Kdyz chcete dostat uplne nejakou bombastickou valuaci pri prodeji firmy tak ukazte, ze firma brutalne roste. A vykaslete se na zisk. Zisk neni dulezity. Rust (a doslova velky rust) je naprosto klicovy.
Kdyz budete mit “tu smulu”, ze je vase podnikani zamerene na zisk:-), tak se pripravte na nasledujici.
Ziskove firmy se nejcasteji hodnoti podle nejakych nasobku EBITDA (jestli nevite co je EBITDA tak zi misto toho slova reknete ZISK a bude to srozumitelnejsi).
A ty nasobky zisku (EBITDA) nejsou zas tak zavratne. Mensi firmy co moc nerostou se prodavaji za 3-4 nasobek. Firmy co jsou atraktivnejsi a rostou za 5-6 nasobek. Firmy ktere jsou velmi atraktivni tak 7-8 nasobek zisku. Dostat vice je spise vyjimka.
Je to jen zajimave jak funguji ty valuace. Kdyz se podivate na Angel.co a jak se ted raisuji penize pro startupy tak naprosto bezne je startujici valuace 4-5 milionu dolaru. Pro startup co nic nevydela, nema zadne revenues, ani nevi jestli to co chteji delat vubec bude fungovat a za chvili to nevzdaji… Samozrejme ty penize co startupy raisuji nejdou majitelum do kapsy. Jde to do firmy. Ale je tady krasne videt ten rozdil v mysleni o hodnote firmy. Dokud firma nic nevydalava tak ma “obrovsky potencial”. A je to ciste na tom jak moc se dokazou presvedcit investori, ze ten potencial tam je. Kdyz uz firma zacne vydelavat, tak ty cisla (zisky) jsou cista fakta a moc bullshitovani nepomuze. A podle tech cisel se hodnota firem soudi celkem dost pri zemi.
Musim se priznat, ze jsem taky udelal investice do startupu s temito valuacemi $4-5M, ale muj selsky rozum rika, jaka je to hovadina. Za stejnou valuaci se da koupit vyspela firma se stabilnim ziskem jeden milion rocne!Na jednou stranu jsem zvidavy clovek a z edukativnich duvodu delam spoustu veci na ktere me stoji penize. Je to pro rozsirovani mych obzoru a nechci mit zatvrzele myslenky, ze kterych nikdy nebudu ochoten uhnout. Na druhou stranu srdcem i mozkem porad v podnikani verim na cash flow, zisky a penize. To je kde vidim smysl proc podnikat.
Cela ta uvaha je o tom, ze je potreba se na zacatku rozmyslet co chcete delat. Bud budujete firmu na rust a prodej. A presne delate kroky co vam k tomu pomuzou.
Nebo budujete firmu na zisk a dlouhodobou zivotnost. A pak nema cenu prodavat, protoze maximum ziskate kdyz si ji nechate (navzdy).
A michat ty pristupy dohromady moc nejde. Jinak ten zpusob na valuaci je ted rozhodne vice v mode. Za posledni dva dny jsem byl dvakrat pozadan jestli neznam nejake investory na ktere bych mohl dat intro. To je co je naprosto zadano a ja to uprimne zas tak neumim. To jak skutecne vydelat zisk celkem nikoho moc nezajima. A to je presne co me jde!
Bingo:)
“Budovat firmu na valuanci”, to je jak běh na dlouhou trať, kdy se nesmí zkrachovat dřív, než budeme v cíli. 🙂
Tak pokud jsou ty tvy investice do startupu dukaz sporem, tak prosim no. Nedavalo mi to smysl.
Taky jsem si – strasne levne – na takovej (offline) startup sahnul, jak to dopadlo je skoda mluvit a vlastne to od zacatku bylo uplne jasny. Pak je teda otazka, jestli clovek fakt musi sahat na kazdy rozzhaveny kamna.
Ty firmy delane na maximalni valuaci jsou tu presne od dob kvantitativniho uvolnovani a budou tu presne tak dlouho, jako tu budou levne penize. (Jak ty levne penize skonci, a predevsim na konsekvence toho konce, tak na to jsem moc zvedavej.) Az tahle doba skonci, a cele to imploduje, tak ta doba bude hodnocena s podobnym kroucenim hlavou, jako kdyz se clovek diva na ekonomiku realnyho socialismu. Jedina otazka, ktera zbyde, bude jaktoze to mohlo tak dlouho fungovat? Jaktoze byly miliony a miliardy dolaru rozdavany detem, co o svete a byznysu nevedely vubec nic, neznaly hodnotu penez, prace, informaci, trhu a mezilidsky vztahy pro ne jsou jakasi pseudohipisacka pohadka, kde prace, zabava a osobni rozvoj plujou nekde na egooblacku snu a nadeji?
Takovej je proste uz asi lidskej udel.
tak si sežeň kontakty na investory (prý tě v minulosti dost otravovali:), udělěj s náma zprostředkovatelskou smlouvu (o provizi z prodeje), vylepšíme spolu byznysplán pro lepší valuaci, a my své firmy rádi za pár mil. usd prodáme 😉
No jestli mas ten obrovsky rust tak se o tebe investori budou prat.. Takto to funguje. O business planu to neni. Zameris se na jedno nebo na druhe. Nejhorsi je nemit ani obrovsky rust ani zisk.
Tak to beru, kdo zna firmu, ktera mirne roste a je na prodej za 3-4nasobek EBITDA, tak sem s ni. to je krasny zhodnoceni 25-33% rocne. :))))
Osobne nevidim duvod proc prodavat firmu i za 6x EBITDA. Co s tema prachama co ziskam budu delat, kam je investovat, aby mel navratnost do 6 let? (16,6%)
bez urazky – znas Internet? Nevim v jakem kapitalu se pohybujes, ja osobne kupuju (zatim) jen pod $20,000 u kterych si myslim ze dokazu dostat min 100% p.a. Pokud ve vetsim tak se mrkni napriklad na http://www.quietlightbrokerage.com/
Neco jsem o inernetu slysel 🙂 Myslis, nebo jsi uz vydelal? Kolik takovych transakci jsi za posledni dobu udelal a realne prodal a neni to, ze si myslis, ze to ma takovou prodejni hodnotu. Jde mi o to, ze parkrat neco takoveho udelat urcite jde, mluvim o spis o dlouhodobem zhodnocovani a spis v radu stovek, nebo mil $. Mezi investory i zhodnoceni 10% je uspech. Pokud dokazes drzet 100% navratnost do roka, tak do par let je z tebe urcite miliardar.
8 transakci za posledni 2 roky. Vic asi nikdy nezvladnu, protoze nechci mit zamestnance (casem se ovsem snad presunu na dealy o 6-figures). Pochybuju ze se tobe, nebo velkemu mnozstvi dalsich ctenaru blogu vali na ucte ty stovky milionu $ s kteryma si nevi rady 🙂 A tem pro ktere je 10% uspech bych doporucil S&P 500 ktery v dlouhodobem prumeru toto % zvlada po desitky let.
byz neni o tom, co clovek chce nebo nechce, ale o tom, co je adekvatni udelat
Podnikání je vždycky činnost , která směřuje k zisku. Záleží ovšem kdy ten zisk přijde. V technologiích (obzvlášť webových) je vývoj neuvěřitelně rychlý a zároveň mívá nízké bariéry vstupu. Jednoduše řečeno, když Vaše technologická firma neporoste dostatečně rychle, tak ji konkurence, která bude mít externí kapitál zkopíruje a převálcuje. Pokud porostete dostatečně rychle a obsadíte zajímavou část trhu, tak se konkurenci vyplatí radši Vás koupit než proti Vám bojovat.
Stačí vzpomenout na německé Samwer brothers – těm k úspěšnému businessu stačí klonovat americké vzory.
Když je tedy Vaším výrobním zařízením počítač a kí³d – neváhejte a zaměřujte se na růst. Pořád budete mít šanci i když malou, že to dotáhnete někam než za humna.
Každá firma má určité období – kdy potřebuje externí kapitál – ať už úvěr nebo investora. Technologické firmy většinou nemají majetek (sklady např.), kterým by mohly ručit za úvěr a tak jim nezbývá než najít investora.
Najít mezi startupy ten pravý, který se X let mnohonásobně zhodnotí je čirá alchymie, ale i investoři jsou podnikatelé a dělají to za účelem zisku.
Zisk nebo růst tedy zdaleka neplatí pro všechny.
Každá firma má určité období – kdy potřebuje externí kapitál -> neni pravda
A neni pravda ani to, ze internet ma pokazde nizke bariery vstupu, ze jde vse okopirovat atd. Moje chyba treba byla, ze jsem si tohle myslel a prilis jsem neco overhedgeoval, protoze jsem si myslel, ze konkurenci bude jasny co delam. Proste to je iluze, vychazejici ze zkusenosti jen s urcitou casti internetu, ze vse jde zkopirovat, naskalovat atd. Hodne veci je o duvere, o dlouhodobe budovanych vztazich, o porozumeni specifik od konkretniho cloveka atd. Jinak receno jde rust pomalu a ziskavat trh kvalitou, reinvestovanim zisku a enormnim mnozstvim soustredeny prace. Konkurence zdaleka nevi vse, stejne jako vy nevite vse. Online byz mi prijde jako poker, kde odhadujete, co protihrac vi a nevi na zaklade toho co dela, nebo spis treba nedela a vi uz vite, ze je to spravne. Podle toho lze odhadovat i naskok a ten zase nechava polstar pro inovace. Ono lezt za investorem znamena prave to odkryti vlastnich karet, byt treba jen cisel o zisku. To se pak nemuze nikdo divit dusledkum…
Je to tedy tím, že STARTUP je prostě neskutečná mí³da, lépe řečeno náboženství, takže když je něco startup je to cool a in?