Lekce ze sveta jak nejrychleji bojovat s Coronavirusem

Tohle je jen par poznamek:

Jizni Korea nemusela zavirat vetsinu obchodu a restauraci. Ekonomika se nemusela kompletne zastavit. Jizni Koreja dokazala taky velmi rychle nasadit testovani ve velkem.

Proc? 

Protoze vlada v dobe nouze mohla okamzite povolit (bez cekani) novy testovaci system. Tuhle rychlou a flexibilni moznost si zavedli po zkusenosti s MERS v roce 2015. Doslova kdyz neni k dispozici schvaleny diagnosticky test, tak se musi okamzite schvalit a pouzivat novy/neschvaleny.

Takze velmi rychle (behem tydnu po objeveni nakazy ve Wuhanu) mohli korejske firmy vyvinout vlastni testy  –  podle navodu od WHO (World Health Organization). Moje otazka je, proc by tohle nemohla udelat kazda zeme? Myslim si, ze mohla.

Ctyri korejske firmy takto mohli za zacali okamzite vyrabet testy a mohlo se testovat desitky tisic lidi denne.

Zavedly se drive-through projizdejici tetovaci stanice, ktere jsou logicky nejefektivnejsi a nejrychlejsi zpusob jak testovat velke mnozstvi lidi.

Kdyz zjistili, ze je nekdo pozitivni tak zverejnili velmi detailni informace (verejne, ale anonymne), kde se presne ten clovek pohyboval, kde byl na obede, apod. Presne s uvedenim datumu, casu a mista. Tyhle informace ziskali podle telefonu nakazenych a jejich transakci na platebnich kartach. Je to ztrata soukromi, ale je to taky extremni situace v ktere si to schvalili, ze se to povoli. Tyhle data dali verejne online.  Ta myslenka je, ze treba nepujdete nekam kde se pohybovalo hodne nemocnych lidi. Muzete si to zkontrolovat sami online a udelat si rozhodnuti kam chcete chodit a kam ne.

Dalsi krok je dat nemocne lidi (i tech bez priznaku co nemoc siri) do prisne karanteny. Ne domu kde nakazi rodinne prislusniky. Ale nekam kde doopravdy nemuzou nikoho jineho nakazit. Vyuzit treba prazdne hotely, ktere stejne dnes nemaji zakazniky.

Ekonomika se nemusi kompletne zastavit. Musi se dat sance lokalnim firmam. Na svete (vsude) je obrovske mnozstvi sikovnych lidi. Je mezi nami mraky talentu. Jen se jim nesmi svazovat ruce. Byrokracie ma chranit lidi pred nebezpecim. Proto se vetsinou zavadi. Lidi vidi, ze je v necem problem a chteji hned nejaky zakon nebo zarizeni, aby se tomu problemu zabranilo. Jenze ted nas ta byrokracie ohrozuje. Tohle nepisu o konkretni zemi. Proste vidim ten problem jak v CR tak v USA. V USA jsme na tom s tim testovanim velmi spatne (CDC si myslelo, ze test od WHO neni dostatecne dobry. Vymysleli si vlastni a lepsi test a ten zase nefungoval jak ma). A je to prusvih.

A cas leti.

Spread the love

45 thoughts on “Lekce ze sveta jak nejrychleji bojovat s Coronavirusem

  1. Tech testu v Koree nebylo az tak moc. Neprijde mi, ze to tam zvladaji kvuli tomu co pises. Je to proste jina kultura, podobne jako Japonci proste nejsou prasata a napriklad se doma zouvaji. Taky si nepodavaji ruce, natoz aby se olizovali na pozdrav. Uroven cistoty a hygieny techhle dvou statu je uplne jinde. Plus sanozrejme disciplina. A zvyk na to resit krizi za krizi.

      1. Tj. A vraj testuju aj ludi co prilietaju a odlietaju z Korei. Manzelka spominala, ze Korejske media vravia, ze 20% ludi prichadzajucich z EU maju covid-19. A cakaju co bude chodit z US.

      2. No prave. Tj . Korea ma jen 3x vic testu na nakazenyho nez v Cesku (a stale jeste nekonecne krat min na mrtvyho v Cesku). Na pocet obyvatel to vychazi o rad lip, ale testovat max 2% obyvatel (spis min protoze mnozi budou mit opakovane testy) neverim ze je ten gamechanger. Tech testu tam je prave taky malo. Podle me je to proste ta kultura. Lisi se i Vychod a Zapad evropy. Lisi se Jih evropy.

  2. Také věřím na šikovné lidi.

    Máme v ČR několik nanotechnologických firem produkujících membrány a toto je už běžící cesta, jak vyrábět dostatek respirátorů a ústenek. (Respilon staví linku, Pardam vyrábí spolu s textilními frimami v ČR, kapacitu na výrobu nabídl Adler…)

    Prusa Research už má RC1 obličejového štítu a jede produkce, vyvíjí brýle.

    Seznam a mnoho dalších menších firem a IT odborníků (díky iniciátorům Covid “hackaton”) jedou na právní a technické přípravě trackování nakažených lidí přes mobil.

    Na světě už jsou i prototypy velmi low cost základního plicního ventilátoru co má základ v 3D printed plastových dílech.

    A mnoho dalšího.

    Berme vážně karanténní opatření a social distancing a dáme to.

    1. prusa pisal ze 3D printed povrchy su velmi porezne a zaroven nezvladaju vysoke teploty, takze sa nedaju rozumne dezinfikovat

  3. Uroboros – neudrzitelny system plny paradoxu pojida sam sebe. Doufam, ze hromadeni majetku bude uz jen vzpominkou na primitivni minulost a masy prehodnoti svuj pristup k zivotu a hodnoty a svet se posune dal, k prirodnim zakonum a respektu k zivotu obecne… Zatim jen prani, ale uvidime co prinese blizka budoucnost…

    1. Vsechno se vrati zpatky do normalu, jen tomu dejme klid a jeste trochu casu. Zvladneme to.

      A uplne nevim jestli se zrovna tady uplne setkas s podporou prispevku proti kapitalismu pod kazdym novym clankem..

        1. A co je normal? Pokud se budu ptat jen ekonomicky. To co bylo doted? Poptavka tlacena centralnimi bankami? Je trochu bold tohle tak jiste rikat. Slyším to dneska uz ponekolikate od bohatsich lidi a imho je to uplnej denial of reality. Ekonomika se patrne propadne o desitky procent, nez někomu dojde, ze makat se musi. A az vychcipou ty stary a az na tom nejaky zeme budou hur a jiny podstatne hur, prijde zase pokus o stanoveni rovnovahy moci. Uz ted je jasny, ze Cina relativne posili. Zapadni blok oslabi. To muzes rovnou prejmenovat na PodnikaniZaFukuyamy.com. Chapu ze tomu veris, ale prevraty se holt dejou.

        2. Teď je to 50/50. V 80. letech to zachránilo Japonsko, naposledy Čína a trochu Rusko. Těžko říct, jestli do toho půjdou znovu.

      1. Ja jsem klidny – prichazi ocekavana transformace. Mysleni se meni…. Takove prvni vetsi podrbani zableseneho psa;-) Ale myslim ze mnoho lidi bude mit problem vzdat se dosavadniho mysleni….

  4. Pěkně napsáno.

    A ekonomicky Korea i Čína teď může těžit z pravděpodobné recese ve většině vyspělých zemí a to zaslouženě.

    V ČR nebýt odborů, tak HMMC (i Kia v SR) jede vir nevir se všemi komplikacemi co přináší komplikace se zásobováním a podstavu mezi zaměstnanci, kteří jsou doma, kvůli péči o své děti.

    1. V dnešní globalizované době nejde ani tak o zaměstnance, jako o problém subdodavatelů. Bez chybějících komponentů se chtě nechtě zastaví výroba i v podniku se 100% stavem zaměstnanců. Vše je dnes propojeno a výpadek jednoho subdodavatele postihne jeho zákazníky. Například německé automobilky nezavírají továrny (včetně Škodovky) kvůli strachu z chřipky nebo kvůli odborům. Prostě jim chybí díly, protože i v Číně byla odstávka.

      Ze stejného důvodu nejsou nikde na Západě ani roušky. Na čínských letištích se tlačí plno čekajících letadel z nejrůznějších zemí a řada politiků se snaží uplácet Číňany, aby jejich zásilky získali přednost před ostatními ve frontě.

      Čína podle všeho z této chřipky vyjde opravdu jako vítěz, v naprostém rozporu s původními předpoklady antičínských škodolibých posměváčků.

      1. No kdyz zbytek sveta nebude moci nakupovat (kvuli vlastnim krizim), tak z toho cina moc jako vitez nevyjde. Taky si myslim,ze hodne firem prehodnoti supply chain a zacnou vyrabet jinde. Ja bych to doporucoval. Hlavne pro strategicky dulezite veci jako jsou leky. V tom by se nemelo uz nikdy spolehat na Cinu.

        1. S tou domácí výrobou strategicky důležitých věcí souhlasím.

          Na druhou stranu, hodně evropských států už přemýšlí nad ekonomickými dopady této krize a vydávají prohlášení, kolik se bude do ekonomiky co nejdříve sypat peněz. Včetně Babiše (aktuálně návrh na 200 + 900 miliard korun). Takže Evropa asi bude moci nakupovat. A než se ty supply chains změní, bude se nadále nakupovat v Číně. Která už podle tvého guest postu zase relativně “normálně” funguje (s víceméně minimálními ztrátami), a která si podle všeho dnes diktuje pravidla a ceny (alespoň u těch nedostatkových produktů). A protože si umím představit, co všechno vyděšení západní politici pod tlakem médií Číňanům za zavřenými dveřmi slibují, aby měli co nejdříve doma roušky a lékařské vybavení, hádám, že se ty supply chains ještě chvilku měnit nebudou.

        2. Když Čína může mít naplno výrobu už nyní a zásobování je jen o pár dní pomalejší, tak můžou být vhodnou náhradou za podniky, kde karanténa a omezení výroby nadále pokračují. Pokud budou celkově levnější a osvědčí se, tak původní dodavatel po karanténě možná natrvalo ztratí svého odběratele.

        3. No a presne treba o tom to je. Pokud se vyroba strategickych veci nenecha na Cine, tj. trhu, tak je to konec “liberálního glibalizovanyho kapitalismu” – proste systemu co je tu doted. Protoze, co je strategicky? Pokud to muze byt i prosty hadr pres usta, muze to byt cokoliv. Potraviny treba.

          1. Nic ve zlém, ale globální ekonomiku s některými předotovanými sektory/producenty, či nakopak sankcionovanými sektory/producenty, nelze ani vzdáleně nazývat “liberální”. Čili, doteď tu žádný liberální kapitalismus neexistoval. A existovat tu s určitostí ještě nějaký čas nebude.

            1. Nic ve zlym, ale chapes vyznam uvozovek?

              Kdyz napisu ze pred rokem 1989 v CZ byl “socialismus” nebo “komunismus” budem se dohadovat o tom, ze to tak nebylo, nebo prejdem na to sdeleni?

              Proste tomu systemu se tak rika, ale ten system je spis opakem, tak se to dava do uvozovek. Jinak bych misto jednoho souslovi mohl psat celou knihu na to tema.

              O co ti jde? Presne pro takovy chytraky, tam jeste explicitne pisu “system, co je doted”. Podstata sdeleni je, ze ten system konci. Globalizace dosahla vrcholu.

              1. Citace:
                “Pokud se vyroba strategickych veci nenecha na Cine, tj. trhu, tak je to konec “liberálního glibalizovanyho kapitalismu” – proste systemu co je tu doted. ”

                Takže, máme tu ten liberální systém “co je tu doted” nebo nemáme? Budou případné regulace trhu kvůli strategicky důležitým věcem znamenat konec liberálního kapitalismu “co je tu doted” nebo konec silně regulovaného, neliberálního kapitalismu? Reagoval jsem já hloupě a nepatřičně nebo tu někdo nezvládá elementární logiku a argumentaci, a ještě se kvůli tomu rozčiluje?

                Rusko si už dávno vytváří své vlastní IT systémy, aby nebylo závislé na Windows a amerických firmách; čínský Huawei je v USA nepřípustný… ty strategicky důležité věci, o kterých tu John píše, nejsou žádnou novinkou. A na dosavadní globální ekonomiku budou mít minimální vliv. Žádný liberální systém 100% volného trhu nekončí, protože ani nikdy nezačal. Vaše sdělení je tedy nejen nelogické, ale i mylné.

                1. Jo reagujes hloupe. O tom, co je tu za system [ve svy podstate] sem nepsal ani prd.

                  A reagujes furt hloupe. Veta “liberálního glibalizovanyho kapitalismu” – proste systemu co je tu doted” se holt da vylozit dvema zpusobama, podobne jako homonyma a k tvy smule ja myslel ten druhej vyznam, kterej jsem dostatecne osvetlil v minulym prispevku, ze kteryho plyne to co vi kazdej chovanec ustavu, ze kapitalismus tady neni, nebyl a nikdy nebude, protoze kapitalismus existovat ani nemuze, podobne jako komunismus a podobny hovadiny, ktery nejsou urceny pro realnej svet s realnyma lidma a centry moci.

                  Udelal jsem chybu v preklepu, melo to bejt “globalizovany”. That is it.

                  Druhak opakuju proc reagujes hloupe, nebot si vybiras v argumenatci neco, o cem ja se nebavim. Co pisu je, ze ten system, co je ted a rikej si mu treba “Misesova pohroma”, konci [podstata sdeleni je, ze -> konci <-]. O tom, co je to zac, je pod uroven se ted bavit. To bylo zajimavy tak za Klause. Tj. je to asi jakobych mel dve auta v cerveny a azurovy, pujcil jedno tvy stary, ona na prechodu sejmula dva lidi a bavili bysme se: ja: hele tvoje stara to podelala, rozsmelcovala dva typky an prechodu s tim modrym autem. ty: zadny modry auto neexistuje.

                  Ne ze by to v online diskuzich bylo az tak neobvykly a patrne se toho dopoustim i ja. Ale po predchozim prispevku uz to proste musi bejt jasny.

                  Diky, 5 minut myho zivota dostalo QE.

      2. Na letištích se sice tlačí letadla, ale lodě prořídly. 1 letadlo = 100-150 tun nákladu, 1 obří loď = 500.000 tun nákladu. Tedy vydělají nyní na zdravotních materiálech, ale ostatní se zpomalí.

  5. Ahoj John,

    môj odhad vývoja pandémie Covid-19 v USA je dosť pesimistický – tzn. očakávam obrovské počty nakazených a veľké dôsledky na ekonomiku a všeobecný život v USA.
    Príčinu rozšírenia vírusu vidím najmä v nedisciplinovanosti ľudí a neochote podriadiť sa pravidlám a to z dôvodu:
    1. US sú veľmi opatrný pri obmedzovaní akýchkoľvek ľudských slobôd a občania nie sú ochotní dodržiavať pravidlá a obmedzenia, ktoré ovplyvňujú ich každodenný život,

    2. množstvo US citizens nemá zdravotné poistenie a kvôli obavám z možných finančných nákladov na liečbu/hospitalizáciu, atď. sa budú snažiť skryť svoju nákazu prípadne sa tváriť, že sa nič nedeje a tým pádom budú šíriť nákazu ďalej.

    Mohol by si prosím ťa napísať ,čo si o tom myslíš? Prípadne napísať celý blog o aktuálnej situácii v USA a tvojich úvahách o budúcnosti príp. o tom ako sa hodláš na budúcnosť pripraviť? Myslím, že by to zaujímalo veľmi veľa ľudí.

    Takisto ma zaujíma názor ostatných na túto tému.
    Vopred veľká vďaka!

    1. Uz jsem to psal mockrat. Ta lecba Coronavirusu psali pojistovny, ze se nebude nic platit. Problem je nedostatek testovani. A pak nasledne pretizeni nemocnic (to nas teprve ceka).

        1. Jindro, to neni presne ta zprava. Slo tam uplne o neco jineho. Kdyz je pacient v nemocnici a doktor vi presne jak delat lecbu bez ohledu na to jestli ma coronavirus nebo ne (tzn. i po testu se ten druh lecby nezmeni), tak instrukce byla okamzite lecit a nedelat test (resp. necekat na vysledek testu, ktery prijde za 48 hodin). Proste jen operativni reakce jak resit nemocnici. Samozrejme se testuje a snad i nemocnice budou schopni delat rychle testy a neposilat je jinam.

  6. Tady je názor, že za předpokladu dosti testů pro všechny by to mohla plošná karanténa trvat jen 2-4 týdnů, pak by se nechali v karanténě jen nemocní. O kterých by se to vědělo díky těm testům. Teď ještě jak otestovat během týdne několik desítek nebo stovek milionů lidí.

  7. Například brněnská firma https://www.elisabeth.cz/ už stihla vyvinout svůj vlastní test. Certifikace pro ně paradoxně nebyla vůbec složitou záležitostí a nepotřebovali k tomu žádné složité schvalování, ale pouze něco ve stylu ohlášení. (Alespoň tak jsem to pochopil – nejsem z oboru). Každopádně to stihli zprocesovat ani ne za měsíc i stou certifikací a už to prodávají. Co jsem ale pochopil, tak ve výrobě samotné problém není a nikdo jim ruce nesvazoval. Kde je ale zádrhel, tak je to testování samotné. Oni nemají vybavení na to, aby přijímali kontaminované vzorky v malém množství a zároveň zabezpečili bezpečnost práce, natož aby udělali nějaké drive-thru 🙂 … Každopádně jsme zase u toho nedostatku zdravotnického vybavení, které by na něco takového bylo potřeba … Možná by se to dalo vyřešit spoluprací s nějakou další společností, která by zabezpečila druhou stranu té skládačky …

  8. Kdyby v bilem dome nebyl oranzovy idiot tak USA uz taky mohlo davno testovat. Jenze on tam je a zaroven do minuleho tydne blekotal “airtight” nesmysly, takze se lidi nebali a nic neresili. O povoleni testu nejde, testu ve svete je dost, jen ne v USA, protoze se ukazalo, ze tak nejak ten stat trosku potrebujeme a potrebujeme urady, ktere se spolu umi domluvit (CDC vs FDA) misto toho aby bojovali o moc.

    1. No CDC je obrovska masinerie a prezident nerozhoduje v kazdem urade jak se budou delat testy apod. Ta byrokracie je problem a tu Trump nezavedl. Ta tady byla.

  9. Pokud jste nebyli osobne delsi dobu v Koreji, neumite si predstavit, co je to za zemi. Cely narod = jednotka s vojenskou disciplinou, dokonalou spolupraci. Oni neorganizuji, oni delaji “overorganizing” a mikromanazment vseho, od narozeni se uci byt teamovymi hraci. Az tak , ze jsou jednotni a uniformni sami dobrovolne, bez diktatu. Viz napriklad to, ze osobni auta v Koreji maji jen tri barvy: seda/bila/cerna (znacky vetsinou Kia, BMW, Mercedes, SsangYong). Jsou to detailisti, Nemecko Asie.

    1. Vezmeme si naproti tomu napr. CR. Rozhrani mezi zapadem a vychodem, je to napul organizace a napul improvizace (napr. SR byva zase o neco min organizace a trochu vic improvizace). Za takoveho organizacniho stylu a pri urgentnosti situace, kdyz se pomuze te strane improvizace, aby mohla neco noveho rychle prinest, muze to byt vhodne opatreni. Napr. tu v SR kazdy ted doma na stroji sije rousky jak sileny a vlastne cely narod se zespoda zasobil rouskami:-)

      1. Jaký byl důvod toho, že u Forda se svého času dala vybrat jakákoliv barva, pokud jste si teda přáli černou ?

      2. Aby ste videli ze nekecam, zadejte si do googlu treba “south korea highway” nebo neco podobneho a uvidite sami. Vsechna auta jsou bila/seda/cerna, jen taxiky jsou oranzove a autobusy maji ruzne barvy. Nasinci se to tezko vysvetluje. Proste vsichni chteji tychle barvy, mit jinou barvu nez vsichni ostatni je skarede. Jakasi spolecenska dohoda. Mimochodem ve stejnych barvach jsou i baraky ve velkych mestech, napr. Soulu. Mrakodrapy maji barvy bila/seda/cerna, snad jeste modre sklo, a ozdoby (ruzne pruhy a tak) jsou oranzove. U nas nemame radi uniformitu, ale oni povazuji “jednotu” za ctnost.

  10. V tom článku chybí to nejpodstatnější.

    V Jižní Koreje byla hlavním ohniskem jakási náboženská sekta. Takže v zásadě jen dohledali členy této sekty. Pak lidi, kteří se s těmito členy stýkali. Pak další řetězec. Ten si testováním pohlídali. A měli hotovo. Pak jen dostat lidi do karantény.

    To je ovšem situace, kterou jinde než v Jižní Koreji nemáte.

    Ono by se to třeba v USA také řešilo jinak, kdyby koronavirus byl víceméně uzavřenou záležitostí jedné sekty.

    1. No cim dele se ceka tim je to samozrejme tezsi az resp. nemozne. V kazde zemi ta nakaza zacala v mensim a kdyz se zacne (a ve velkem) testovat hned tak to jde resit. Kdyz se to necha silene rozpuknout tak uz to je tezke az nemozne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *