Predstavenie projektu PayPerHost.com

Ahoj John,

rád by som čitateľom tvojho blogu predstavil svoj projekt PayPerHost.com ‘“ pay as you go web hosting a prezradil nejaké zaují­mavosti z jeho tvorby.

V SR sme mali malé web štúdio a svojim zákazní­kom sme poskytovali aj hosting. Naše servery neboli takmer ví´bec vyťažené a tak mi napadlo ponúknuť ich našim kamarátom z iných web štúdií­. Zo začiatku som mal vytvorené rí´zne balí­čky podľa počtu domén a pridelených dát atď. Balí­čky ale nesedeli všetkým.

Rozmýšľal som ako navrhnúť cenní­k tak, aby boli všetci spokojní­ a aby bol spravodlivý. Prichádzala doba cloudu a s ňou aj odpoveď na moju otázku. Náš projekt iserver.sk (predchodca PayPerHost) sa stal prvým Pay-as-you-go PHP web hostingom na svete. Vtedy som si uvedomil, aký veľký potenciál má tento projekt.

Hneď sme začali iserver.sk vylepšovať, aby sme ho mohli rozší­riť celosvetovo. Pridali sme funkcionality, ktoré iné hostingy nemajú, alebo ich ponúkajú za prí­platok ako napr. možnosť voľby datacentra zvlášť pre každú doménu, SEO hosting, End-to-end data protection, predkompilované PHP skripty a 100% MySQL dát v RAM.

Naši zákazní­ci na iserver.sk si prešli mnohými migráciami a zmenami, tak ako sme za jazdy vyvýjali finálny produkt. Dalo by sa povedať, že iserver bola beta verzia PayPerHost.

PayPerHost ako globálny projekt už nemohol byť pod Slovenskou firmou, a tak som sa rozhodol všetko presťahovať do Miami. Výhody Miami sú hlavne cena práce a fakt, že Miami je internetovým hubom amerického kontinentu s množstvom kvalitných datacentier.

Presťahovanie do USA nie je ví´bec také jednoduché ako sa na prvý pohľad mí´že zdať. Nepoznal som tu ví´bec nikoho. Všetko tu funguje inak a aj napriek dí´kladnej prí­prave som narazil na mnoho prekážok.

E-2 Ví­za:
V prvom rade je potrebné si vybrať správne ví­za. E-2 sú investičné ví­za, pri ktorých potrebujete urobiť investí­ciu okolo $100k do nového biznisu. Ja som už roky vedel, že chcem í­sť do USA, a tak som na to dlho šetril.

Ví­za vám vybaví­ právnik za približne $10k, ja som si ich vybavil sám. Na ambasádu som priniesol približne 60 stranovú dokumentáciu, z čoho bolo tak 35 strán biznis plán. Chlapí­k predomnou, ktorý si robil tiež e-2 ví­za zaplatil právnikovi $15k, mal približne 500 strán dokumentácie a povedali mu, že má niečo doplniť. Ak máte dostatočnú investí­ciu, vysokoškolské vzdelanie a podnikanie je v sektore IT, tak to na ambasáde ide bez problémov. Na E-2 ví­za som však neskí´r našiel skvelí­ kontakt, ktorý vybaví­ kompletne všetko vrátanie napí­sania biznis plánu, založenia firmy, bankového účtu a pripravý vás na pohovor na ambasáde za $5k. Ak má niekto záujem, opýtajte sa v diskusii.

Založenie firmy a účtovní­ctvo:
Firmu som založil samozrejme cez IncParadise. Následne si je dobré vybaviť EIN(daňové čí­slo) a DUNS (cez toto čí­slo si budujete firemný kredit).

Výplaty sa oplatí­ robiť najviac cez svoju banku, kde máte firemný účet. Napr. WellsFargo robí­ výplaty za okolo $30/mesiac, čo je oveľa menej ako by to robila účtovná firma.

íščtovní­ctvo mí´žete platiť mesačne s tým, že účtovní­kovi budete dávať pravidelne doklady alebo ak chcete ušetriť, mí´žete mu len raz ročne dať Schedule of Receipts&Disbursement a on z neho pripraví­ daňové priznanie. Ja nepouží­vam QuickBooks, keďže faktúry vytvára náš vlastný web hostingový systém. Celé účtovní­ctvo a priznanie ma takto stojí­ ročne len $250.

Ak máte nejaké otázky, alebo chcete ďalšie praktické rady z USA, pýtajte sa v diskusii.

PS:
PayPerHost sme pred pár dňami spustili, teraz čakáme na zvyšné preklady, spolu 9 jazykov.

Exkluzí­vne pre čitateľov Johnovho blogu tu dávam kupí³n #C30JOHN, ktorý vám bezplatne priráta $30 kreditu pri registrácii. Kupí³n bude platný iba do konca Augusta. Využite ho tak, že počas registrácie ho zadáte do poľa “Ako ste sa o nás dozvedeli?”.

Prosí­m, dajte nám svoj feedback, či už do diskusie pod článok alebo nás priamo kontaktujte.

Have a great day,

Zsolt Szabo
PayPerHost LLC

Spread the love

22 thoughts on “Predstavenie projektu PayPerHost.com

  1. Ahoj, jenom drobnost. V registrační­m formuláři máte u pole pro Stát popisek Kraj. Ať se daří­.

  2. Přeji Vám hodně úspěchů a zákazní­ků. Uspět na tomto poli je velmi těžké a ještě k tomu v U.S.A. Kamarádi vlastní­ eBoundHost.com, tak ví­m, kolik to stojí­ peněz, námahy a času udržet krok.

  3. vase stranka rika “no contract”; to je ale misrepresentation protoze v common law jurisdikcich u sluzby za uplatu smlouva vyplyva automaticky a pokud narazite na chytreho zakaznika, koledujete si o prohrany soudni spor se vsemi financnimi dusledky.

  4. Nechci být škarohlí­d, ale jaký má dnes business case budovat novou hosting službu, když v Microsoft Azure či AWS se dá totéž koupit za pár korun s nesrovnatelně vyšší­ spolehlivostí­, kvalitou a úrovní­ služeb? Kdo je cí­lovka?

    1. Amazon a Azure su Infrastructure as a Service, co sa povazuje za prvu vlnu cloudu. Od nich si kupite VPSky, file storage atd. ale cele to nastavit a nainstalovat si to musite sam. A bezna firma, co chce webku si hadam nebude instalovat linux, apache, php …

      My sme Platform as a Service, co je cloud ktory teraz len prichadza. Dostanete celu funkcnu platformu a vsetko funguje out of the box a netreba sa o nic starat. Je to samozrejme drahsie ako Infrastructure as a Service, lebo je tam pridana hodnota.

      My sme v podstate Amazon pre web hosting.

  5. vizum opravnuje pouze k “zaklepani na dvere” v port of entry; o povoleni ke vstupu rozhoduje USCIS/USBCP inspection a pokud najde sebemensi reason for inadmissibility, nasleduje custody, expedite removal, a v horsim pripade vlaceni po ICE detention facilities (napr. pokud port of entry je v CA, dotycny alien je prevezen pred immigration judge do AR); obhajce je povolen, ale vyhradne na naklady dedendanta, a na vynalezani duvodu pro odvolani k BIA je v takove situaci uz dost pozde.

    kdokoliv nabizi/poskytuje na uzemi US personalised immigration advice nebo zprostredkovava kontakty na advice, musi byt autorizovan ABA, viz napr. legalzoom.com nebo upcounsel.com, jinak pacha criminal offence ; a prinejmensim je dobre alespon vedet zaklady imigracniho prava a souvisejici administrativni masinerie, minimalni doporucena cetba je napr. “immigration law – a primer”( http://www.fjc.gov/public/pdf.nsf/lookup/immlaw09.pdf/$file/immlaw09.pdf ) . pro podrobnejsi info bude potreba detailnejsi kniha, a pokud se chcete obejit bez pravniku, vystudujte pravo. stoji to jen $90k rocne a da se studovat i kombinovane major/jd, takze usetrite cas.

    v kazdem pripade je lepsi pripravit se na imigracni proces profesionalne, nez potom na cele delat nekomu pritelkyni.

    1. Dakujem za nazor pravnika. Toto je typicky scenar, ktory zazivam bezne pri podnikani. Ako podnikatel si poviem, treba to vyriesit co najefektivnejsie a potom ked mi k tomu treba pravnika, tak pravnik sa snazi cele zdramatizovat, ze to musime kazdu jednu vec zazmluvnit, kazdy mozny scenar osetrit atd. A pricom ja este neviem ani ci ta dana vec bude ziskova, alebo nie.

      Bob, ty si dobrym pravnikom, lebo ako dobry pravnik myslis dopredu na vsetky mozne scenare, no je na vas na podnikateloch udat hranicu.

      A ked doriesite konecne pravnika, potom pride ekonom a zacne to iste odznova.

      1. ja robim s pravnikmi denne. su skoleni na to aby si “vyrabali” biznis … Najmi si pravnika a zistis, ze mas problem o ktorom si ani nevedel, ale dobry pravnik okolo toho bude mesiac robit “tanecky” a nauctuje par sto az par tisic a je po probleme – ktory si ani nemal …

    2. Bob,
      podla mojho pochopenia, ked som si prezrel ten web tak oni ten projekt ale pripravuju podla business point of view a nie je to pravne poradenstvo. Skor ide o to, ze sa vyznaju v americkom podnikani a pomahaju klientom postavit firmu na nohy. Pise sa tam ze odporucaju vyhladat imigracneho pravnika kazdemu klientovi. to je iba moj nazor, ale tiez by som ako podnikatel velmi zvazil s kym zacnem robit, ked by k tomu doslo…je to predsalen velke rozhodnutie a profesional vie co robi.

  6. Upří­mně řečeno, taky jsem nad podobnými byznysy uvažoval, ale čí­m ví­ce jsem začal prozkoumávat trh, tí­m ví­ce jsem došel k závěru, že zákazní­ci mnohem ví­ce hledají­ top kvalitu (která je v hostingu opravdu vyjí­mečná) než nejnižší­ cenu (tam je konkurence děsná).

    Mám známého, co dělá na svém serveru malý hosting a lidem účtuje 500 Kč / měsí­čně (což je dnes ší­lená suma za PHP hosting) a oni stále platí­, protože je to pod jejich radarem, aby se tí­m zabývali.

    Co takhle se baví­m s lidma, tak spí­še než nějakou levnější­ komoditu (firmy cenu hostingu moc neřeší­) lidé poptávají­ rozší­řené služby a tam je dost budoucnost.

    Takže za mě byste si měli s potencionální­mi zákazní­ky promluvit, co řeší­ za reálné problémy a to z mých zkušeností­ není­ hosting. Oni chtěji zí­skat leady, klienty a jsou ochotni zaplatit za to úplně jiné částky (tisí­ce za kšeft)… Oni nechtějí­ web, nikdo dneska nechce web, firmy chtějí­ zakázky a tam bych se zaměřil…

    Kdyžtak mi pí­sněte, řeší­m tu týpka co shání­ klienty a za jednoho klienta co podepí­še smlouvu nabí­zí­ cca. 10.000 Kč / smlouva… Tohle je fakt, kde jsou pení­ze.

    1. To je tiez dalsia dilema podnikania.

      Plati to takmer na vsetko. Bud robite pre malo ludi draho, alebo pre vela ludi lacno.

      Mam zakaznika resellera, ktory odomna kupuje hosting za drobne a predava ho dalej za 200 Euro/rok v SR svojim zakaznikom.

      Ma svojich niekolko desiatok zakaznikov a je happy. Samozrejme to neuctuje ako ‘webhosting’, ale ako za nejake ‘neobmedzene serverove riesenie’.

      Cize da sa podnikat tak aj tak, treba si len vybrat.

  7. Trochu vám popraví­m vidění­: Azure je od počátku PaaS. Jakékoliv IaaS služby do Azure přišly až po několika letech. Na hosting webů má Azure samostatnou službu — Web Sites. Provozovat v ní­ PHP je otázka jednoho checkboxu, kterým si ho zapnete. Cena? Free až pár dolarů.

    IMHO tedy čistý hosting nemá moc budoucnost.

    1. Ano ako pozeram mate pravdu, Azure to fakt ma. No neviem ci je to pre average Joa, kedze to nema emaily. Pre resellerov to nema vobec ziadny zmysel, nemate admin panel pre zakaznikov, fakturacny system, navody… Ten azure je skor pre nejakeho developera, co vytvara dalsi facebook a nepotrebuje nic z toho co som napisal.

      Cez Johnov clanok sa nam zaregistrovalo zatial 15 ludi, cize mame svoju kategoriu zakaznikov. Kazdemu vyhovuje nieco ine a zakaznik je rad, ze ma moznosti volby.

  8. Ja by som mal par otazok k tomu “SEO” hostingu a moznosti vyberu datacentra, na akej urovni to mate spravene (class IP, nameservery). Na support sa moze po Slovensky? 😉

    1. Kazdy webserver ma na vyber 3 IP adresy. Momentalne mame DC v Miami a v BA. Teda spolu 6 IP adries, kazda s rozdielnou tretou octetou.

      Support aj po Slovensky. Odpoved v slovencine vsak nemusi byt taka rychla ako v anglictine, no vacsinou je rychla tiez.

  9. Dnes som si zriadil ten payperhost. Som v celku milo prekvapeny, ze na USA (datove centrum som si zvolil tam – inak da sa aj v BA) to ide docela svizne.
    Mam na tom WordPress a za 10 USD, ktore vydrzia pomaly na rok, pokial tam nebudete mat desiatky ci stovky giga dat je to bezkonkurence.
    Zatial som spokojny.
    Na com by som popracoval to by bolo 24/7/365 support napr. ak si zvolim chat, tak aby do dostal odpoved ihned. Teda aby som to nemusel x krat zasebou spustat.
    Drzim palce!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *