Jak sleduji prodeje v pizzerii a marketing na social media

Kazdy den se ted divam na Sales Report co mam v softwaru na management pizzerie. Jake jsou prodeje dnes v porovnani se vcerejskem nebo minulym tydnem. Ukazuje mi to i kdy bylo nejvice objednavek behem dne.

Kdyz vidim, ze cisla jsou zelena tak mam radost. To znamena ze rosteme. Ale pak najednou vidim cervena cisla a premyslim proc pokles. Zrovna pred par dny byl dva dny po sobe velky pokles. Jediny rozdil je, ze jsme zastavili nejake placene kampane na Facebooku a mene jsem postoval ty normalni neplacene prispevky (protoze jsem cestoval).

U tech placenych FB kampani jsme utratili zhruba $300  a z toho bylo asi 5 konverzi.

Chtel jsem kampane zamerene jen na blizkou vzdalenost od pizzerie (2 mile). A zamerene na lidi co nedali like na nasi FB stranku. Jak vidite konverze mizerne.

Pak se zkousela jedna kampan, ktera zaroven zamerovala i na soucasne fanousky stranky, a behem dvou dnu 13 konverzi za utracenych $16. Jenze tady si rikam, je to vubec zasluha placene kampane? Nemeli bysme ty stejne konverze jen z neplacenych postu? Ja vim, ze spousta lidi miluje retargeting a podobne veci. Ale me to vzdycky pripadalo strasne otravne. Koupim si fotak a pak na me 14 vyskakuji reklamy na ten stejny fotak. Stejne mi pripada targetovani placenou reklamou vlastnich fanousku (jakoze to je trosku vyhazovani penez). I kdyz zrovna v tomto ti marketaci dokazou ukazat nejlepsi vysledky. Zazil jsem v jedne firme, ze meli strasne spatne konverze na PPC, pak zacali cilit na vlastni nazev firmy (ochrannou znamku) a najednou cena za konerzi letela dolu. A mohli se placat po rameni jak dobre udelali kampane (takto to reportovali managementu). Jenze ten detail, ze nekdo hleda konkretni firmu znamena, ze by treba klidne klikl na organicky vysledek a neni potreba na stejny nazev jeste mit reklamu.

Zajimalo me jestli jde v FB Business Manageru hlidat konverze z neplacenych kampani. Vetsina lidi mi psali, ze ne. Pritom v Business Manager jsem si naklikal tento graf:

Zadne placene kampane nam ted nebezi, takze to jednoznacne musi byt konverze z neplacenych postu. Unika mi neco?  Ja vim, ze se mi ozyva spousta chytrych lidi co toto delaji jako kazdodenni praci. Ja se na to divam jen z toho rychleho nadhledu. Je to proste jeden z velmi dilcich ukolu. Nechci se zasekat nad hromadou detailu a analyz. Ale potrebuji nejake “big picture” data, abych vedel, ze co merime fakt dava smysl.

Me pripada logicke, ze by FB mel znat jaka konverze je odkud ti lidi prisli. A jestli ten graf sedi tak 1-2 konverze denne ze social media neplacenych postu mi nepripada spatne. Postovat na socialni media zabere par minut casu. Obzvlast kdyz se z toho nedela moc veda a pouzije treba software jako buffer.com.

Zajimave je, ze ten FB Business Manager ukazuje i konverze z Instagramu. Jak, kdyz s Instagramu nejde dat do postu primy link treba na objednavku.

Spread the love

28 thoughts on “Jak sleduji prodeje v pizzerii a marketing na social media

  1. Ahoj,
    odpověď na ten instagram – jakýkoliv server je schopný ukázat HTTP_REFERER a uložit ho kamkoliv do databáze. Jde to trackovat na každém běžném hostingu bez nějakejch pluginů. Takže jde vidět konkrétní post, z URL pak vysledovat jestli je to mobilní app nebo desktop/webová verze.

  2. Ad remarketing – pizzu nelze srovnávat s foťákem. Pizzu jsi schopný jíst třeba každý den 🙂 jestli ten remarketing dává smysl poznáš až při větších objemech, teď je to prostě velký otazník.

    Napadá mě jen:
    1) Ptej se lidí, proč přišli na pizzu – viděli znova reklamu?
    2) Udělej věrnostní kartičky, když ji pípne, tak mu to třeba na týden vypne remarketing a postupně ten interval snižuj

  3. Konverze z neplacenych postu muzes merit podle UTM parametru. Das je do odkazu, skryjes vlastnim zkracenim url pomoci Bit.ly a pak v Google analitics vidis jasna data.

  4. FB má konverzní okno tuším až 30 dní po prokliknutí. Tzn. tipnul bych si kampaň+kliky > vypnutí kampaně>kliky po skončení kampaně organicky (třeba přes google) kde si FB konverzi započítá k sobě, pokud ji udělal někdo kdo dříve klikl i přes jejich placenou kampaň.

    A jelikož je to jídlo, tak je dost pravděpodobné že někdo klikl na poprvé a pak se přes nějaký kanál dostal na web protože si šel objednat znovu.

  5. + by to vysvětlovalo i ten Instagramu – proč tam jsou konverze kdyz v organických postech nejsou linky a nejede kampan = protože kampaň s linkem jela dřív a někdo akorát v daný den udělal konverzi, pres jiný channel a už ne zásluhou IG

  6. Stejně jsem nikdy nepochopil, kdo si kupuje produkty na základě PPC. Jsem na internetu 15+ let a nikdy se mi nestalo, že bych viděl produkt v PPC a řekl si “jo to je super, to si koupím”.
    Když chci koupit nějaký produkt, tak si ho vygooglím a beru kde ho mají nejlevněji 🙂

    1. Dnes k nám na prodejnu přišel takový bodrý člověk, že se mu zobrazuje jeden doplněk stravy v reklamě na počítači (vpravo dole). V podstatě vůbec nevěděl, co to je a stejně přišel na prodejnu (ne e-shop). Samozřejmě to není pravidlem, akorát někdy je “podl sebe soudím vše” krátkozraké. Někdy více, někdy méně.

  7. Ahoj Johne, skusil by som aj alternativne sposoby reklamy, ved uspech casto spociva aj v tom, ze robime veci inym sposobom ako konkurenti. Tak napriklad platena poloha na WAZE nie je velmi draha.

  8. Mě se třeba PPC reklama vyplácí hodně, ale jak na co.
    Vyrábím solární plachty na bazény a když dám na Adwords reklamu, hned se mi zvýší obrat. Když náhodou dojdou peníze a já si toho nevšimnu, je hned vidět, že se objednávky snížily.
    Naopak je to u leteckeeurovikendy.cz. Tam když dám PPC reklamu, zvýší se mi přístupy, ale konverze ne.

    Mám takový příklad:
    Když ještě PPC reklama byla v plenkách, Seznam.cz dal reklamu u článků zdarma. Moje reklama na eurovíkendy se zobrazila u článku “Nevěstě praskly šaty a ukázala zadek”. Měl jsem najednou přes 1000 přístupů každou hodinu (běžně tak 10-15). Konverze ale jedna velká 0.
    Takže fakt je to o produktu.

    U Tebe bych zkusil PPC na Adwords, nově “Ads”na Googlu.
    Když zadám “pizza Torrance” jste ve vyhledávání až na druhé straně uprostřed.
    Po zadání “pizza Hawthorne blvd” jste na 3 straně a to je ještě odkaz z FB. Tam už většina hledajících ani nedojde.

    PPC reklama je tam jenom jedna, takže by cena za klik nemusela být velká a budete hned na prvním, max. druhém místě.
    Zkusil bych to na týden a pak uvidíš. Hlavně myslím, že to bude účinnější a hlavně levnější než na FB.

    1. Největší výhoda PPC reklamy proti FB je v tom, že je určená a ukazuje se POUZE lidem, kteří hledají pizzu, kdežto na FB se ukazuje všem, i těm, co pizzu v životě nejedli a nebudou jíst.
      Když tak pomůžu s nastavením.

    2. Já na PPC klikám zásadně omylem.

      Umísťují ji někdy tak šikovně, že na ni prostě určitá část lidí kliká omylem, protože chce kliknout na nějaké jiné důležité místo webu nebo ji zavřít.
      Zejména na mobilech, kde je málo místo se uklikávám často.

  9. K tomu FB reportu: tu Analytics záložku má Facebook nově (aktivně v už ve FB marketingu nedělám, tak nevím od kdy přesně tam je, ale sám jsem ji objevil asi 3 dny zpátky). Konverzí se jde ještě dopátrat, když se nahoře v menu vyberou Pixels a pod pixelem z webu jsou grafy všech konverzí, které pixel naměří (pageviews, nákupy, vlastní konverze…) – takže když si tahle čísla člověk odečte od dat z Ads manageru (z přehledu reklamních kampaní), tak má počet *všech* nákupů bez FB reklam. V záložce Analytics pak jde udělat ten filtr, co je na screenshotu. Ti, co psali, že to nejde, by měli ještě před rokem pravdu 🙂

    Jinak tohle rozlišení zdrojů se obecně sleduje v Google Analytics – placené kampani se přidají utm parametry, že se jedná o placenou reklamu (jde to udělat kolonkou v nastavení FB reklamy). Tím pak jde v GA vykreslit grafy za placené a neplacené zdroje a jejich prokliky/konverze atd. Facebook se teď jakoby svými Analytics přibližuje tomu, co je v Google Analytics. Zajímavé bude, jak Facebook bude ukazovat data o demografii, zájmech apod., která od svých uživatelů má.

  10. – měření konverzí ve Facebook Business Manageru: jdou měřit nejen samotné nákupy, ale i jaékoli jiné akce, které si nadefinuješ ve Facebook Pixelu. Třeba přidání do košíků, odběr newsletteru nebo jiná akce na webu. Když máš dostatek konverzí, můžeš pak zobrazování reklamy optimalizovat podle typu konverze nebo si nastavit např. strop za cenu za konverzi.

    – konverze z Instagramu: pokud nepropaguješ jen příspěvky (u těch to nejde), ale měl jsi za těch $300 i přímou proklikovou (website-click) reklamu na web, tak se do nich automaticky vkládá odkaz a tlačítko i na Instagramu

  11. Johne, amíci jsou strašně na healthy jídla, ale zdá se mi, že na stránkách nemáš content, který by fakticky vyzdvihoval např. proč fresh mozarella je lepší než pre-shredded. A rozdíl mezi bio a normální. Ty články nejsou čtivé. Jdou napsat tak, že čitatele polarizují proti konkurenci. Možná by ti je mohl napsat někdo, kdo se vážně zabývá zdravou výživou a dokáže problém rozebrat do detailu (třeba Denise Minger). Zaplatíš za to hodně, ale já bych to zkusil. Citace jinde se ti zaplatí linkem a výsledkem bude lepší SEO.

    Ač je to běh na dlouhou trať.

    1. Healthy jídla v Severní Americe? To je recese, ne? 🙂
      Healthy food a fitness komunita bych řekl, že tam je spíš v menšině…
      USA má pověst nejvíce junk food státu na světě s největším počtem obézních lidí! 🙂 Domov Coca-Coly, McDonalds, KFC, Pizza Hut atd.
      Byť se to v poslední době snad trochu otáčí…

  12. Facebook na rozdíl od Google Analytics v reportech datum konverze zobrazuje
    podle toho kdy došlo k zobrazení reklamy nebo kliknutí a ne v datum kdy k ní došlo.

    Konverze měří Facebook i ze shlédnutí – tak proto ji lze přičíst i Instagramu
    i když tam není link.

    Facebook záměrně snižuje dosah neplacených postů, když má stránka ještě málo
    fans tak je to o něco větší procento, ale v realitě se příspěvek zobrazí méně
    než 2% (pokud to tedy není zrovna nějaký virální příspěvek). Bez placení se prostě
    člověk na FB neobejde pokud chce mít nějaký dosah a pokud chci oslovit
    všechny fans tak musím i tak platit (nejsou to tedy vyhozené peníze, protože
    jinak by se o tom fans nedozvěděli). Vhodný nástroj pro lokální marketing jsou
    třeba události.

    Podle mě klíč k úspěchu v restauračním businesu je najít zákazníky, kteří se budou
    opakovaně vracet a to je potřeba změřit.

    Z logiky věci je vhodné na záčátku
    udělat větší akci. Třeba DODOpizza to dělá chytře – na startu udělají mega akci s pizzou zdarma výměnou za like a sdílení či zvaní přátel. To osloví jenom lidi, kteří si pizzu jí – z toho se jim pak vydestilují lidi, který ji budou objednávat opakovaně. V nákladech výroba pizzy zas tolik nestojí – a vyjde jim to nakonec levněji než platit FB reklamu, která se bude zobrazovat lidem, kteří by si pizzu stejně neobjednali.

  13. Reklama jedla na FB mi velmi nedava zmysel. Ak by FB dokazal vyfiltrovat hladnych userov tak mozno, ale inac ma inzerent 2 problemy. Najprv musi u sytych userov vyvolat hlad a zaroven ich presvedcit aby si potrebu vyriesili unho a nie otvorenim chladnicky. Ak uz internetovy marketing tak skor google, kde z vyhladavania je uplne jasne ze user ma taku a taku potrebu.

    Pracujem na rozbehnuti fastfoodu s inym zameranim, ale problem ako ziskavat zakaznikov mam rovnaky. A aj ked som doteraz vyuzival vylucne PPC, tak pri tomto projekte mi to ani nenapadlo (aspon nie pri rozbehu)..

    Ak mozem dat tip na knihu ktora mne pomohla lepsie pochopit tento sektor a aj myslenie zakaznikov tak je to tato od Milosa Tomana – 61 dobrych rad jak zvladnout maloobchod.

    Drzim palce 😉

  14. Zdravím Johne,

    příjde mi, že zrovna Pizzoun je jako dělanej na influencer marketing. Je to zdravý, fresh, cool, lidi by si tam rádi zašli. Docela by mě zajímalo, jakej dopad by mělo rozeslat pár hezkejch pozvánek a voucherů, případně se dohodnout na nějaký jiný odměně. Nezvažovali jste to?

    Tom

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *