to sem tam otrava, kdyz vidite, ze je na hodne mistech zavreno.
Nekteri k tomu, ze zaviraji pridaji i humor:
V Australii a na Novem Zelande je i mnohem vice svatku a dovolene. To je velky rozdil proti USA. V Australii kdyz nutite zamestnance pracovat o svatku tak mu musite zaplatit trojnasobek platu (aspon to tvrdili restaurace, ktere davali na svatky 15% prirazku k cenam, ze to je ten duvod). Takoveto ruzne prirazky jsou v Kalifornii taky nemyslitelne.
Myslim, ze pro lidi z Evropy to je pak mnohem prijatelnejsi se pristehovat do Australie nebo Noveho Zelandu. Je to proste podobnejsi zivotu v Evrope. Amerika je skutecne porad velmi kapitalisticka a hodne lidi si to vubec nedovede ani predstavit. Pripada mi komicke jak se casto diskutuje, jak Amerika jde doleva diky Obamovi, apod. Malokdo chape jak moc je vse rozdilne.
Australie a Novy Zeland maji extremne jednoduchou imigracni politiku. Porovnavam z USA, ktere ji maji extremne slozitou. Pristehovat se do Australie nebo Noveho Zelandu skutecne neni problem. Neni potreba moc penez. Da se to zvladnout jednoduse. Tohle byl duvod proc jsem nad tim vicekrat premyslel, protoze imigracni politika v USA je skutecne frustrujici.
A jake jsou tady ceny? Me osobne pripada v porovnani z USA, ze je v Australii i na Novem Zelande o dost draz. Jak nemovitosti, auta tak treba jidlo v restauraci. I sluzby mi pripadaji o dost lepsi v USA. Rychlost obsluhy, cistota, voda zdarma v restauracich, free refills na soft drinks, oteviraci doba… to je vse v USA lepsi. Myslim, ze to ma trosku i souvislost s tim jak je kde velky kapitalismus. V Americe se stlaci ceny na minimum a sluzby co nejlepsi, protoze je konkurene obrovska. Clovek se musi mnohem vice otacet, aby vubec prezil. Zaroven ti nejlepsi maji sanci vydelat hodne a mit velky uspech.
Jako turista musim rict, ze obe zeme jsou krasne. Urcite se sem vratim. Treba nekdo kdo tady zije neco prida jeste do komentaru.
Australsky Gold Coast – pripominalo mi Miami v USA
Cairns, Australie misto kam jet kdyz se chcete potapet na Great Barrier Reef. Jinak docela male a ospale mestecko.
Auckland, New Zealand.
2Ondrej> Diky za tenhle comment, je to super precist si neci zkusenosti :)… kdyz by jsi se mel rozhodnout kde zit jestli v SK nebo AU, tak kde by jsi zustal ? Dik at se dari 🙂
@LuCaS : neviem, toto este nemam jasne. Okrem priatelov a rodiny co som nechal "doma" nemam ziaden dovod ist spat a ani tu ostat (pokial necitam co sa na Slovensku deje). O rok mozem poziadat o permanent residency co aj chcem a potom tu budem musiet byt 2-3 roky z kazdych 5r takze asi budem vela cestovat 🙂
Z tychto medzinarodnych rozdielov som dost zmateny. V Bratislave stretavam Australcanov, ktori sa sem stahuju a vsetko tu vychvaluju a ospevuju. Niektorych som musel oslovit a popytat, preco sa im tu tak paci. Rocne ich poziada o trvaly pobyt na uzemi SR celkom slusne mnozstvo. Nechapem. 🙂
Ondrej Ivanic: Muzete napsat co vas na AU stve? Tedy krome zaviraci doby 5pm… Tedy takove to ze clovek dojede do zeme plny idealu, nadseni, a potom zjisti, ze to neni az zase tak ruzove jak se zdalo drive. Prijdou problemy, probuzeni, atd…
V Sydney zijem uz viac ako jeden rok stym ze som sem prisiel ako “student” s umyslom najst si pracu v IT a chvilu tu pobudnut. Pracu sa mi najst podarilo behom 1 mesiaca – mal som stastie lebo studenske viza s limitom 20h tyzdene cloveka urobia velmi nezaujimavym na tomto pracovnom trhu. V skratke by som povedal ze AU je tak 5 – 10 rokov za Europou a stvrtstorocie pred Slovenskom.
Si to presne vystihol ze AU je niekde medzi EU a USA co mi je celkom sympaticke ze je tu kludny zivot a ludia sa nejdu strhat za robotou 🙂 zije sa tu (Sydney) o cca 20-30% drahsie ako v Bratislave – niektore veci su podstatne drahsie (byvane, doprava, restaturacie) a ine zase lacnejsie (jedlo, oblecenie (nie vsak to znackove)) a zvysok na na porovnatelnej urovni.
Na zaciatku mi pekne liezlo na nervy ze vsetko bolo zatvorene uz okolo 5pm ale zvykol som si. Pravda je taka ze ludia musia byt zaplateny 2-3 viac ked pracuju cez volne dni a sviatky. Na druhu stranu vacsina restaturacii zamestanava studentov ktori pracuju za cash ($A10-$A15/h) + tips takze surcharge ide inde ako na platy 🙂 Dec- Jan je turisticka sezona (deti maju prazdniny) a co je urcene pre turistov je drahsie a koncom januara sa to vrati do normalu.
Australia je velka a v podstate neobyvana (25mil ludi na ploche ako je cela EU) a tak chvilu trva pokial sa sem nieco dostane. Internet je horzny – rychlost neobmedzena ale plati sa za data (A$0.5 – $A3 za GB) a po ich preneseni ste na 64kbps alebo sa plati $A2-5/GB a ked byvate mimo mesta tak mozete by radi ze mate aspon ADSL1 za 2-3 nasobnu cenu. Ak byvate este dalej tak ratajte s 256kbps a 250M-1GB za tu istu cenu ako pri ADSL1 (ja mam za $A60 70GB peak (poludnie-2 rano) + 65GB off-peak (2 rano-poludnie)). Podobne je to s telefonovanim, ak sa rozhodnete platit $A50 a viac mesacne tak je dostanete velmi dobru cenu za minutu hovoru. Chcel som si kupit bicykel a v obchode mi ho ospevovali ako poslednu novinku a ked som sa blizsie pozrel tak vsetky tie novinky mal uz moj predchadzajuci bicykel co som mal 4 roky v Bratislave
Paci sa mi ze veci tu funguju – 99% veci nie je problem vybavit online a aj podnikatelska kultura je ina (to je tych 25rokov pred Slovenskom :)). Ak sa vam nieco nepaci tak vam proste vyhoveju, ale zase to nie je ten ritolezecky customer support ako v USA. Minule som len tak zo srandy ziadadal o vratenie $A3.20 lebo mi automat nedal tovar a o zopar dni som mal doma sek na $A4.
No, nezije sa tu zle 🙂
Austrálie je krásná země…hlavně pro surfaře:)
Trochu OT:
Ma tady nekdo zkusenosti s pobytem v Kanade. Uvazuji, ze bych se tam mozna jednou prestehoval, tak by mne zajimaly nazory. Diky.
Díky za uveřejnění a článek, Johne!
Ondrej Ivanic: Díky za zajímavé info!
Ještě na něco bych se rád zeptal. Na kolik tě ta dovolená vyšla, Johne? Myslím se vším všudy…
Díky moc za odpověď.
Peter Repta: to je přece úplně jednoduché: každý chce zrovna to, co nemá. Když např. přijedou američani do Brna na Erasmus, tak jsou tady taky nadšení ze spousty věcí, ať už fungující hromadná doprava, levné zdravotnictví apod.
@Martin Hinner: uz je asi vsetko ok 🙂 prve 3-4 mesiace som tu riesil existencne problemy a hladal si tu cestu. Ocakaval som ze veci budu fungovat priblizne rovnako, ale skutocnost bola ina a ja som musel zacat menit svoj zabehnuty zivotny styl (podobne ako ked som 8 rokov spat zacal skusat linux a stale som riesil ze preco to nefunguje ako windows a ze preco tie programy v KDE, Gnome nevyzeraju rovnako ked som po skoro dvoch rokoch lamentovania definitivne zmazal win a akceptoval linux taky ako je tak zrazu bolo vsetko ok :))
Teraz by som nasiel uz asi len poitiva: AU je multikulturna krajina takze 10min chodze od prace mam pravu cinsku, taliansku, vietnamsku, brazisku, indicku, japonsku, mongolsku a klasicku restaturaciu kde sa da ist na obed za rozumnu cenu (do $A15).
Nexistuje je tu nieco ako privatna plaz, niekde sa plati vtupne ale to su iba bazeny pri plazach a peniaze su skor na udrzbu ako na zisk.
Praca na polovicny uvazok (alebo uplne zadarmo – je tu strasne vela ludi co sa angazuju ako dobrovolnici) je tu strasne popularna a relativne vela ludi robi 3-4 dni a vedia z toho slusne zit. Sama vlada podporuje ze dvaja ludia zdielaju jedno pracovne miesto a kazdy z nich robi nieco viac ako 5h denne a tyka sa to hlavne manazerskych pozicii takze clovek ma dvoch sefov co podla vlady zvysuje objetivitu 🙂
Velmi sa mi paci ze v baroch/restaturaciach je voda ako bezna vec a ked uz mate dost tak vam barman nenaleje a vacsina ludi mu povie nieco v style "you are right mate" a poberu sa domov. Dalsia super vec su BBQ v parkoch a na plazach ktore su zadarmo a mozete si opiect co chcete.
Vzdialenosti su tu enormne co robi AU zaujimavou pokial nemusite soferovat, lebo pozerat sa na rovnu cestu, cervenu zem a mrtve kengury bavi tak prvych 500km a potom je to uz pekna nuda. Na poslednej dovolenke v Queenslande sme prejazdili cca 1200km (townsville – Undara – Cape tribulation – Cains) a bolo to celkom dost. (ale benzin je lacny $A1,25 (v mestach) – 1.75 (outback) za liter)
negativa sa uz celkom tazko hladaju …
Stejně odevzdávám veškerý respekt lidem, kteří si vemou své kufry a vypadnou ze "zaprděné" čr do světa, kde se usadí, zapomenou na malou post-komunistickou zamindrákovanou, zadluženou a rozkradenou zemičku, kompletně se zaintegrují do společnosti se vším všudy a do toho ještě rozjedou business a to vše od nuly – všichni tito lidé jsou pro mě borci na konci !
Já jsem snad nad tím přemýšlel milionkrát, ale skutek utek 🙂
Každému asi vyhovuje něco jiného, má jiné priority atd., všechny prostě stát potěšit nemůže 🙂 Navíc je rozdíl v pohledu cizince a člověka, který v zemi žije celý život.
Ondrej Ivanovic: Díky za skvělý komentář 🙂
Jo, když nad tím tak přemýšlím, bylo by to zajímavé sebrat kufry a odstěhovat se do Austrálie.. Nebo aspoň vyrazit na několika roční výlet 😀 Ale odhodlat se k tomu, to už je těžší…
Z NZ jsem se ted vratil, ale jen jako turista. Vcelku plati vse co se o te zemi da precist, ale par veci me prekvapilo.
Lide nic neresi, bezne je chodit bos. Turista jedouci autem v protismeru (vpravo) nevyvola troubeni, ale proste pockaji az si to uvedomis.
2km plaze se 3 lidmi v nedeli odpoledne.
Ciste jezero na jiznim ostrove mimo hlavni silnice, ale s prijezdovou cestou, kde ani o prazdninach nikdo neni. Mas ho pro sebe.
Na ceste mezi Rotorua – Auckland mela policie svedenou dopravu do jednoho pruhu, kde policie zastavovala auta a dostal jsem….. susenky, lahev s vodou a letacek s doporucenim delat kazde 2h prestavku s obcerstvenim.
Oproti CR skutecne neuveritelne.
Mozna to uz nekdo postrehl, nebo jsem to lehce i psal, ze se chystam prave sbalit ty kufry a zacit jinde znovu… Premyslim jestli udelat blog v cestine nebo v anglictine.. Podle me je dost tezke se sebrat a odjet.. cas bezi a lidi starnou.. jakmile se usadi tak uz se jim nechce… me se v CR dari a nemusim jezdit nikam, ale chci..
na chvili do HongKongu a pak do USA.. v planu je to natuti.. takze se jede.. myslim si ze vsude lip nez tady :] az mi bude 60 tak se treba vratim pro novy zuby hehe… jeste musim vymyslet jestli vybec o tom na nejakem blogu zacit psat… myslim ze by to mohlo byt take inspirujici pro ostatni…
Jo jo, ne každý je schopen a ochoten se sbalit a dát vale životu v ČR. V zemi, ve které to jde od desíti k pěti. ČR je poměrně malá země, ve které kdyby se chtělo, tak by všechno klapalo, ale to by ji neměli vést lidi, kterým jde pouze o sebe a svá koryta. Státní rozpočet počítá pořád s větším a větším schodkem, který snad bude nekonečný??? Já osobně jsem již třetí rok v Německu a do ČR bych se vrátit asi už nechtěl. Němci teda stojej za starou bačkoru, je to ten nejnepříjemnější národ, jaký jsem kdy v životě poznal, ale pořád tu vydělám víc, než v ČR. Plánuju do Ameriky. To je můj sen a závidím upřímně lidem, kteří tam jsou a daří se jim. Chci být jedním z vás! ☺
Jakub Dostal: presne tak, u mna maju tiez tito ludia velky respekt. Mna tu vlastne drzia iba ludia, znami, nic ine. Pracu mozem vykonavat z hocijakeho miesta na svete, kde je internet, len sa neviem odtrhnut. Snad sa podari uz tento rok aspon na par mesiacov…
Zdá sa mi, že sme tu všetci veľmi mladý. Čo ja viem o Austrálii, tak je tam vynikajúci sociálny systém.
A tak mama na podpore s troma deťmi môže bývať v rodinnom dome a voziť sa v novom aute 😉
Ja presne to robim, v Australii som uz vyse 3 mesiace na 3-rocne viza a rozbieham tu svoju firmu. A domov na Slovensko sa uz vratit neplanujem, jedine tak na dovolenku. Tu v AU sa mi zda vsetko lepsie, niekedy az nechapem ako to ti Ozzici robia, ako tu cely ten system od obnovovania parkov a starania sa o zelen, cez plaze a free barbeque az po podnikatelsky a socialny system funguje. Tu proste kracate po ulici a vidite vsade vysmiatych ludi, nie ako na zdeprimovanom Slovensku.
Je to tak aj v Amerike, John? Ze na uliciach mozes vidiet casto mnoho vysmiatych, respektive spokojnych ludi?
Jurik:
drzim palce. ale nevim kolik ti je. bude mi letos 27 a v 16 jsem se s rodici pristehoval do CR, nicmene jak clovek starne tak vidi jak je to tu bohuzel na dve veci cim dal tim vice. Planuji emigraci do Kanady nebo nekam jinam. Proc ses rozhodl prave pro Australii ty?
Austrálie je pohodová země ideální na důchod, surfování, kalby, sportování, jsou tam krásné ženy. Je tam drahý internet, levný benzín, ultra drahé bydlení. Člověk si lehko zvykne ale po čase má pocit že mu měkkne mozek 🙂 Víza není až tak lehké získat ideální je skilled migration visa, pokud jste zkušený lékař nebo architekt, případně jiná vysoce kvalifikovaná osoba zapsaná v MODLu nemáte problém. Jako zdroj kvalitních informací doporučuju http://www.dalgety.sk/cs/modl-povolani/
NZ: doporucuju precist expatexposed.com. Je to ponekud depresivni a hodne tam narikaji Britove co si predstavovali Novy Zeland jako raj na zemi.
Ale mezitim tim vsim lamentovanim je spousta uzitecnych informaci. Hodi se napr. manual na pronajem NZ domu.
4 MEXX: Diky moc. O par mesiacov mi bude 23. A preco AU? Bol som pred rokom v Anglicku (Bristol), kde sa mi pacilo vsetko okrem zleho jobu, ktory som mal, hnusneho pocasia a neprijemnych ludi. Chcel som ist niekam, kde je slnko a more a hovorit spanielsky alebo taliansky sa mi fakt nechcelo. Takze ma napadla iba USA (Florida) a potom Australia. Ked ma napadla AU, pozrel som na nete par fotiek a vedel som, ze tam musim ist. Za par mesiacov som nazbieral peniaze a som tu. A je to tu presne take ake som si myslel ze bude, ak nie este lepsie. Uz len musim zamakat a rozbehnut tu bussiness, aby som nemusel riesit money 🙂 No a este vyriesit permanent residence alebo obcianstvo, s tym bude clekom dost roboty, je to velmi zlozity system, ale tak verim ze to dam, lebo velmi chcem!
Planujes delat do grafiky jako je webdesign nebo nejaky realny byznys… Az se mi nechce verit, ze tam jde udelat tak rychle byznys na vizum 😀 neco jineho je trvaly pobyt nebo obcanstvi 🙂
Zacinam s tou grafikou a web designom, na zalozenie zivnosti staci vyplnit jeden online formular a za par dni vam pride domov zivnost. Netreba tu platit ziadne socialne poistenie ani nic podobne, jedine co treba odvadzat su dane. A tie, podla toho, co som pocul, su nizsie ako dane, ktore platia normalni zamestnanci.
Poriadny bizz planujem trosku neskor, predsalen cesta do AU a skola ma stala dost vela penazi.
4 ady: presne tak, az taketo "extremy" som v Sydney sice nezazil, ale tiez tu su strasne skveli ludia, ktori ti radi pomozu. Raz sme sa pytali taketo stareho paru na ulici na cestu a oni nevedeli vobec, lebo boli turisti z Perthu ci odkial, tak pozreli hned mapu, poradili nam a dokonca nam chceli tu mapu dat, ze oni si mozu kupit dalsiu v nejakej trafike. Ked sme povedali ze dakujeme ale netreba, stale nam ju tlacili do ruk, ze my ju potrebujeme viac ako oni:D
Jsem na Zelande asi trictvrte roku, tak to trosku shrnu 🙂 BTW ahoj barkmz, tu story o susenkach jsem rikal pak rikal nasim a mysleli ze si z nich delam srandu :)))
Takze – jel jsem na NZ z UK (kde jsem byl asi dva roky), takze jsem nezazil az tak uplny skok v rozdilu kultur jako kdyz nekdo prijede z CR – verte mi ze vim o cem mluvim, sokova terapie z toho jak se lidi chovaji a jak funguje stat pri navstevach CR z UK byla k nezaplaceni – prvni facka prisla od uredniku na Ruzyni 🙂
Ohledne viz to neni az tak uplne jednoduche, jak se muze z Johnova clanku zdat – v podstate mate tri moznosti:
1) pokud vam jeste nebylo 31, nemate zaznam v trestnim rejstriku a par dalsich veci, prijedte na Working Holiday Visa a muzete tu rok zustat a pracovat pro kohokoliv a v cemkoliv s jedinym omezenim – prace pro jednoho zamestanavtele nesmi presahnout tri mesice, pak ho musite zmenit. Behem toho se muzete snazit ziskat job offer z nejakeho oboru ktery je v oficialni poptavce na NZ – pokud tohle zvladnete mate prakticky skoro vyhrano, protoze pak se da uz ruzne s postupem casu ziskat residence a nasledne obcanstvi a podobne. Pokud ale v prubehu working permitu ztratite praci a nenajdete jinou, musite ze zeme odjet.
2) Prijet natvrdo na turisticka viza (3 mesice, nesmite nikde pracovat) nebo na studijni (muzete pravovat 20 hodin tydne) a snazit se ziskat job offer jako v prvnim pripade.
3) pokud jste skilled pracovnik a vas obor je v poptavce na NZ, muzete zazadat o work permit ci residency z Cech (zdlouhavy proces trvajici cca pul roku az rok) – pokud mate skilled job offer z NZ, vse se uspisi a navic mate vysokou sanci ze to vyjde.
Jinak ohledne zivota zde, napisu to v kostce. Nemenil bych a hodlam tu nejaky cas zustat.
Reknu par prihod s posledni dobu pro dokresleni jak to funguje.
– vcera jsem po praci sbalil prkno a jel na plaz surfovat (respektive snazit se neutopit). Za chvilku ke me prisel typek a zacal me radit a ucit co delam spatne a kdy se na tuhle plaz hodi chodit kvuli surfu (jedine pred prilivem :), kde je to nejlepsi na uceni a po ukonceni me a dalsim lidem odvezl prkno smere ke carparku abych to nemusel tahat v ruce.
– o vanocich jsme byli na severu a spali v aute u plaze, rano na boxing day nas vzbudili hasicsky auta jezdici po ospalym mestecku, na korbe santa klaus a hazel bonbony deckam u cesty (nam to k plazi mrsknul taky 🙂
– o den pozdeji jsme spali v jeste neotevrenem kempu (typek to teprve chystal), kdyz jsme se ptali na cenu tak rekl ze je dobrovolna (tzv. maorsky zvyk ‘koha’) – proste na kolik si to cenime tolik mame hodit do pytliku v budove (kde samozrejme nikdo nebyl a kazdy ten pytel mohl ukrast ale to se proste neresi) – zaroven rekl ze misto penez mu klidne muzem s necim pomoct
– kamarad si kupoval od jednoho neznameho cloveka 50km od mista kde bydli clun (nafukovaci) a po prijezdu zjistil ze se mu to nevleze do auta – prodavajici mu pujcil trailer za auta s tim, ze az pak pojede nahoru at mu ho necha pred barakem
– pri pronajmu domu na vikend nam majitel poslal klice postou a pri odchodu z domu je pry mame nechat u dveri (nebydli v tom meste ale nekde uplne mimo). To same kdyz jsem kupoval roof racky od jednoho cloveka a nemel jsem presnou castklu a musel jsem odjet z domu – rikal ze mi to priveze pred barak, at v obalce u dveri necham penize a mi tam da vraceny obnos
Na vsechny tyhle veci jsem si strasne rad zvykl a bojim se toho ze by me to zpet v CR uz strasne sralo.
Toz tak no.
Asi na té Austrálii opravdu něco bude (líbilo by se mi že tam není taková děsná zima, ale co vedra napište mi kdo tam jste jaké je podnebí na vlastní kůži), jinak tabulka nejlepších států k životu je tady, záleží co kdo preferuje, ale ČR na tom není zase tak úplně špatně 🙂
http://www1.internationalliving.com/qofl2010/inde…
4 Premek, ku klime v AU.. som tu zatial len kratko, ale toto leto je zatial velmi slabe… v podstate naozajstne horucavy, kedy sa da len sediet doma a potit sa:D boli mozno tri dni.. inak tu stale fuka vietor, ktory aj ked je teplo, tak schladzuje. Raz som na to doplatil, ked sme boli na plazi a bola dost zima, ale slnko ma aj tak velmi skaredo spalilo 🙂
Kamos zil v Kanade a rikal ze jen v par hlavnich mestech na jihovychode se tam mluvi francouzsko/anglicky ale jakmile clovek zajede do vnitrozemi, tak pak uz jen vladne francouzstina…
Jinak rikal, ze super, ale nadaval na velkou vlhkost, diky ktere nemohl spat.
Kdyz us se tu bavime o tom, kolik kde stoji bydleni, jake jsou cenove relace jinde?
Bydlim v CR meste Trinci (45k lidi, tezky prumysl), v jednom patru rodinneho baraku (4+1, 130 m^3), ktere ma cenu asi 1.5M Kc a je moje. 2+1 25 let stare nerekonstruovane byty v panelaku v centru mesta se prodavaji za 1-1.15M Kc, pronajem u 2+1 je 6-8k Kc/mesic vcetne sluzeb, plynu, elektriny atd…
Elektrina me stoji 4.4 Kc / kWh (par tisic Kc za rok).
Plyn 12 Kc / m^3 (topeni, vareni, par desitek tisic Kc za rok).
Pak uz tu jsou jen par set korunove rocni poplatky za vodu, odvoz odpadu a dan z nemovitosti.
Auto nemam (na co by mi taky bylo, kdyz podnikam na Internetu a bydlim v centru mesta) ale benzin stoji 29 Kc / litr a samotne auto stredni tridy stoji 300k Kc, "nakupni kabelky" jsou od 180k Kc a vyssi stredni stoji od 500k Kc.
Internet mam pres ADSL (jsem v centru, blizko ustredne) ADSL2 8Mb/512kb bez omezeni prenosu, ci nejakeho zpomalovani, stoji 500 Kc/mesic.
Par metru vedle bytu mam maly mistni supermarket, jidlo je tu levne zaplatim mesicne kolem 1500-2000 Kc.
Si kolikrat rikam, ze kdyby tu nebyla zima, tak bych nemusel topit, ci ze bych mohl na zimu odjet nekam pryc do "tepla" :).
Jake jsou cenove relace jinde?
Muze nekdo napsat cenove relace pro:
Novy Zeland – super priroda
Kanadu – super socialni stat
USA – super kapitalismus
Australii – super velkou placku 🙂
?
dik
Do Britanie bych nesel, nesnasim dest a zimu…
Zatim se mi v CR libi, je to tu levne, jsou tu pekne baby a priroda.
Serou me ale dve veci:
byrokracie (vyresim casem pres offshore).
negativni mentalita lidi (to je proste hnus a clovek to za ne nevyresi ale o to vic me pak tesi uspech…)
to Jaromir Adamek – Negativni mentalita lidí v ČR je opravdu příšerná. Bydlím v Německu v Mnichově a tady je to ještě horší! Čech alespoň drží "ústa", hledí si svýho a je "nafoukanej" jakoby vnitřně. Němec? Němec rád vytkne někomu cizímu, co se mu na něm nelíbí. 3x se mi stalo, že mě nějakej němčour napomenul jestli bych nebyl tak laskav a to zboží, co jsem si držel v rukou, nedal na ten pojízdný pás co vede ke kase. Proč? Ptal jsem se sám sebe. Stejně nic neurychlíme než zkásne toho předemnou. Nebo mají u metra informace za kolik se dá jezdit do jakého pásma v placeném pásmu! To znamená, pokud to člověk neví, tak musí do placeného pásma a tam si zjistit, za kolik si má koupit jízdenku a pak si ji jít koupit. Němci se rádi hádají kvůli maličkostem. Jsou přesně takoví, jak se o nich říká… už balím kufry a mizím odsud. Věčně se to vydržet nedá…
Ohledne tech nemcu, oni jsou nauceni tak, ze proste kdyz tam nejaka vec je tak se musi pouzivat. Vetsinou jsou takovi puntickarsti a neboji se to hlavne nikomu rict, mam s tim taky svoje zkusenosti.
Ohledne cen za bydleni – muzu mluvit jen za anglii a novy zeland.
Popis byto/domu je trochu jiny nez v cechach – zadne 2+1, 3+1 apod. Pouziva se kolik to ma bedroomu – takze one bedroom flat/house vetsinou znamena jeden pokoj jako loznice, dining room (obyvak) a kuchyne (u nas tedy neco jako 2+1. Jeste se pouziva single/double bedroom coz v UK znamena prtava mistnost v pripade single a trosku vetsi v pripade double (vetsinou jsou loznice fakt jen na spani, double je cca 3×3 metry, hodne velky a podle britu spacious pak 4×4 metry.
Takze ceny v anglii jsou zhruba (bavim se o greater london/london area, takze vyssi prumer v UK). Vsechno je v librach a platilo cca pred rokem, samozrejme se jedna o tzv. bydleni za rozumnou cenu a tedy prakticky nejlevnesi – da se bydlet mnohonasobne draze 🙂
Byty – 1 bedroom 600+, 2 bedroom 800+, 3 bedroom 1000+
Domy – 2 bedroom 800+, 3 bedroom 1100+
Zeland vim jen okolo Aucklandu coz sice papirove neni hlavni mesto, ale je nejvetsi a tretina naroda v nem zije (1.3+ mio) – najmy jsou tydenni tak si to dopocitejte (cca 2-3 dny do mesice). Auckland je hodne roztahany, drtiva vetsina jsou rodinne domky s pidizahradkami takze flaty jsou spis ve meste a ceny moc nevim. Jinak u domu je samozrejmosti terasa a mala zahrada.
Takze domy jsou – 2 bedroom 250+, 3 bedroom320+ (bavime se o ne uplne spatnych a ne uplne dobrych ctvrtich 🙂 Pokud chcete bydlet stylove pak spis pocitejte 350+ za 2 bedroom a 450+ za tri bedroom
Energie jsou tu relativne drahe, diky absenic jakekoliv izolace v domech a topeni vetsinou elektrikou se to splha vysoko (kldine muzete mit ucet za elektriku pres zimni mesic cca 350 NZD.
Ohledne jidla – NZ je drazsi nez Anglie (diky absenci konkurence a tomu, ze drtiva vetsina jidla je na export takze se zde prodava za stejnou nebo vyssi cenu nez exportni). V kostce – 2L mlika 3NZD, toastovy chleba 2-4NZD, kureci prsa 15NZD za kilo (a to uvadim spis nizsi ceny, da se koupit draze i trosku levneji, zalezi kam jdete). Pivo v hospode je 8NZD za pintu, v obchode se tretinka da koupit za 1.3NZD).
Benzi v UK drazsi ne z v CR cca o tri koruny, na NZD soucasnosti 1.61NZD. Novy auta srovnatelny s CR (jsou tu spis japonci/korejci), ojety levnejsi (hlavne diky absenci sneho auta vic vydrzi, beze se prodavaji sednay z 200k+ km a rocniky 90+ za cenu okolo 2-3k NZD a jsou to relativne pekny auta. Neni zadna vyjimka ze proste skocite do bazaru a koupite auto za 1200NZD a jezdite s nim rok bez problemu (to ze je obiouchany zas tak nikoho nevzrusuje).
V Australii a NZ se podivejte se na viza podnikani.. nejenom na zamestnani. V tom je ten jejich system o dost jednodussi v pozadavcich nez v USA.
Tak trochu s křížkem po funuse, ale musím se Austrálie trochu zastat.
A USA sem sice byl naposledy v roce 2005, ale :
Rozhodně bych neřekl, že AU je napůl mezi Evropou a Amerikou. Oproti Americe je zivot o dost pomalejsi, klidnejsi a vice v pohode. S tím souhlasím a právě proto si myslím, že je to tady v AU lepší než v USA.
Nebo že, rychlost obsluhy, cistota, voda zdarma v restauracich, free refills na soft drinks, oteviraci doba… to je vse v USA lepsi. To je velmi subjektivní tvrzení a asi by to chtělo víc zkušeností. Stejně tak já tvrdím, že (vyjímky jsou samozřejmě všude) není nikde milejší obsluhy (a vůbec celkově lidí) než v Austrálii. Čistota určitě srovnatelná, naopak někde v Texasu to je mnohem horší. Voda zdarma skoro všude.
Ale je pravda, že ty free softdrink jsou tu jen velmi omezeně vetšinou v nějakém fastfoodu.
Tím rozhodně nechcu kritizovat USA, protože tam se mi taky velmi líbilo, ale Austrálie se holt musí zažít 🙂
http://australia.bloguje.cz/823651-po-3-letech-v-…
ZdravíƒÂm.Chtí„›l bych se zeptat..chci í…¾íƒÂt za svíƒÂ© peníƒÂze a pí…™estí„›hovat se do AustríƒÂ¡lie,ale ví…¡ichni mí„› í…™íƒÂkajíƒÂ,í…¾e tam m텯텾u pouze na hloupíƒÂ© e676 a ty tady tvrdíƒÂí…¡ jak je to snadníƒÂ©?To znameníƒÂ¡,í…¾e mí„› po roce poí…¡lou zase do Evropy,ale jíƒÂ¡ bych tam chtí„›l í…¾íƒÂt v pronajatíƒÂ©m domí„› na plíƒÂ¡í…¾i se svou pí…™íƒÂtelkyníƒÂ tak jak míƒÂ¡m postupovat?
Dí„›kuji Mr.Cash
zlatetele@seznam.cz