Nahodou jsem prisel na to jak mit snad uplne nejvetsi cash back za utraceni na kreditce a jeste obchodovat zdarma s akciemi.
Vysledkem je, ze dostavam 2.6% cash back z kazde utraty co zaplatim kreditkou (neomezene). Jen mimochodem ten cash back se v USA oficialne nemusi danit. Je to brane jako rabat (sleva z utraty). Plati to stejne jako pro vydelavani mil na kreditkach.
Dalsi vyhoda je, ze mi tento setup umoznuje obchodovat s akciemi a neplatit vubec zadne provize. To byl v podstate hlavni duvod proc jsem to udelal. Chtel jsem delat castejsi obchody s akciemi (kvuli dollar cost averaging) a hledal jsem co nejlevnejsi provize. Ted muzu udelat 100 transakci mesicne bez poplatku.
Je to pres kreditku: Bank of America Travel Rewards.
K ziskani tech nejvetsi vyhod je potreba mit jeste bezny checking ucet (bez poplatku). A pro obchodovani s akciemi Merril Edge brokersky ucet. Kdyz je soucet zustatku na beznem ucte a akciovem ucte vetsi nez $50,000 tak dostanete 50% bonus v poctu bodu za utraceni na kreditce a 30 transakci zdarma na brokerskem ucte. Kdyz mate zustatek vice nez $100,000 tak je bonus na kreditce 75% + 100 transakci zdarma.
Kdyz mate nejaky jiny brokersky ucet, kde obchodujete s akciemi tak si ho staci prevest do Merril Edge. Akcie nemusite prodavat. Proste se jen vsechny vase pozice prevedou na novy brokersky ucet. A cela hodnota se zapocita do toho zustatku.
Takto pak vypada utrata na kreditce:
V restauraci jsem utratil $23.45. Standardne dostavam 1.5 bodu za kazdy utraceny dolar. Plus ten 75% bonus. Celkem jsem dostal 61 bodu za utracni $23.45. Tech 61 bodu se da vymenit za hotovost v hodnote $0.61. Coz odpovida 2.6% cash back.
Ta komplikace je, ze ten nejvyhodnejsi pomer vymeny za hotovost je jen za tzv. travel credit. Coz je jakakoliv utrata za cestovani. Na vypise z banky je oznaceno automaticky ktere utraty patri do teto kategorie. Klasicky tam patri hotely, letenky, nejaka doprava, ale taky jsem si vsiml, ze mi tam zaradili i to co jsem utratil utratu za posilovnu.
Na vypise pak staci kliknout na tu cestovatelskou utratu, vymenit ji za body a vratit si hotovost.
Není něco podobného i v ČR?
V ČR je to bývalá CITI kreditka, pak to koupila Raiffeisenbank’Ž. Dávají 2% cashback. Používám ji už pár let a je to paráda.
cetelem taky dává 2% cb
Tomu moc nerozumím když mi jako obchodníkovi spořitelna strhne za platbu kartou 1,7 procenta, kus si nechá tak odkud bere citi ten zbytek? Ptáčka lapají a čekají až padne do kredity.
Ptal jsem se bankéřky, kolik lidí využívá bezůročné období. Jen se usmála a řekla, že naprosté minimum. Takže tak… 🙂
Taky mám teď Citi, ale ruším už ji budu mít s poplatkem a zjistil jsem, že s ní utrácím víc…
Mário, Citi končí a novým klientům v RB to už nedají. Je tam teď 1% a max 125 Kč měsíčně, jestli se nepletu. Takže Cashback je v ČR minulostí…
To neni pravda, ja mam na kreditce od KB 1% cashback a bez limitu. Jinak jak tu nekdo zminoval Cetelem, tak tu mam taky a pokud vim, tak limity tam jsou na vsechny jejich CB bonusy.
Nově(?) to zdá se je zastropováno 500 Kč / měsíc. Informace na webu k tomu pořádně nikde nejsou, ale je to psáno tady: http://www.mojeodmeny.cz/cs/prehled-odmen/1-procento-z-platby-kreditkou-na-vasi-penzi
To je mozne, akorat jde o uplne jinou kreditni kartu. 🙂 Nikde jsem nepsal o cashbacku ve forme prispevku na nejake penzijni sporeni. Mam Business World.
Tam je to limitovano tusim 100k utraty za mesic. Takze fakticky jen litr mesicne. Mam ji taky.
Je nějaká nevýhoda v Robinhood.com co se týče zdarma obchodování s akciemi?
Jinak kreditka samo lepší. Platí se něco za tu kreditku ať už poplatkem nebo % z půjčenych peněz?
Ten Robinhood je dobrej, jen ma nejaka omezeni. Treba ze nemaji ucty na retirement ucty (IRA).
vo financnom svete nie je nic zadarmo. Ani robinhood a ani ina platforma, kde obchodujes “zadarmo” v principe to zadarmo nie je. tych sluzieb je strasne vela a preto nebudem spominat konkretne, ktory na akom principe pracuje. mozem to ale popisat vseobecne. zakladom je maker – taker princip.
ak vystavujes NON marketable order – to znamena order, ktory do systemu vkladas tak ze likviditu do orderbooku pridavas, tak dostanes presnu cenu ktoru chces. ty nezaplatis poplatok ziadny. tvoj order je ale routovany na burzu, ktora tvojmu brokerovi poskytuje rebate. cize peniaze za to, ze vlozil do systemu likviditu. broker si tento rebat necha. tebe neuctuje poplatok , pretoze ziadny neplati. prave naopak. dostane peniaze od burzy. ktore by teoreticky mali byt tvoje.
ak vystavujes marketable order – to znamena, ze zo sytyemu likviditu beries, (Market order , alebo marketable limit order) tak hitujes top of the book na BIDe alebo ASKu. vo vseobecnosti sa da povedat, ze je to unfair price, pretoze vacsina transakcii sa vykonava niekde v strede za MIDprice. ak si teda ochotny zobchodovat sa za takuto Unfair cenu, tak sa tvoj prikaz na burzu vo vacsine pripadov vobec nedostane. tvoj broker ho preda spolu s dalsimi tisickamy takychto ordrov v orderflow baliku nejakej vacsej firme, ktora robi klasicke alebo latency arbitraze. takze ty sa zobchodujes za unfair a oni sa zobchoduju za fair cenu. takze ak ty chces nakupovat, oni nakupuju tiez , ale za lepsiu cenu, v momente ked maju nakupene tvoju objednavku vyplnia. takze v principe. ty nezaplatis poplatok, ale viac stratis na rozdiele medzi unfair a fair price. no a kedze high volume firmy maju uplne minimalne feecka na obchodovanie, tak je to pre nich risk free trade.
pisem to len velmi zjednodusene pretoze tych modelov su desiatky. ale ak sa pytas na nevyhody obchodovania zadarmo. tak toto su dve hlavne. bud nedostanes svoj rebate alebo nedostanes v case t0 tu spravnu cenu.
netvrdim, ze to pre maleho investora, ktori si investuje po desiatkach dolarov mesacne nieje dobry produkt, prave naopak, nic lepsie sa zatial nevymyslelo. to co som chcel napisat je, ze to nieje zadarmo, a pre vyssie ucty je to v principe skor nevyhodne. preto tam tie banky davaju tie limity. cim vyssi limit pri otvoreni uctu, tym vacsi free income pre banku.
pardon, to mala byt odpoved pre Martina
skoda,ze tam nie je edit, nerad sa pozeram na to, ake pravopisne chyby som urobil 😀
Mika, ty máš fakt zajímavé vědomosti o vypořádání. Rád bych pokecal, napsal bys mi prosím na Jaromir at Adamek dot biz? Díky chlape. Fakt zajímavé, takhle se na to dívat mě nikdy nenapadlo, máš hodně detailní znalosti!
Dobrá kniha na toto téma je taky http://www.dokoran.cz/?p=book&id=842
Da se otevrit ucet z cech? 🙂
Jeden praktický dotaz. Kam všechny ty karty dáváš? Mě už se do peněženky nic dalšího nevejde 🙂
Ja je vsechny nenosim;-)
A co třeba Plastc ;)? https://www.plastc.com/
Nebo teda https://onlycoin.com/
Plastc vypadá skvěle. Jen bude třeba počkat, až se to rozšíří a v obchodech si zvyknou. Na začátku se na to někde budou dívat nejspíš s velkou nedůvěrou.
na všetko prídete sám, alebo Vám niekto radí… 🙂
John mozem vediet preco stockpickujes a nekupujes indexy cez Vanguard?
Myslis si, ze konzistentne a dlhodobo beatnes trh ked ho posledne roky nevie beatnut ani Buffet?
Ked urobit auto rebalancing a tax loss harvesting tak beatnes trh o percento/dva konzistentne a to by ti uz malo stacit. A nemusis riesit ziadne trhy ani nic, vsetko automaticky.
Ja to mam rozdelene do 4 indexov (poradie je podla weight):
vanguard US total stock market
vanguard Emerging stock
vanguard Europe stock
vanguard Pacific stock
No samozrejme mi to neda a trosku aj gamblujem. Napr. som kupil TAN – solar ETF
Pokud nekdo nedosahne na $75k cash tak dobra je Capital One Venture Card, dava ekvivalent 2 % cashback v travel creditu. Vetsinou se na ni daji najit deals na bonus points (Na nerdwallet.com je ted 40k bonus points za $3k spend, coz je $400 v kreditu)
a preco nie citi double cash ? Ziadne mile, ale hotovost, 2%. Ziadne poplatky… tu kartu pouzivam na vsetko.
Lietam s Norwegian a je to lacnejsie ako lietat s milami.
Taky dobra, ale zalezi na spend. Na Citi jsem nenasel bonus takze pro nekoho s mensim obratem se nemusi vyplatit ($400 v kreditu na Capital One je teoreticky $20k co musim utratit navic, abych se dostal na stejny cashback…)
V souvislosti s timhle postem… nemate nekdo tip na vyzkousenou sluzbu, ktera by umoznovala drzet zustatek (idealne i v ruznych menach), k tomu bezna platebni karta a zaroven moznost platit cizi ucet (nejen vyber na muj vlastni). Tomuhle se blizi internetove penezenky typu Skrill nebo Neteller, jen tam je problem s platbou na bezny ucet (zrejme z regulatornich duvodu, AML, kdo vi…).
Nemůžu si pomoct, ale tomu se říká bankovní účet? Jinak myslím třeba UCB nabízí multiměnovou kartu, kterou lze navázet k více účtům v různých měnách a použije se účet podle hrazené měny.
Ano, podobnou sluzbu muze poskytnout nektera banka. Neni jich moc a tak nejak jsem predpokladal, ze z dotazu lze vycitit snahu vyhnout se bance.