Komentar k pizza businessu

Dela me to radost kdyz vidim komentarjako tento od Cappyho u meho clanku o pizza podnikani:

Ouch. Ty cisla. Kdyz nahodou nesezenes dobre pizza-many, za dobry plat, a kazdou druhou pizzu ti pripali nebo nedopecou, tak veskery snazeni s drahymi surovinami pujde do kopru..

Chci tim rict, ze tohle bude nervy drasajici serial, protoze jeste neni vyrobena jedina pizza a uz si odhadem 100.000 USD v minusu (nebo co nevidet budes).

Kdyby si prisel do statu a jediny co by te napadlo by bylo delat pizzu, asi by to nebyla success story..

Vazne. Me to doslova nabiji energii. Jdu do neznameho. A tohle je pripomenuti par problemu co me muze cekat. Ale to je naprosto v poradku. Pripomina mi me zacatky v USA. Clovek se pousti do neceho noveho. Netusi jak ten obor funguje. Kdyz je navic imigrant tak ani netusi jak to v te zemi funguje. Proste je zvykly na uplne jiny system a musi se vsechno ucit od zacatku. Je toho moc co vsechno musi zjistit ve velmi kratkem casovem obdobi. V tomto je to nejistota, neprijemnost, stress, ale zaroven i velice pozitivni proces, kdy to clovek krok za krokem prekonava.

Ted uz mam za sebou hodne let zivota i podnikani v USA, takze uz to je pro me relativne jednoduche. Ale pizza business je pro me uplna novinka. Restaurace je jeden z nejtezsich businessu. Jsou to malo ziskova podnikani. Vetsina z nich krachuje. Je tady spousta konkurence. Sance na neuspech je obrovska! A ja si to uvedomuji. Proto i delam opatreni jak minimalizovat rizika. Zaroven na to koukam novym pohledem a hledam si svoji vlastni cestu jak ten business delat.

Taky se mi libi jak si dost lidi mysli, jak je to to stupidni business. Proc proboha pizza? Ano, mate pravdu. Jenze muj problem je, ze delam spoustu stupidnich businessu. Kdyz jsem zacinal posilat krabice a lepil na ne adresy s nalepkou, tak mi to pripadalo jeste horsi business. Proboha co je na tom kreativniho? Krabice s nejakym zbozim prijde do skladu, ja ji dam na regal a po case na ni nalepim novou adresu a poslu zakaznikovi. Vzdyt prece nic nudnejsiho se neda delat! Ale, to zdani klame. Me uplne fascinovalo jak jsme vsechno v Shipito resili. Jak je ta logistika neuveritelne komplikovana. Jak jsme hledali nove zpusoby jak levne posilat do zahranici (napr. Airmail), na ktere spousta konkurence do dneska neprisla. Jak jsme dokazali donutit statni postu (USPS) zmenit nektera pravidla pro zasilani baliku (omezeni velikosti do Ruska). Jak zaridit aby se velke mnozstvi baliku procesovalo rychle a efektivne, tak jak to malokdo umi a tim padem pak firma ma nadherny zisk a konkurence tomu nerozumi jak je to mozne. Ten business se nakonec pro me stal nesmirne zajimavy (i kdyz jsem mel ty pocatecni pochybnosti). A ja to tusim, ze u toho pizza businessu je to uplne stejne.

Kdybych do USA prijel uplne cerstve tak bych si tento business nevybral. Je totiz nutne investovat relativne dost na rozjeti a je to risk. Neni to jak rozjizdet nejaky web projekt za par dolaru. Ale jsem dnes v jine pozici. A muzu v klidu financovat rozjeti docela dost pobocek z vlastnich zdroju. Co me na tom fascinuje je jak je jidlo v USA obrovsky business. V USA se proda pizz za38 miliard dolaru rocne!

Dalsi lakave je jak se ten business da rust. Rust je v tom, ze otevirate cim dal vice pobocek. Cim vice se jich otevre tim vetsi je obrat. USA je obrovsky trh. V kazdem state a meste muzete mit spoustu pobocek. Tohle je kratky uryvek od jedne z konkurenci:

Brauser says Pizzafire doesn’t vie with traditional pizzerias for customers’ cash. “We compete with Chipotle, Jimmy John’s and Panera Bread,” he says. “And because of that, sales volumes are significantly higher. Our buildouts are all below $200,000, and our projected net profit is $180,000 per store. That’s 100% ROI, and that’s what we are selling to our private equity guys.”

Na rozjeti jedne pobocky Pizzafire investuji 200 tisic dolaru. A pak maji z te pobocky 180 tisic profit za prvni rok! A kdyz to takto vychazi a umite to, tak to jen zacnete nasobit poctem pobocek co zvladnete rozjet. Neni to nadhera?

Spread the love

26 thoughts on “Komentar k pizza businessu

  1. Nejlepší­ na tom všem je, že i kdyby ten model nefungoval tak, jak si ho zezačátku nastaví­š, můžeš kdykoliv změnit strategii ‘“ buď z toho udělat něco úplně jinýho, protože už máš budovu a vybavení­. Nebo to celý pronají­mat někomu další­mu nebo to jako vybavenou pizzerii zase odprodat. Ale i tak bude zají­mavý sledovat, jak se postupně zkouší­ různá podoba pizzy, strategie pro propagaci, rozvoz, výběr surovin, další­ expanzi apod. Drží­m palce 😉

  2. nechapu jak jste k necemu mohli donutit USPS, to je skoro nemozny. Kdyz ma neco prijit pres ne, tak se jen desim a casto to taky dopadne hur nez ma…

    Je zajimavy sledovat tenhle pizza project, jsem zvedava jak to bude pokracovat. Cim vic “stupidni” business tim lip vyuzita prileztost, zda se.

    Skoda ze to neni tady pro rednecky v tX, mam chut na “zdravou pizzu” (at mam nakou vymluvu). Treba jednou…

  3. I když je gastro business velmi konkurenční­ (v USA), je tam jedna výhoda – narozdí­l třeba od IT/internet projektů se soutěží­ většinou s docela hloupými lidmi a zví­tězit nad hlupákem v byznysu je “férovka” podle mého gusta 🙂

    1. Né to co pí­šeš s těmi hlupáky, je důvod proč po celých USA tak masivně ví­tězí­ řetězce nad normální­mi restauracemi.
      Jenže John se s pizzou vydává pří­mo proti těm velkým řetězcům s centralizovaným vedení­m a drahými odborní­ky i vrchní­mi ředitely.

      1. To není­ tak úplně pravda, řetězce tvoří­ jen asi polovinu pizza businessu v USA, zbytek jsou independents a to jsou často trochu troubové (alespoň podle toho, co jsme viděli na Pizza Expo a to mluví­m i o přednášejí­cí­ch!).

        Další­ podstatným rozdí­lem je to, že Picoun chce dělat organic (bio) pizzu a většina řetězců (Dominos, Papa Johns, …) dělá levnou a hnusnou low-end pizzu.

      1. Vzpomnel? To psal o McD Kyiosaki o cca 30 let driv, neslo RK spis o to, abz se mu kazda franchiza nemohla trhnout?

    1. @Tomas Shipito by se dalo taky rict, zde byl rental property business:-)

      Diky za dobry tip na clanek o McDonalds.

      McDonald’s is a great example of how diversification helps to not just grow a business’s income but also lower its financial risks. McDonald’s is both a fast food and real estate business.

      Being in the real estate business also helps McDonald’s earn more income and somewhat diversify its portfolio.

  4. Nato aby to John zvládol stačí­ silné odhodlanie 🙂 Jeden chytrý nápad ako sa odlí­šiť od konkurencie a zostať v pamí¤ti zákazní­ka .. Hlavne sa nevzdať a hľadať možnosti .. Good luck !

  5. Bych se skoro vsadil, že Shipito půjde ke dnu a John ho za pár let koupí­ a začne nanovo 🙂 Ale jak dopadne pizzerie, na to bych si vsázet netroufl.

    1. Shipito sice asi půjde ke dnu, ale bude už v tak špatném stavu, že se Johnovi nevyplatí­ zachraňovat. Bylo by pro něj snazší­ začí­t znovu, s jinou firmou. V té době už ale bude mí­t John velký řetězec pizzérií­, což bude daleko zají­mavější­ business než kdy bylo Shipito 🙂

    2. Johnove DNA i srdce to je podnikanie. Dnes uz by mohol davno byt rentierom a valat si gule, ale on sa ide hrajkat s pizzou. Verim, ze mu to vyjde.

  6. Dí­ky za tento pří­spěvek! Pustil jsem se nedávno do vlastní­ společnosti a škarohlí­dství­ zmí­něné na začátku mě stří­davě deptá a nabí­jí­.

  7. John, ako to porovnáš s Incparadise čo je úplne iný typ businessu, nebolo výhodnejšie zakladať pobočky na zakladanie firiem ako pobočky na pizzu?

    Z hľadiska zisku a návratnosti. Napr. by si založil 10 pobočiek a postupne zo zisku zakladal ďalšie.

    Nemuselo by ist iba o pobocky v USA 🙂

    1. IncParadise je business, ktery ziskava klienty pres web. To je hlavni akvizicni kanal. Takze i 10 pobocek neznamena, ze se zvetsi 10x business. U te pizzy to je presne to co to znamena s kazdou otevrenou pobockou. Pizza se prodava lokalne. Do par km rozvoz.. a musi byt ty pobocky, jinak se nedaji ani zakaznici obslouzit.

  8. Ja chapu tu stranu jak snizovat naklady, delat veci lepe (na tom se da nadherne vydelat, ma-li clovek dobry niche). Do restauracniho businessu nevidim skoro vubec, vlastne znam jen par lidi co meli restauraci v CR a zkrachovali ;-). Dodal bych, ze vsichni to meli jako srdcovku, ne jako hlavni zdroj obzivy.

    Moji otazkou by bylo, kde ziskam zakazniky? V CR podle me restaurace rozhodne nepraskaji ve svech, takze kdyz bych otevrel hypoteticky novou restauraci (mimo nejvetsi mesta v CR), tak se maximalne podelim o zakazniky s temi okolnimi, ktere uz tak zivori nekde na pokraji zivota/smrti. V nekterych castech US to myslim bude obdobne. A jestli pizza stoji 120 nebo 135 CZK uz je lidem myslim vcelku jedno. Pokud by stala 90, tak by se tam asi zacali slezat setrilkove. Je to ale realne? Mozna v nejakem drive-thru u dalnice, ktere bude sypat z okynka jednu Pizzu za druhou. To by myslim tady mohl byt udrzitelny a profitabilni business, stejne jako rozvazka jidel do firem.

    Samozrejme rozdil by byl, kdyby ta otevrena restaurace mela dobre jmeno, treba ze vari opravdu kvalitni jidla, a byl by tam rezervacni poradnik.

    1. Nezname situaci v usa av lokalite, kdZ v Santa Monice muze stat pronajem domku u plaze 70.000 $ mesicne, a kolo na hodinu 10 $ tak treba…

      V CR jsem si vloni parkrat objednal pizzu Margarita, kdyz jeste velka 45cm stavala 109 (ty ostatni stavaly 170+ to uz mi prislo trochu moc) a to jeste, kdyz mi DameJidlo nutily kupon bud zadarmo nebo za 50% apod. Takze jsem doplatil tak okolo 40,- za dopravu kartou, ktera mi jeste vratila 2%… Pote, co pizzerky cenu ze 109 zvedly na 149 jsem si koupil Dr.Oetker pizzy mrazene za 39,- (cena v Tesco do 1.4. a bezna cena vsude je 69,-) a nebylo to spatne. Nez jsem dosel k tomu, ze tohle fakt jist nechci a nepotrebuju, uz jen proto, z ceho se to sklada, kdo to vyrabi (at uz prumyslove nebo v pizzerkach) a jaky je na tom (vysoky) margin.

      Vzdycky je to asi o tom, vytvorit u lidi dojem, jak je to jidlo cool a in a spravne nastavit cenu, asi bych to nedokazal, prodavat neco, o cem si myslim, ze je predrazena srac.. a take tohle bude business daleko vice zavisly na lidech nez shipito… S ohledem na to, ze pro prumerny plat v cr musim dat zamestnanci pres pulmega rocne a to si zadna pizzerka nemuze dovolit je jasne, jaka kategorie zamestnancu v odvetvi bude pracovat ~ http://www.stream.cz/porady/pizza-boy – celkem trefny hrany serial z pizza boy 🙂

      Takze jsem celkem zvedavy na uspechy v tomto businessu v zamori…

  9. Mě by primárně zají­malo, jak daleko chce John zají­t v otázce kvalitní­ch, pří­rodní­ch (rozuměj geneticky a průmyslově neupravených surovin). Dají­ se vůbec v USA zí­skat? Z toho co ví­m, tak se v USA dost těžko dá vyhnout GMO potravinám. Podobně jako u nás se dost težko dá vyhnout Babišovi, při nákupu potravin (hnojiva, zpracování­ atd.) To že kupuji od soukromého farmáře, ještě neznamená, že kupuji automaticky kvalitu.
    Chce opravdu prodávat kvalitu? Nebo je to jen marketingový trik? Jak bude kvalitu surovin ověřovat?
    Trochu jsem k produkci potravin přičichl a můj závěr je, že právě v tomto odvětví­ kvalita výrazně zvyšuje cenu. Nejde jen o vstupní­ cenu surovin, ale i o následné uchovávání­, zpracovávání­ a logistiku.
    Já pevně drží­m pěsti, ale předpokládám, že koncept spadne do “Pizzi vyráběné z o něco lepší­ch surovin, než konkurence”, a bude vytuněn Johnovou precizností­ a smyslem pro detail.

    1. V USA jsou tzv. organic (coz je v CR Bio) a znamena to, ze nesmi byt GMO. Daji se sehnat. Kalifornie ma spoustu zemedelcu. Mistni farmers markets maji obrovskou nabidku. Co je trosku problem jsou masa, uzenniny.. tech je velmi malo v organic kvalite. Idealne bych chtel male producenty, kde vidime jak to delaji, nekoho blizko.. at to nevozime pres pulku zeme/sveta, apod. Standard je nastaven hodne vysoko a je s tim spousta logistickych problemu. Ale v tom je ten cil je prekonat.

      1. Já to chápu tak, že chceš primárně zí­skat značku “organic food”, než že by ti šlo o kvalitní­ a zdravé potraviny. (to bez urážky) Značka je dobrá pro obchod, kvalita se špatně prodává.
        Rozdí­l v ceně u organic je jen 50%? V Čr je to o dost ví­c…

        Trochu odbočí­m. Pro mě jsou kvalitní­ potraviny spojené se zdravou stravou. Kvůli zdravotní­m problémům jsem byl nucen to řešit. Pizza v podstatě nikdy nemůže být “zdravé jí­dlo” (opět bez urážky). Začal jsem chodit do této restaurace: beas-dhaba.cz a hrozně se mi lí­bí­ koncept jak to dělají­ a jejich popularita roste. Ty jí­dla jsou v na indickém základu.

        1) nabí­zí­ opravdu zdravá jí­dla – benefit je ten, že ten kdo řeší­ zdravotní­ problém způsobený stravou, pocí­tí­ na sobě pozitivní­ rozdí­l. To se v pří­padě BIO pizzi nikdy nestane.

        2)minimální­ provozní­ náklady – uvaří­ pár kýblů těch kaší­, směsí­, salátů atd a pak to prodávají­ na váhu, lidi si naberou sami u pultu. Oproti klasické restauraci minimální­ provozní­ náklady dle mého.

        3) ad bod 1) po těchto jí­dlech se člověk cí­tí­ svěže, protože není­ naplněn klasickou “vyčerpávají­cí­” stravou a může jí­t hned makat. Dobrý prodejní­ akrgument 🙂

        4) u těchto jí­del člověk pozná rozdí­l v BIO kvalitě. U pizzy to nikdo nepozná, nebo naprosto minimálně (kvůli způsobu zpracování­)

        5) jde to jednoduše dělat jako “take away”

        A je to opravdu dobré.

        Nechtěl jsem tě svým pří­spěvkem nějak nas… nebo přesvědčovat, ale nastí­nit můj pohled na věc – když už BIO, tak ať to má smysl.

        Prostě BIO pizza moc smysl nedává (krom marketingového), protože kvalitu potravin v ní­ nikdo chuťově nepozná a zároveň Pizza patří­ mezi nezdravá jí­dla, jakkoliv je dobrá a populární­.

        Oproti tomu BIO steak, nebo BIO salát, nebo indická jí­dla dávají­ smysl. Protože, kvalitu většina lidí­ pozná a zároveň patří­ mezi zdravá jí­dla.

        Takže dává smysl spí­š vyrábět pizzu z levných surovin.

        Nejsem nějaký magor ujetý přez zdravou výživu, jen jsem byl nucený si tí­m projí­t a myslí­m si, že umí­m věci reálně zhodnotit.

        Petr

  10. Ahoj Johne, zdravim z Davis, CA

    Jsi fakt velice inspirujici fenomen; jak radi Tony Robbins: “If you want to be successful, find someone who has achieved the results you want and copy what they do and you’ll achieve the same results.”:)
    Procitam si tento blog: https://addicted2success.com/quotes/50-powerful-tony-robbins-quotes-that-has-changed-my-life/
    *********************************************************************************
    Posilam ti par links k prostudovani!! Jedna se o “fenomen” z Berkeley (Gourment Ghetto), Cheese Board – nabizi – stovky syru – super breads & pizzas, ktery dlouhodobe vabi kvanta spokojenych zakazniku a tez misto, kde se lide radi potkavaji na pokec a nezahaly ani komunitni piano.
    http://www.sfgate.com/bayarea/article/A-cheese-shop-grows-in-Berkeley-After-36-years-2572000.php

    https://www.yelp.com/biz/cheese-board-pizza-berkeley

    http://cheeseboardcollective.coop/about-us/about-main

    *************************************************
    Pred lety me v Berkeley uchvatita tato uzasna pekarna, http://www.acmebread.com, produkty i lide, tak jsem tam delsi dobu s nadsenim pracoval a stale tam citim kamaradske vazby k nekolika osobam. Steve Sullivan a Rick Kirkby jsou experti a vedatori pres pekarinu. Takze jestli mas zajem pokonzultovat ohledne bio mouky, dodavatelu , budes v dobrych rukach. Pripadne dej vedet, jsem velice kamaradsky typek a rad pomuzu, kde muzu, vyrazim tam s tebou, nebo je-li potreba neco zaridit.

    Dalsi zajimavy kontakt:
    https://www.google.com/maps/uv?hl=en&pb=!1s0x80857ea1255c8b71:0x4163509ac1eb5cf9!2m19!2m2!1i80!2i80!3m1!2i20!16m13!1b1!2m2!1m1!1e1!2m2!1m1!1e3!2m2!1m1!1e5!2m2!1m1!1e4!3m1!7e115!4shttps://picasa

    Preji at se stale dari, Jindra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *