Ahoj Johne,
jmenuji se Martin a na úvod ti chci říct, že ti moc fandím ve všech tvých projektech, které jsi dělal a které v budoucnu dělat budeš. Jak vidím na tvém blogu, startování nových projektů je pro tebe něco jako droga. I když z nuly vybuduješ úspěšný, prosperující podnik, tak tě láká udělat zase krok do neznáma a ještě k tomu v prostředí o kterém nevíš třeba vůbec nic. V tom máš můj velký obdiv, že máš takový cit do kterého odvětví vstoupit.
Moc bych chtěl zkusit nějaký projekt. Tohle je jedna z věcí, kterou mám napsanou co chci udělat, než zemřu. Nevím zda uspěji či ne, ale chci to alespoň zkusit! Abych si ve stáří nemohl vyčítat, že jsem to ani nezkusil. Čtu knihy, příběhy o lidech co podnikají a z toho důvodu jsem se dostal až k tvému blogu. Nezaměřuji se na určitou věc v daném oboru ale prostě přemýšlím o čemkoliv co by mělo šanci na úspěch. V podnikání nevidím jen dosažení zisku (i když bez toho to nejde) ale i svobodu, že bude záležet jen na mě kolik času budu do toho investovat a jak budu chtít abych byl úspěšný.
Nevím podle čeho se rozhodnout, zda má tento nápad šanci na úspěch. Přeci jen náš vnitřní hlas dokáže vyprodukovat spoustu myšlenek proč tento projekt nemá šanci na úspěch. Na jednu stranu je to dobře, že člověk nejde do všeho co jej napadne, ale na druhou stranu nesmí být tento hlas co tě nepustí do žádného projektu. Mám našetřeno asi 700.000,- a myslím že s tím už se dá přemýšlet o rozjezdu nějakého projektu. Na druhou stranu bych asi nechtěl vsadit všechny peníze na jednu kartu, takže by to neměl být projekt, který je náročný na počáteční investici.
Zkouším hledat např. produkty nebo služby, které jsou v zahraničí úspěšné a které v ČR třeba chybí. Přemýšlel jsem i nad investicí do nemovitostí, ale s mým budgetem a současnou situací nemovitostí v Čr bych mohl koupit na pronájem max 1+1. A to není moc výnosné.
Napadl mě i nápad s cestovním ruchem. Američané cestují do ČR ve velkém množství a dělat pro ně zájezdy něco jako když jezdí češi do USA. Ne jen do jednoho města, ale okruh to nejlepší z Čr popřípadě Slovenska nebo Rakouska. Tohle je ale z mého pohledu hodně složitý nápad jak jej uskutečnit. Další co mě napadlo koupit stavební plac na Šumavě a stavět malé dřevěné chatky okolo 35m2 ( max dva pokoje, malá kuchyňka, koupelna a wc) na pronájem. Pro návštěvníky Šumavy. Chatky z toho důvodu že můžu začít jednou a postupně přistavovat další podle výnosů. Přeci jen postavit “motel” např. s 5 apartmány je na začátek nákladnější.
A z toho důvodu se na tebe s velkou prosbou obracím, zda by jsi mi neporadil. Zajímalo by mě na základě čeho se rozhoduješ kam investovat peníze nebo v čem rozjet podnikání. Co ti říká, že právě tohle je to do čeho investovat peníze a má tento produkt nebo služba šanci na úspěch. Pokud je něco jak mi s tímto problémem pomoc byl bych ti moc vděčný. Podle čeho jsi se třeba rozhodl jít do tvého prvního podnikání?
Vím, že jsi teď zaneprázdněn rozjezdem pizouna, tak tuším že asi nebudeš mít čas na odpověď. Pokud by sis i přesto čas našel byl bych ti moc vděčný!
Měj se pěkně a přeji ti at se ti daří!
Martin
Pozadal jsem Martina jestli muzu zverejnit. Je to dobre tema na diskuzi. Pridavam taky moji strucnou odpoved co jsem mu psal. John
Martine, zkus jakykoliv napad, ale neriskuj moc penez. Radeji mene nez vice. Vymysli kreativne at pouzijes jen velmi malou cas tvych uspor. Kdyby to nevyslo, at to neni tragedie.
Zkus cokoliv. V malem. Jednoduse. Over jestli myslenka ma nohy. Jestli najdes zakazniky. Nevyjde. Udelej neco jineho. Tohle doporucuji.
Ja mam presne tento isty problem, hrozne sa bojim asi ze nieco nebude fungovat a stratim na tom financie a druhy dovod je uctovnictvo a vsetky papierovacky okolo toho.
Mam IT background a preto mi dava vacsi zmysel online prostredie kde by som investoval hlavne cas a nejake financie ale vzdy si najdem tych 10 dovodov ze preco to nebude fungovat. Naozaj asi musim zacat rozmyslat alebo nastavit sa smerom “neskusis nevies” a zrejme prvy fail nemusi znamenat hned prehru…
ucetnictvi neni zadna prekazka – jak v cz tak v sk lze najit naprosto spolehlivou all-in-one sluzbu vcetne zastoupeni pred urady na zaklade plne moci a danoveho poradenstvi – nemusis znat a resit prakticky nic (nebudu tady delat nikomu reklamu, pokud mas zajem, dej sem email a poslu detail)
A zapomel jsem to nejdulezitejsi, proc to neni tema – cena 1000-2000 CZK mesicne (podle jestli jses platce DPH nebo ne) – ve srovnani s hodinou prace i nejhur placeneho cloveka v IT je zjevne, ze tohle nejde pouzit jako vymluvu, proc nic nezacit 😉
ahoj honzo, ja by som si poprosil teda ten tip na firmu, ktora mi vsetko zabezpeci all-in-one za 1000-2000 czk 🙂 nefunguje.mi.ten[zavinac]gmail.com
dakujem
Je na to metodika Lean Startup Machine:
https://www.superlectures.com/barcampbrno2013/lean-startup-machine-aneb-jak-validovat-podnikatelsky-napad-behem-48-hodin-ukazky-na-prikladech
Děkuji Ti za odkaz. Super přednáška, která vystihuje můj problém odpovídá na mé otázky!
Málokomu to vyjde napoprve. Treba skúšať v malom aj čas investovany do projekty ak nezačne fungovať za 3 mesiace až max rok(popri práci ) tak treba ukončiť a zacat ďalší projekt. Ja som toto pravidlo teraz nedodržal a čakajú ma bankroty(firma aj vlastný majetok) proste veril som nápadu viac ako číslam.
Jak jsem začal s podnikáním.
Opustil jsem stálé zaměstnání v roce 2005. V té době hrozně letělo potápění a tak mě napadlo, že otevřu prodejnu s potápěčskými potřebami. Kurzy, plnění lahví a všechno co se kolem toho točí. Investoval jsem do toho velké peníze.
Jenže jsem do toho boomu naskočil pozdě a zájem o potápění začal klesat. Po dvou letech jsem to musel zavřít. Vše co jsem investoval bylo pryč.
Tak jsem naskočil do dalšího boomu. V té době se všude stavěly solné jeskyně. To už jsem věděl že chci, aby opravdu fungovala a objel jsem jich hodně. Vybral jsem dobře firmu, která je stavěla a díky tomu má i Certifikát Státního zdravotního ústavu. Stejná je v současné době v ČR pouze jedna ze 300, které v té době u nás byly postavené.
Díky tomu máme plno od října do dubna a jeskyně vydělala na počáteční investici (1,5 mio) a vydělává dál.
Jenže je tam to ale. Vydělává pouze od října do dubna. Co ten zbytek?
Takže další boom. Dárkové poukazy na relaxační pobyty. Ty vydělávaly dobře, ale zase jen dva roky. Pak přišel Slevomat. Tak jsem to postupně přetransformoval na cestovní agenturu a začal prodávat dovolené a eurovíkendy od cestovních kanceláří. Dovolené moc nešly, v tom množství cestovek (několik tisíc) se ani není co divit, ale jelikož jsem se specializoval i na eurovíkendy, které v té době nikdo moc nedělal, začaly vydělávat. Zase to bylo ale pouze podzim a jaro.
Sakra a co v létě?
A napadly mě bublinkové solární plachty na bazény. To už jsme v roce 2010. Nejdřív jsem dovážel ze Švýcarska plachty, co vypadaly jako nafouknutá pizza. Myšlenka to byla dobrá, ale jelikož byly nafukovací a neustále z nich ucházel vzduch a zároveň hodně drahé, hledal jsem, čím je nahradit (něčím lokálním).
V té době byly v prodeji všude modré nebo černé bublinkové plachty. Přišlo mi to jako nesmysl. Když chci ohřát vodu, musím do ní slunce pustit a ne pouze ohřívat černou plachtu na povrchu. Našel jsem výrobce plachet u nás v Čechách a zadal u něj čirou plachtu.
Samozřejmě to chvíli trvalo, než jsem přesvědčil zákazníky, že právě ta čirá ohřeje bazén líp než černá nebo modrá. Ale zadařilo se a každý rok se zvyšují tržby o 30 %.
Tím jsem zaplnil duben až září, kdy se nezastavím.
Stejně je mi to málo. Jelikož rád létám letadlem, ale zároveň jakmile do něj sednu tak usínám. Vymyslel jsem věc, která ten spánek usnadní. Je to teprve na začátku (prototypy, testování, patentování atd..) ale vypadá to fakt dobře. A jelikož letadlem létá každý den pře 9 milionů lidí, má to obrovský potenciál a velikou klientelu.
Tak to jenom trošku o podnikání a úspěchu v něm. Pořád něco vymýšlet a když už to nejde, přejít k něčemu jinému.
P.S.: Hodně mladých má představu, že vytvoří nějakou Appku a vydělá na ní miliony, ale bohužel se to podaří tak jednomu z milionu. Takže najdi něco, co ještě nikdo nevyrábí a to zkus. Jako já s tou čirou plachtou na bazény. Než jsem ji začal vyrábět a dodávat, nikde v Evropě se nedala koupit. Teď už to u nás v ČR prodejci zkopírovali a prodávají ji taky, ale přeci jenom jsem byl první a jinde v Evropě ji pořád neseženeš.
Ano co mě ale u spousty mladých příjde usměvné s motivací,že si myslí,že hned budou mít časovou a finanční nezávislost … obvykle to bývá právě naopak pokud ten dobrý nápad člověk má a první roky se tomu musí věnovat maximálně celé dny v práci nebo služebkách,minimální volno atd.Pak záleží na štěstí,oboru,konkurenci jestli se ten sen o nezávislosti podaří 🙂 Ono i obecně je třeba si uvědomit,že není v dnešní konkurenci opravdu přijít s něčím novým a pokud přijde,brzo to ostatní okoukají.Třeba např. https://faencyfries.cz trochu se s tím svým “úspěchem” pochlubili tuším na streamu a najednou podobných hranolkářů se vyrojilo v CZ desítky jiných. I tak je zvláštní že tenhle typ Belglických/NL hranolek se dělají desítky let a až teprve nedávno někoho napadlo je dělat i v CZ 🙂
Opravdu bych zacal s minimem penez. Ono ten princip jak vydelavat je v zasade “podobny” u 10k mesicne a 100k mesicne(byl jsem v obou spektrech). Nejtezsi bych rekl je pro lidi kteri v zivote nevydelali podnikanim ta predstava jak to vsechno vubec bude fungovat. Bud to vidi strasne slozite(a pak porad preslapuji) nebo naopak strasne naivne(a pak hned vyhori).
Pro rozjezd neceho si potrebujes vybudovat sebevedomi, ja bych skrtnul vsechny napady ktery zneji originalne nebo velkolepe (vcetne zavedeni neceho noveho v CR). Zkusil bych si najit neco jakoby vsednejsiho, ale kde muzes aplikovat nejaky svoje specificky prednosti. Neco co te “bavi” a vytvori tu pridanou hodnotu. Kazdy jsme trosku jiny a muzeme do nasi prace dat neco jineho. Obecne je “nejjednodussi” (ale zaroven nejtezsi) recept co dela John, vzit si neco “nudneho” ale delat to kvalitne. To samo o sobe je podle me dost casto winner. Klidne bych zacal nejakou “blbosti”, jen at to generuje prijem.
Taky bych zminil mindset. K podnikani je mit dobre trosku jinak nastavenou hlavu, mit to spis jako zivotni styl. Ja jsem “podnikal” od 20, skoro hned jak to slo, bylo to ne klasicke podnikani ale zakazky, ale uz i v tom vyhledavat klienty nebo neco po cem by mohla byt poptavka do toho clovek vklouzne. Neni to o tom ze si clovek udela “projekt” (podle meho), ale ze premysli jinak. Ve smyslu prilezitosti a na co by se jeho schopnosti nejlip hodily…jak vytvorit z toho zakazky, sluzbu, jak to delat lepe nez konkurence. A zacit v mensim, v necem co je cloveku blizke nejakym zpusobem(uz tak se budes mit co ucit, proc si to jeste komplikovat). Nedelat neco jen proto ze v tom vidim prachy ale jinak me to nezajima. Vzdycky budou lidi co delaji to same ale zajima je to a tim padem budou lepsi. Dala by se toho napsat spousta 🙂
Naprosto skvělý příspěvek!
Přesně tak, dobře to PL napsal, zejména “Zacit v mensim, v necem co je cloveku blizke” – naprostý souhlas.
Máš pocit,že se v dnešní době dá podnikat s 10-20tis CZK? To bych chtěl opravdu vidět 🙂 Tak leda možná činnosti,kde vstupem je vlastní práce,kterou v začátcích ten člověk hodnotu te práce neřeší ač by měl – kdyby někde dotyčný makal v zaměstnání tak ten měsíc nějaké peníze přinese.
Naprosto bez problému. Náklady na rozjezd mojí firmy před 4 lety byly cca. 20 000 Kč (založení firmy, doména, program na “tvorbu” webu a základní reklama). Letos je obrat 10 MIO.
Ale rozumím příspěvku – kdyby mi to tehdy někdo řekl, tak si zaťukám na čelo a nevěřil bych. Něco jako “to je blbost”, “určitě měl štěstí”, “nějaký podvody/divný věci/…” a vice versa…
Jo, v IT muzes zacit s nulou. Zacal jsem tak vcetne projektu kterej generoval > 100k / mesicne. Ale ten princip plati i tady, clovek by rekl ze bude potrebovat desitky az stovky tisic na marketing(byl jsem zamerenej na celosvetovej trh). Ale stacilo napsat do spravnych diskuznich for. Vedet, ze je ta prilezitost a potencialne jsou nekde lidi co o tu sluzbu maji zajem. A lidi si me googlovali sami…tim chci rict ze ani v IT to automaticky nejde bez penez. Pokud by clovek vytvoril jen horsi kopii neceho co uz je zavedene a nedal do marketingu ani korunu, tak nema sanci…
Teď jsem viděl něco podobného – dělali polévky. Dobré bylo, že základ byl v podstatě pro někoho odpad z řeznictví. Připomnělo mi to rychlé občerstvení z Thajska – přijdu ke stánku, okamžitě dostávám polévku (je to zelenina, maso, vejce, bylinky, nudle zalité horkým vývarem) sním – můžu říct kvalitní jídlo za dobrou cenu a odcházím do 15 minut.
Nápad udělat v české verzi rychlé občerstvení postavené na polévkách, když by bylo dobré místo – super.
Výhoda může být, že se může začít celkem levně se stánkem a pár stolky. Z pohledu zákazníka ani by mi nevadilo, že jsem v zimě u horké polévky venku.
Dobrý nápad s tou plachtou teplejší voda se hodí. Jelikož nás čeká výměna staré měl bych dotaz. Všichni kolem použivají černou, protože zasťíní bazén tím omezuje růst řas a nemusí se používat tolik chemie. Chová se ta čirá podobně?
najprv zisti ci si vobec typ cloveka, ktory sa neustale chce nahanat od mrku do noci. Najlepsie to zistis, trebarz rob taxikara cez Uber alebo co este je v Cechach len v plienkach je https://turo.com/. Budem potrebovat ist do EU na 2 tyzdne a prenajat si auto. Ceny su dost vysoke cez pozicovnu a keby normalny ludia konkurovali aj ceny by isli dole. Teda odporucam, kup si nejake dobre auto a prenajimaj ho a ked zarobis, kup dalsie atd…
Docela souhlasím s Paulem, měl jsem podobný nápad. Sehnal jsem na Islandu relativně levnou ojetinu, vyšlo to asi na 80 000 Kč a začal jsem to půjčovat turistům a Čechům, kteří tady pracují. Návratnost vypadala dost dobře, za týden jsem dostával 10 000 Kč, šlo to buď přímo mě, nebo přes zprostředkovatele, něco podobného jako Turo.com. Bohužel jsem měl buď nekvalitní auto, nebo špatné řidiče a nešlo to úplně podle plánu, ale je to podle mě hlavně kvůli kvalitě islandských silnic. V normálních státech by to mohlo fungovat mnohem lépe, jenom ta návratnost nebude asi tak rychlá jako tady. Kdyby to někoho zajímalo, píšu o tom víc na blogu http://seopizza.cz/rozjizdim-pronajem-aut-na-islandu/
Ahoj,
také souhlasím, že je dobré si nějakým levným způsobem (časově i finančně) ověřit, že nápad bude fungovat.
Já jsem strávil hodně času programováním aplikace o kterou nakonec nebyl moc zájem ani zdarma.
Teď se soustředím spíš na to jak pomocí machine learningu ve firmách zefektivnit práci,vydělat jim více peněz nebo udělat jejich uživatele spokojenější. Domluvil jsem si schůzky s několika firmami, kde jsem jim přednesl několik nápadů a vylepšení. Ukázalo se, že něco z toho úplně smysl nedává, ale našlo se pár věcí, které by mohly mít obrovský přínos a budu je zpracovávat na zakázku. Našlo se i pár věcí, které si žádalo více firem, tak se z toho možná vyklube i nějaký produkt.
Takže nebylo potřeba mít nejdřív produkt, ale spíš nejdřív zákazníka.
Pokud je to prvni projekt, tak nehled jenom na uspech, ale predevsim na zkusenosti. Najdi si business, kde jsou nizke vstupni naklady a nizke fixni naklady (typicky neco online, kde platis domenu a hosting a na zacatku pravniky), do zacatku pocitej s tim, ze to nemusi vyjit a delas to kvuli zkusenostem. Taky bych se napoprve nesnazil vytvaret business, kterej se da jednou za hodne prodat, ale spis projekt, kterej mi bude generovat jiz od zacatku alespon nejaky zisk
Investuj do toho čomu veríš a čo ťa baví. Pretože, ked sa objavia prekážky a tie sa objavia tak to vzdáš. Môj názor je že nemusíš ani vymýšľať niečo nové, prevratné. Pozri sa na Johna, Richarda bransona. Oni neobjavili koleso, len vylepšili niečo. Vyskúšaj knihu Blue ocean strategy.
Ja som mal rovnaké obdobie, pocity aké máš teraz Ty. Nájsť nejaký biznis nápad, ktorý ma zachráni. Nebudem musiet chodit do roboty, postarám sa o seba svoju rodinu, ukážem ludom okolo mna aký som úspešný.
Dlhé roky som pracoval v podradných prácach len kvôli peniazom, aby som si našetril na biznis, ktorý mi zarobí miliony. Ked som mal dostatok penazí rozbehol som biznis, predaj šperkov. Nemal som k tomu žiaden vzťah, žiadne skúsenosti, známosti.
Začal som podnikať zo šperkami, pretože som chcel zarobiť miliony a potom robit niečo čo milujem, čo môžem robiť celý den zdarma a čas mi beží ako voda. Samozrejme zlyhal som.
Moja rada znie:
Nerozbehni biznis len kvoli $, ale hlavne kvoli vztahu, láske k tomu oboru. Ked budeš robit to čo milujem úspech ťa určite neminie.
+ Dnes všetci sú ˇpodnikateliaˇ, predávajú nejaké produkty, služby. Namiesto pridania sa k nim , pomôž im. Ich produkty musí niekto doručiť – založ si prepravnú spoločnost, Ich appky, weby musí niekto nakodovať – daj dokopy programátorov a spln sny niekoho iného a zároven aj svoje. každá firma potrebuje účtovníctvo – daj im ho.
Nemusíš vyrábať/predávať niečo iné, zlepší niečo staré.
Pokud te ty penize pali v kapse, nejlepe je utratis za vzdelani. Nejlepe ve Spojenych Statech, pravni vzdelani. Ostatni znalosti nejsou tak kriticke a lze je najit online. Tech 700k Kc by ti mohlo stacit na zaplaceni 1. rocniku na nejake levnejsi skole, v dalsich letech uz budes moci pracovat mimo kampus takze si jednak vydelas na skolu a jeste ziskas zkusenosti. Vzdelani ti otevre oci a nikdo ti ho nevezme. Hlavne neposlouchej reci ze formalni vzdelani neni potrebne, to rikaji jen ti kdo ho nemaji.
Pokud ty uspory prece jen budes chtit “investovat”, skonci nenavratne v kapsach ruznych pronajimatelu, poskytovatelu a dodavatelu.
mam formalniho vzdelani az beda a z 80% to byl ztraceny cas (a nikoliv, nestudoval jsem VSE, socialni vedy a podobny veci)
akademicky titul mi byl za 15+ let dobry jen k tomu, aby se clovek mohl bavit o softwaru s aurou obestrenymi doktory a pravniky, kteri z toho delaji ve vlastnim zajmu umelou vedu
Vidis to. Ja jsem zrovna ve fazi, kdy mam presne opacny problem. Poslednich 16 jsem se venoval jedne profesi. Vypracoval jsem se v CZ na spicku v oboru. A na te spicce me napadlo, jak se v tom oboru da usnadnit prace tisicum lidi. Na zaklade nasbiranych zkusenosti me napadlo udelat neco, co nikde jinde neexistuje. Neco, co bude na zaklade zadani vstupnich podminek automaticky generovat odborne dokumenty, ktere kazdy musi psat furt dokola. Neco, co za lidi bude hlidat a citovat souvisejici predpisy a normy, ktere nikoho nebavi ani cist, ani na to nemaji cas. Neco, co jakmile se rozbehne v CZ, umim velmi snadno preklopit i do SK. Velikost trhu v desitkach mio Kc rocne.
Mam vse do podrobna rozpitvano, ladim prototyp na mem lokalnim PC.
Projekt nepotrebuje zadne zavratne investice. Jedine co potrebuje, je dat dohromady IT stranku celeho reseni. Dat dohromady databazi, spojit ji s webem, naprogramovat platebni brany, provazat a zautomatizovat s ucetnictvim, dat dohromady uzivatelske ucty. Jenze … nejsem programator. A marne zatim dumam nad tim, kde vlastne lidi, kteri by tohle umeli dat dohromady, hledat. Jak poznat kdo to umi, a tak.
Ale ja na to prijdu 🙂
Umime vam po It strance postavit co pisete.
startupjobs.cz 🙂 , hackatony, meetupy, tech prilezitosti je kotel, kde najit programatory
Zrovna startupjobs je pro mě nečitelný, nějak se v něm neorientuju. Přijde mi to spíš jako shánění zaměstnanců pro startup? Hackatony a meetupy jsou mi k ničemu, když nejsem programátor. To už mi přijde lepší jít na navolnenoze.cz a začít oslovovat programátory tam. Jenže podle jakého klíče?
To nezní tak složitě, aby to neuměla kdejaká menší SW firma.
ja bych treba o tymu vedel, otazkou je, co si predstavujete pod obratem “nepotrebuje zadne zavratne investice”, protoze z 20ti+ lete zkusenosti v oboru vim, ze laicky pohled na naklady SW reseni neodrazi kotel veci z pozadi. co vypada jednoduse v sobe casto skryva zalezitosti, ktere bez dalsi analyzy neuvidite. na druhou stranu stale tvrdim, ze technicky ‘nic neni neresitelne’ 🙂
Obratem “nepotrebuje zadne zavratne investice” bylo myšleno, že není nutné zařizovat žádné kanceláře, pronajímat sklady, kupovat nějaké zboží, atd. Všechno stojí na nasbíraném bohatém know-how. Všechno může fungovat v rámci spolupráce na dálku.
Že naprogramování není zadarmo a něco stojí mi je jasné. K tomu je samozřejmě otázkou, zdali budou všichni striktně vyžadovat platbu hned, anebo zdali se najde někdo, pro koho bude zajímavější podíl na obratu.
pokud by jste se chtel o tom pobavit napiste
Super, ale jak se pobavit, kdyz tu nikde neni kontakt? 🙂
Nj nepřečetl jsem si že to nebude publikováno 🙂
roman.polak891@gmail.com
pokud jste stale nikoho nesehnal, muzeme se o tom spolu pobavit
Kdybych měl volných 700K, tak by je asi investoval do koupě podílu Pizzouna
Nebo bych si koupil franšízu Pizzouna
jinak nevím
Jestli máš 700.000 Kč tak investuj 20.000 Kč. Jo – jen takhle málo. To uplně stačí. Pokud nedokážeš zhodnotit 20.000 Kč tak tím spíš nedokážeš zhodnotit 40-100-250-700.000 Kč a jen o ně přijdeš.
Pokud jsi nikdy nepodnikal, doporučuji najít příležitost, kde je co nejnižší finanční práh na vstupu a funkční know-how. Typicky to může být MLM nebo finančně náročnější frenšíza. Tyto systémy tě naučí to nejdůležitější – podnikatelským postojům, nastavení hlavy, obchodním dovednostem. Teprve pak bych šel vymýšlet něco vlastního. Není to tedy o tom “co” a “jak” ale “proč”.
Když nemáš nápad, o kterém jsi 100% přesvědčený, že to je ONO a hledáš něco jen pro to, abys vydělal peníze, tak to raději nedělej. Najsi si nějaký dobrý síťový marketing. Máš tam minimální vstupní náklady a na 100% využij školící systém. Naučíš se věci, o kterých normální zaměstnanec většinou ani nemá zdání. A ty pak můžeš použít ve svém podnikání. Ale je moc důležité vybrat opravdu dobrou firmu, nejlépe fungující alespoň 10 let.
Naprosto souhlasím,já si myslím,že prostě ten risk k tomu patří,jestli chce někdo podnikat “opatrně” tak může dělat nějakého dohazovače nebo dealera. Pokud opravdu chce někdo podnikat tak určitě s maximálním nasazením,ale samozřejmě předtím si musí udělat pořádný průzkum trhu a konkurence aby ho pak hned ze startu něco nemile nepřekvapilo.S těmi 700k CZK už si myslím se nějaká činnost dá dělat takže v tom případě bych doporučoval to rozdělit na nějaké části čekněme 150-200tis a jít do toho.Ono v praxi je to tak,že čím více se do činnosti investuje a má to hlavu a patu,obvykle se více vydělá samozřejmě je to i napříč ruznými obory.V dobách 90tých se opravdu dalo začít i slušné podnikání v řádech desítek tisíc korun do startu,ale samozřejmě musel mít človek následně možnosti půjček,uvěrů do dalšího rozvoje.Tehdy to šlo,protože většina oborů měla obrovské marže. Dneska se toto dá praktikovat asi jen ve vývoji APPlikacích,software, i když tam je taky už dost velká konkurence.
Já jsem si říkal nedávno že bych zvážil vývoj nějakých konzolových her třeba pro xbox360 kde prakticky skončil vývoj her a dělá se vše už jen pro Xbox ONE.
Ale já bych ty původní tolik nepodceňoval,neb pořád je těch konzolí mezi lidmi desítky milionů,takže potencionální trh obrovský,ale samozřejmě vývoj her není zas taková prdel pokud to má být něco slušně prodejného.
Ahojte,
děkuji všem za příspěvky k článku. Vidím, že John dobře odhadl, že o tohle téma může být zájem a že některé příspěvky mohou být velice nápomocné pro všechny!
Abych jen upřesnil, ne všem jde o vydělávání milionů. Bohužel dnešní společnost je postavena na penězích. Z otázky proč chci “podnikat” není odpověď peníze (i když jak jsem již psal bez nich to v dnešním světě nejde), ale že chci 1/3 času, který strávím prací ve svém životě dělat: co mě baví, co uživí mojí rodinu, když budu pracovat 12 hodin denně a 7 dní v týdnu tak se nebudu dívat kdy už půjdu domu, bude mě to vnitřně naplňovat a popřípadě pokud to je nějaká služba či produkt bude mít z toho radost člověk, který si to koupí. Pokud bych tyto hodnoty neměl zůstal bych u “bouchání” peněz v zahraničí, kde jsem měl 60 měsíčně. Ale nejsem materialistický člověk, ani člověk toužící po bohatství, ale ani člověk, který by nepřemýšlel 2 nebo i víckrát jestli jsou peníze které dávám ze své kapsy pryč dobře vynaloženy. Vydělaných peněz si vážím a nechci je lehkovážně rozházet. Z tohoto důvodu nad nápadem tolik přemýšlím. Uznávám že i toto je chyba, protože všeho moc škodí. Přesto věřím, že kdo hledá najde a pokud nenajdu, tak minimálně zkusím!
Ahoj, diky za dotaz! Skoro jako bych to psal ja. Podobna situace, momentalne bouchani penez v zahranici. Kdyby ses chtel spojit a treba se vzajemne hecnout udelat prvni krok, posli mi pls email – skrosnou at gmail com. Diky, Filip
Tak ono na to v čem podnikat řeší, nebo řešil skoro každý z nás…dle mého je několik základních možností, jak začít…něco umím, mám na to zákonnou kvalifikaci a jdu tedy do tohoto oboru a je jedno, jestli to je truhlář, kominík, ajťák, jenom se snažím napasovat to na své finanční možnosti a lokalitu a pak je druhá možnost mám chuť a odvahu podnikat a neumím nic a nebo to co umím, je mimo oblast do které chci vstoupit a pak je zase několik možností, jak na to. Spojím se s někým, který umí, ale to se mně osobně nelíbí, kvůli závislosti na té osobě a nebo se to naučím sám, ať už formou samovzdělávání, kurzů a pod. ale to je většinou časově náročné a nebo se zaměstnám se u budoucí konkurence, ale nejlépe někde hodně daleko, aby z toho nebyla zlá krev…v každém případě je to pana, nebo orel…někomu něco jde a druhému to samé né…
Má otázka na Johna nebyla, aby mi řekl v čem mám podnikat. To co píšeš s tebou souhlasím. Má otázka byla, jak poznat, že tohle (např. čištění aut) je to v čem začít podnikat. Skvělý odkaz vložil Honza Pobořil, kde je krásně popsáno co doporučil i John. Ověřit jestli myšlenka má nohy a jestli najdu zákazníky, kteří by měli o službu nebo produkt zájem.
A hlavne moc neriskovat financne. I sebezkusenejsi podnikatel nevi na 100% jestli dalsi napad urcite vyjde. Vzdy to je o tom jake je riziko (kompletne prijdu o investici) a vysledku, ze se zadari. Pro me je vzdy nejdulezitejsi ta investice a tam je idealni stav, ze mi nevadi o ni kompletne prijit. Svet se nezbori. Pak kdyz se nezadari s prvnim napadem, tak lze realizovat druhy.. apod.
Já mám problém, že jsem ve zlaté kleci. Chtěl bych zase dělat něco vlastního, ale vydělávám teď tolik, že mi to ekonomicky nevychází. To by šlo překousnout, horší je, že mi už chybí ta mladická dravost a zarputilost.
Jsem v podobné situaci, práce mě baví (pobočka IT korporátu v Irsku), skvělá firma, žádný stres, zajímavá práce, občas cestování, možnost změnit zemi a odstěhovat se v rámci firmy např. do US, atd.
Co mně před pár lety nakoplo, že jsem si uvědomil, že tímto tempem budu muset dělat aspoň do 60, zhruba dalších 20 let, že i přes mé příjmy nikdy nenašetřím tolik, abych měl svobodu třeba několik měsíců nepracovat. Při vizualizaci dalších 20 let 8 hodin denně (četl jsem Tima Ferrisse) jsem dostal panic attack a začal přemýšlet, co s tím 🙂
Člověk nemusí mít dravost. Když na mém projektu dělám každý den kousek po práci, po pár letech snažení se to začalo hýbat a výrazně růst. Když se příjem začal blížit tomu ze zaměstnání, člověk to pak začne brát jinak a dostane víc sebevědomí.
Resp. už teď můžu přestat dělat i na několik let, ale pak se těžko vrací na stejně dobře placené místo, při přerušené kariéře.
Jestli děláš v IT v Irsku , tak je asi výhodnější se přesunout do ČR , kde jsou platy v IT mnohdy na úrovni Rakouska či Německa a náklady na 1/3 těch západních 😉
A když odjedeš třeba na Bali, tak tam můžeš dělat a zároveň využívat tepla a moře , metoda win-win 😉