Nejdrive jsme najmuli sefkuchare, ktery tvrdil, ze pomahal rozjet 30 pizzerii. Ten udelal nejake nacrtky pro architekta. Ale byl v tom problem. Bylo poznat, ze treba je mozna dobry sefkuchar, ale s rozjedem pizzerii zas moc nevi jake jsou pravidla nebo jak co muze byt.
Potom jsme nasli mistniho architekta se kterym jsme ztratili ctyri tydny. Ten taky tvrdil, ze vi co a jak, ale s kuchynemi moc zkusenosti take nema. Jak jsme to poznali? Ze jsme vsechno overovali. Treba nam tvrdil, ze od vchodovych dveri musime mit min. 10 stop odstup od prodejniho pultu. Na plan nam namaloval 10 stop (coz jsou tri metry). Je to zbytecny prostor a do kuchyne se pak nic neveslo. Jenze ta informace byla presne obracene. Kdyz jsme volali na mesto tak nam rekli, ze nesmime mit vice nez 10 stop, aby se nam pak nezdrzovali zakaznici a nechteli tam treba sedet. Mame totiz povoleny jen take-out a delivery. A nesmime mit zadne misto na sezeni. Takze v tomto jsme se placali nekolik tydnu. Treba dal na plan nejake umyvadlo tesne u pojistek, presouval nam ohryvac vody, coz by bylo dost financne narocne, apod. Resili jsme porad layout a s tim architektem se nam moc dobre nepracovalo. Tech spatnych informaci nam dal vice.
Takze jsme minuly tyden vzali lepici pasku pro malire. Vzali vsechno vybaveni jake potrebujeme. A namalovali jsme si to na podlahu. A pak jsme mezitim zkouseli chodit a divat se kde se presne co bude delat. Presunuli co je potreba, aby pohyby po kuchyni byly co nejvice ekonomicke. Kde bude pec, kde bude umyvadlo, kde bude jaky stul, kde se co bude pripravovat…
Tohle jsme meli udelat uplne na zacatku!
Dalsi vec co se musi pro mesto resit je kam presne umistime jake vybaveni. To jsme nejdrive nechali delat architekta, ale pak zjistili, ze je nejlepsi si to taky namalovat sami. Usetrili jsme mnozstvi casu a nedrozumeni.
A posledni krok je, ze jsme nasli architekta, ktery nedela nic jineho nez kuchyne pro restaurace. A okamzite jsme videli, ze presne vi co dela. Dokazal okamzite odpovedet na vsechny otazky. Podival se na nas layout. Dal nam perfektni feedback. Nasel okamzite reseni. Vedel presne jaka jsou pravidla (z hlavy bez zjistovani). Vyvratil nam nejake mylne informac co jsme meli od sefkuchare i predchoziho artchitekta. Finalni plan jeste nemame, ale uz jsme hodne blizko.
Je to proces. Dozvedeli jsme se mraky informaci o tom jak budovat komercni kuchyn. Jaka jsou pravidla. Byl to takovy intenzivni rychlokurz. Doopravdy vidim jak jsme se strasne posunuli v tom porozumeni jak se to ma delat. Z toho mam dobry pocit. Jen trosku skoda casu co jsme promarnili, ale je to na dobre ceste.
Dobrý tip s tou lepicí páskou na podlaze! 🙂
Kdyz vidim tu fotku s lepici paskou na podlaze a k tomu komentar, tak se mi uplne vybavila scena z filmu Founder (o zakladateli McDonald), jak si svoji prvni kuchyn kreslili na tenisovem kurtu a potom zkousely provoz do te doby, nez pohyb v kuchyni byl co nejekonomictejsi, jak pises. Pokud te to napadlo nezistne na tom filmu, tak si myslim ze jste na dobre ceste! Good luck
Jen pro upresneni, Juraj Kroc do McDonald’s vstoupil, neni opravdovy zakladatel firmy. Rozvinul ji ovsem do podoby, jakou zname dnes, tj. fransizy, presny popis a optimalizace procesu, atd.
No ale na té popisované scéně na tenisovém kurtu tohle dělají právě bratři McDonaldové, ne Ray Kroc. Takže tohle dělal opravdu zakladatel McDonalds.
Johne uz si videl: http://www.csfd.cz/film/30163-zakladatel/prehled/? Hned mi to pripomnelo jak jsem cetl tvoje problemy.
Nevidel.. ale evidentne nas to napadlo uplne stejne.. jak delat. Je to rozdil si to nalepit tou paskou na zem nez koukat na plany.. hned clovek jasne vidi co a jak.
Ešte lepšie vylepšenie je, ak to urobíš 3D – napr. tam poukladáš nejaké skrinky. Hlavne ak sa ťažko odhaduje či je dostatočné miesto atď.
Pokud jsi nevidel, tak se podivej na:
http://www.imdb.com/title/tt4276820/
Malovali tam kuchyn presne jako ty, jeste si tam mezi namalovanyma carama zkouseli pohyb zamestnancu 🙂
Presne takhle (kresleni na zemi) to delali bratri McDonaldove na zacatku podnikani 🙂 Alespon podle dokumentu o nich (“The Founder z roku 2016”)
Kreslit nebo lepit na zem obrysy je dobry zaklad. Pro lepsi predstavu bych doporucil pouzit tzv. Cardboard Engineering…vytvorit repliky vybaveni kuchyne z lepenky v meritku 1:1, tim se docili 3D efektu a vnimani vsech objektu velmi blizko realite. Vsechny skryte rohy, hrany a vycnivajici casti se lehce odhali a pri ladeni workflow a finalniho layoutu lze velmi lehce s replikami manipulovat. Prece jen clovek vnima prostorove a ne vsechny detaily lze odladit jen z papiru, nebo z 2D ze zeme nebo 3D vizualizace.
Mam s Cardboard Engineeringem velmi dobre zkusenosti pri budovani novych vyrobnich linek v automotive prumyslu. Mnohokrat se mi osvedcilo, ze papir snese vsechno, ale diky CE nakonec vytvorime ten nejefektivnejsi layout primo na miste. Investovany cas do CE se vzdycky vyplati.
At se dari!
Presne s týmto súhlasím. Mí´žu sa napr. použiť nejaké skrinky, krabice…hlavne aby to aspoň z časti súhlasilo s reálnou veľkosťou. Ja som tak s tehlami naprojektoval steny malých kancelárií či doma zložitejšiu kúpeľňu
Co sa WC tyka, to bude pravdepodobne iba pre zamestnancov, vsak? Nebude to trocha problem ak nastane napr. krizova situacia ked pride tehotna zena, niekomu bude zle a podobne? Jasne, nepustite ho, ale ak sa pri vchode dajme tomu povracia, moze to byt problem. Ak by bolo WC hned pri vchode, az takym problemom by to byt nemalo.
Stejně ti nikdo cizí do kuchyně nesmí. A když tam nemůžou mít ani sezení, tak proč budovat WC? Pokud se někdo pozvrací před prodejnou, tak to nějaký zaměstnanec umyje. Předpokládám, že výskyt takových případů bude >1/rok
WC je jen pro zamestnance a je na stejnem miste jak je ted. Jen musime vymenit nejake veci (umyvadlo, apod), aby to bylo i pro invalidy na vozicku (coz je pozadavek na spoustu veci v kuchyni).
Kolik je zastoupených invalidů v populaci 1/500? Jestli každá mini provoznička musí mít toaletu pro invalidy, tak je to docela úlet. V ČR by pravděpodobně neprošlo, že toaleta ústí do kuchyně a ne do nějaké chodby.
Jak jsi resil rozchod s tim prvnim architektem? Nechal si zaplatit nebo uznal ze na to nemel?
To se ted uvidi.. zatim napsal, ze je vse v pohode a ze je zvedavy co novy architekt vymysli. Ja cekam kdy posle fakturu a kolik hodin nauctuje.
Dlouho jsem byl procesnim inzenyrem v oboru automotive a muzu rict, ze tohle je neco, co se procesnimu inzenyrstvi hodne podoba. Layout jakyhokoliv pracoviste resis z pohledu:
Ergonomie a bezpecnosti – komfort pri pracovnich cinnostech, vylouceni nezdraveho zatezovani pohyboveho aparatu (caste ohybani, prilis vysoky nebo nizky stul, prilisne otaceni u prace apod.), minimalizace unavy.
Usporadani – Plynuleho toku vyrobku – ‘vyrobek’ z operace 1 jde na operaci 2, operaci 3…bez toho, anichz by se s ‘vyrobkem’ manipulovalo vic nez je nutne, anichz by se vyrobky nekde hromadily (tzv. uzke misto vyroby), vznikaly prostoje, tzn. ze pracovnici musi cekat nez se k nim vyrobek dostane atd.
Tohle vsechno je prosty selsky rozum. Na film The founder se Johne rozhodne podivej, protoze tam je zrovna tohle hezky vysvetleny.
Podobně jsem to dělal, když jsem zařizoval obývák v bytě. Měl jsem hromadu krabic od stěhování, tak jsem takto modeloval jak velkou sedačku, stůl a židle koupit a jak je rozmístit… 😀
Tak přesně tohle, nalepit obrys zařízení jsem dělal v práci při změnách a vybavování laboratoře. Hned jsem si na to vzpomněl, jak tady o tom píšeš. Příjde mi to naprosto samozřejmé. Až z reakce v diskuzi, vidím, jak to byl inovativní nápad, proč to v práci naprosto nepochopili a připadlo jim to špatně. Prý je lepší najmout specializovanou firmu.
Dále jsem chtěl, ať člověk co místnost a zařízení zakresluje do 3D ať je po tu dobu i v ní, aby se mu vše lépe měřil a kreslilo. Příjde mi také logické. Dle manažera, to není potřeba, měl sedět o 3 patra jinde na druhé straně haly. Může si odměřit a pak se vrátit o 3 patra, přes halu zpět k PC…. Tak teď chápu, že to bylo vlastně nepředstavitelné.
Johne, díky za tento příspěvek!
Mas nejaky firemni slogan Johne?
Navrhnout funkční kuchyň je náročný úkol i u rezidenčních nemovitostí. Pokud chci udělat něco, co je nejen hezký ale i dobrý, je nejlepší udělat mockup 1:1. Krom již vzpomínané lepenky mohu doporučit i balíky s polystytrenem na ověření v prostoru (obzvláště vhodné, pokud je danný materiál upotřebitelný při stavbě).
Bez lepící pásky na podlaze bychom doma měli v kuchyni středový panel, který tam teď naštěstí nemáme, moje chytrá 63 letá maminka mi volá a říká, “bože nalep si na zem izolepu a sám uvidíš, že je to ptákovina” 🙂
Jsem z oboru, prodáváme věci do kuchyní pro restaurace. Jen tak mimochodem – jak budete mít pec? Máš vybráno něco?
Kam to pujde z pece? Je tam dost mista pri vydeji? Na nakresu vidim maly stolek a storage regal na strane. …?