Na co je nejvice riskantni pujcit penize

Vite co mi pripada zajimave a zaroven komicke na Peer to Peer pujckach?

Kdyz si zadatele o pujcku specifikuji na co pujcku potrebuji tak najdete takoveto duvody:

  • zaplatit dovolenou
  • zaplatit svatbu
  • koupe auta
  • splaceni zustatku na kreditni karte
  • vzdelavani
  • stehovani
  • koupe domu (penize na downpayment)
  • obnovitelne energie (treba instalace solarnich panelu)
  • podnikani

Vite co je naprosto nejvice riskantni kategorie? Riskantni ve smyslu, ze je nejvetsi pravdepodobnost, ze pujcka nebude splacena? Treba to, ze si nekdo pujci na dovolenou? To me zni automaticky jako blbost si pujcovat penize na splaceni dovolene. Ale zdaleka to neni tak riskantni jako nejhorsi kategorie:

Podnikani!

Spread the love

42 thoughts on “Na co je nejvice riskantni pujcit penize

  1. Můj názor, když si půjčí­m od Air Bank 20 000 na 2 roky, i když ty pení­ze vůbec nepotřebuji, je dobrá věc ty pení­ze mí­t. Vezmu-li v potaz, že celková splatná částka je 21 500 za 20 měsí­ců.

      1. Můj názor je ten, že je dobré si tu půjčku vzí­t a mí­t prostě ty pení­ze v hotovosti a dále pracovat s touto částkou, za takto výhodných podmí­nek cca.75 kč za měsí­c(úrok se vší­m) na tom určitě vyděláš, není­ to zase takový risk ani zátěž.

          1. No jiste ze 100k, jak rekl klasik “100 tisí­c už je částka s kterou se dá začí­t dobrý business”.

            Pujcit si tak mega, tak s tim by se uz dal zacit VIP business ne?

            A pujcit si tak giga, tyyy jo, dokazete si to lidicky vubec predstavit.

    1. Myslí­m, že si půjčit i když nepotřebuji, jen kvůli tomu, že je teď dostupná a výhodnější­, je blbost. Osobně raději ty pení­ze oželí­m a budu bez dluhů, než mí­t dluh, který vlastně ani nepotřebuji.

        1. Muj nazor je, ze bys mel prestat v kazdy vete pouzivat slovo nazor, za ktery se trapne schovavas. Na druhou stranu cist takovyhle nesmysly je skutecne motivujici jit do tech p2p pujcek jako veritel a vyhubit s nima 95% lidstva, co ma kecy na urovni “Muj nazor je, ze k nedelnimu obedu je vhodne pit kyselinu sirovou”.

          Mimochodem jsi zapomnel spocitat, ze za hodinu z ty pujcky zaplatis jen 0.07 halire a to je vlastne nula, ze, protoze tak male mince prece nikdo nevyrabi.

          1. Na druhou stranu já si bral 100 tis. s tí­m, že zpět jim zaplatí­m 109 tisí­c a to za 4 roky. Za měsí­c mi tedy na pokrytí­ nákladů na úrok stačí­ vydělat necelých 190 korun. 100 tisí­c už je částka s kterou se dá začí­t dobrý business a to riziko je tam minimální­, kdežto kdybych využí­val 100 tisí­c ze svých prostředků, tak budu mí­t špatnej pocit z toho, že prodělávám najednou tolik úspor. Půjčka je spí­š prostředek k tomu, jak rychle lí­t pení­ze odněkud někam a pak to, kam jsem je nalil by mi mělo platit jak splátku, tak úrok a tak i zisk naví­c. Kdybych to bral z pohledu podnikání­ čistě, tak za 100 tisí­c se dá koupit business s čistým ziskem min. 5 000 Kč, pokud spočí­tám náklady na půjčku a úrok, tak jsem min 2500-3000 Kč v plusu každý měsí­c bez toho, abych do toho investoval svoje pení­ze. A pokud jsou banky, které takový úrok nabí­zí­, pak je opravdu hloupost ho nevyuží­vat, byť v jakékoliv situaci.

            1. 100 tisic je castka jakou si vydelas v Tescu skladanim mrkve. jste se vsichni asi zblaznili ne. Tech 100K od banky, co si pujcis, hovezi hlavo, jsou tvoje zavazky. To ze mas spatnej pocit na to sahnout na svoje prachy a dobrej sahnout na cizi, nejen neco vypovida o tvym naprosto uchylnym startupovskym mindsetu… to taky rika hodne o tom, ze jsi zcela pomylen, nebot ty prachy ze svyho stejne budes muset splatit.

              To je tu fakt tolik kokotu, co jsou schopni si zaroven brat pujcky a zaroven “sporit”, pokud teda nevyuzivaji urokovyho diferencialu? Na co ctes tenhle blog gumo, kde je jasne receno, ze potrebujes napad a exekuci a prachy jsou detail.

              1. Proc ten urazlivy ton. Mozna bys tedy mel jit pracovat do Tesca a nezapojovat se do diskuse, kdyz nevis, co rict kloudneho. Co vidim, jen tady kritizujes, kdyz si nekdo bere pujcku. Ze bs rekl neco dobreho do diskuze, to ne. Navic – co ti je do toho, jestli si nekdo bere pujcu nebo ne. Jak se to TEBE tyka? Tak co to resis…Neres kraviny, don´t wast your time 🙂

                1. Jak se tebe tyka co ja rikam a jak to rikam? Co ty to resis, kdyz jsi tak nad veci a melej hovna o tom jak nekdo ma nebo nema neco resit. Jsi tady moderator? Nejsi. Az se to Johnovi nebude libit, tak mi da ban, eventuelne me upozorni, ze se mam klidnit a ja to bud udelam nebo ne a pak me vyrazi. Kritizuju ne pujcku, ale to, ze je nekdo debil. Koneckoncu v jinym threadu jsem psal, ze jdu do tech americkejch p2p pujcek a pitomcum jako Bedrich budu pujcovat. Sere me jen cist zvasty lidi, co neumi do dvou pocitat a navzajem se utvrzujou o naprostejch nesmyslech.

                  1. John si sice pujcoval, ano, ale mel to jako “provozni uver”, ktery si normalne podnikatel bere, kdyz potrebuje profinancovat nejakou zakazku, na kterou uz ma predem podepsany kontrakt nebo alespon slozenou zalohu.

                    To znamena, kdyz uz business roste a potreuje rust rychleji nebo skokove, tak je Ok si vzit “provozni uver”, protoze cash flow vetsinou roste pomalu.

                    Ale pujcovat si “jen tak”?? Brat si “spotrebni uver”? Nesmysl. Na to si dejte bacha.

                    1. Proto jsem se snažil bavit o tom, že půjčený pení­ze jsou součástí­ nějakýho aktiva, který přináší­ ví­c peněz, než je splátka a úrok, takže jsou to lí­p rozdělitelný pení­ze na několik kroků v byznysu. Než třeba využí­t většinu osobní­ho kapitálu. Půjčovat si na spotřební­ věci je samozřejmě hloupost, když to není­ bezpodmí­nečně nutnou věcí­.

                      Tj. mám deal na nákup zboží­, co koupí­m za 200 tisí­c, ale momentálně mám pení­ze jinde a nechci třeba dávat 100% v hotovosti, takže vezmu 100tis. z banky, ví­m, že do měsí­ce zboží­ prodám a za měsí­c zaplatí­m na úroku 290 korun, půjčku hned splatí­m zpět a hurá. V tomhle využití­ mi to prostě dneska přijde hrozně jednoduchý, žádný poplatky, vyří­zení­ je okamžitý, úrok minimální­ a pro krátkodobou půjčku na vydělání­ rychlých peněz super. Ať ří­ká kdo chce co chce.

              2. Nemusí­š všechny urážet v tvých komentáří­ch, to nějaký komplexy nevyřeší­. Každej může mí­t jinej pohled na věc, stejně jako se zeptáš Johna, jestli radši šetří­ a hotovost dá do koupě skladu a nebo si radši půjčí­ s výhodným úrokem na jeho koupi a drží­ hotovost bokem.

                Nechápu sice, jak to souvisí­ se startupy, ale samozřejmě, že budu muset ty prachy platit ze svýho, jenže pokud mám bokem ví­c než na splacení­ 100% svých závazků, tak prostě tvoje teorie nedává smysl. Sní­ží­m si momentální­ náklady na minimum, do 3-5 měsí­ců zjistí­m, jestli aktuální­ business šlape nebo ne a můžu se ví­ceméně za pár stovek zase vyplatit zpět ze závazku. Stačí­ to jen nevyuží­vat hloupě.

                1. Neurazim vsechny, Vaclave. Pouze rikam, ze debil je debil. Vsichni jeste nejsou uplne propagandou vymatlane mozky. Nechapes chlapce vubec nic. Kazdej muze mit rozdilnej pohled na vec a kecat picoviny typu, ze gravitacni konstanta je treba 23,7. Nicmene, co se byznysu tyce, tak ty meles kravoviny a proto jsi obskurni “webdesigner” loser, co zjevne videl 100K CZK z jedouciho vlaku, nadto stale s naprosto pitomejma napadama. Ber nebo nech bejt.

                  1. Debil je někdo s IQ nepřesahují­cí­m 70, což opravdu nejsem. Stejně tak, i přesto, že o mě nic neví­š, dosahuji větší­ho pří­jmu než je ta půjčka, ale baví­m se o modelové situaci, kdysi to bylo 100, pří­stě to může být milion, pokud to situace dovolí­. Proto mě zaráží­ tvoje arogance a povýšenost nad všema, co se ti tu snaží­ vští­pit i svůj názor, toť vše.

                    Tí­m bych tedy naši konverzaci ukončil, protože nikam nevede.

                    1. Tak sorry Radovane. Ted to googluju a opravuju: vzit si pujcku a predstirat sam pred sebou, ze to nejsou penize z mych prostredku samozrejme neni debilita, ale idiocie. Konkretne idiocie tezka, rovnajici se nebo mensi nez 1/8 Kaluzi.

                2. Tak uprimne uplne nejradeji bych koupil sklad za vlastni hotovost. Pujcku beru jako nutne zlo. I kdyz jsem rad, ze mi banka pujci na super nizky urok tak delam vsechno mozne abych tu pujcku co nejrychleji splatil. Nesnasim dluhy. I kdyz chapu roli penez i dluhu a vim, ze bez nich bych nemohl delat co delam. Takze i kdyz dluhu/pujcek hodne vyuzivam tak zaroven se jich chci zbavovat.

                  1. S tí­m nejde nesouhlasit, neří­kám, že je to ideální­ cesta, ale prostředek k tomu, jak sní­žit momentální­ náklady při začátku podnikání­. Pokud budu vědět, že to má dál smysl, tak investuji vlastní­ pení­ze a půjčku doplatí­m nebo podobně ale dnes, při těchto podmí­nkách, to prostě není­ nevýhodná cesta.

                  2. Tady v tom vlakne jde prece o neco jinyho: o to, ze vyrusta generace lidi, kteri pujcku berou nikoliv jako zavazek, ale jako freeride. Konsekvence jsou sileny. Jednak ty lidi nikdy nedostanou od trhu relevantni info, protoze je to neboli, druhak jde celej trh do neefektivnich bublin. Za treti se takovy bludy siri internetem jako “nazory”. Zactvrty samozrejme se timhle generuje dozivotni dluhovy otroctvi – resp. i kdyz se z toho lidi nakonec nejak vyhrabou, tak proste vetsinu svych assets odevzdaji prave na uroku a ani o tom nevedi, protoze se to jaksi ztrati v meziprostoru. To jsem mel na mysli tim startup mindsetem.

                    Jinak Johne ty ses treba rozhod to resit takovou stredni cestou co jsem pochopil, tj. napujcoval sis min nez je bezne a deleveragujes vic nez je obvykle. Nejakym zpusobem se to osvedcilo, ale ted je fakt netrivialni z toho vyvodit, jestli se to treba nedalo udelat lip (=s vyssim ziskem,s vyssim ROI atd.), kdyz by tech pujcek bylo treba jeste min (nebo vic). Intuitivne samozrejme rikas, ze pujcovat se ma co nejmin a s tim se neda nez souhlasit, jen se to proste rozmazlencum, co se boji prijit o 100K nelibi a proto prijdou o mnohem vic.

                    Ja jsem presvedcenej, ze pujcky potreba nejsou vubec. Staci bejt skromnej a makat. Co jsem makal, tak jsem vzdycky nasobne vetsi castku sporil a reivestoval nez utracel za zivobyti, i kdyz jsem delal relativne malo placeny manualni prace. Holt dokud clovek vydelava bezny penize, tak neni smysluplny si kupovat auto, neni smysluplny bydlet v beznym byte atd. Jisteze to vetsina lidi dela, ale to je prave ta stale chudnouci middle class vetsina. Se podivejte treba na Bernarda, co snad donedavna bydlel u znamejch na podlaze. Ta exponencialni krivka, kdyz clovek ma svuj vlastni kapital zpusobuje, ze neni potreba az tak moc casu, kdy clovek proste spotrebovava jen zlomek procenta toho co vydela a zbytek je proste na investice, ktery se nemusi nikomu vracet o uroku nemluve. Jde “jen” o to na zacatku bejt na sebe tvrdej a posleze taky 🙂

                    1. Ja vnitrne taky nechci vubec potrebovat pujcky, ale zrovna u tech skladu jsem to bral nasledovne:
                      1. Diky krizi byli ceny nemovitosti hodne dole.
                      2. Levne uroky z bank
                      3. Riziko, ze pri dlouhodobem pronajmu bych zaplatil mnohonasbne vice a nemel nad tim kontrolu.

                      Kdyz budu chtit z pujcky vycouvat tak muzu vzdy sklad prodat a okamzite splatit co dluzim. A diky dobrym koupim skladu vzdy penize zbydou. U pronajmu ten zavazek zustava, ze musim mesicne platit na dobu co jsem si to pronajal (napr. 5 let).

                      Takto me pujcka dava smysl. Jinak ne. Na spotrebni veci, nebo utraceni za nejake naklady, ktere se daji zaridit jinak a chytreji kdyz se clovek trosku namaha – na to bych pujcku nebral. Ale prinicipelne s tebou souhlasim. Jen v mem pripade a businessu co delam ta pujcka byla mensi zlo. Rozhodne jsem se do toho nehrnul s lehkou mysli.

                    2. Tohle bych tesal do kamene. Dnesni mlada generace vubec nerozlisuje mezi penezi, ktere jsou jejich a ktere jsou pujcene. Maji to smichane dohromady. A to jeste mluvime o situaci kdy lidi maji dost penez na splaceni pujcek. Pak se strasne divi ze po nich nekdo neco chce kdyz prijdou o praci a vini z toho stat/exekutory ze jim pri podpisu smlouvy nebylo uplne jasne…
                      On by si clovek mohl rict ze je to jejich problem, ale bohuzel neni, protoze muj zivot je negativnim zpusobem temito bezmozky omezovan – at uz primo nebo neprimo. Takze pokud se snazim chovat odpovedne, stejne na ne prispivam.

                    3. Bavili jsme se ale o penězí­ch, které slouží­ k rozjetí­ nebo otočení­ někde, kde se ti vrátí­ mnohem dří­v, než na úrocí­ch přeplatí­š “ranec”. Je jasný, že pokud máš před sebou 95% šanci na vynikají­cí­ obchod za 100, 200, 500 tisí­c a nemáš je k dispozici z vlastní­ch zdrojů okamžitě, tak si půjčit můžeš, riskuješ asi stejně jako s vlastní­m kapitálem, pokud to vrátí­š zpět do rozumný doby.

                      Chápu i tvůj postoj, je určitě mnohem lepší­ jí­t do života vždy s čistým ští­tem, ať je to podnikání­, dům, byt nebo třeba spotřební­ věc jako vybavení­, auto …

                      Mně to třeba pomohlo v tom, kdy jsem si dokázal sice vydělat na pokrytí­ všeho co souviselo se živobytí­m a něco i ušetřit, jenže ta cesta byla pomalá ‘“ půjčka to uměla nastartovat, protože jsem stál před spoustou zají­mavých kšeftů, dneska mám vše doplaceno a ušetřený pení­ze z čistýho zisku, který už pří­mo reinvestuju dál. Ano, mohlo by to jí­t i “pomaleji” a bez půjčky, ale ztratil bych tí­m třeba rok naví­c a to si v některých ohledech nejde dovolit.

                      Dneska se pak prostě mám lí­p, než většina generačně stejných lidí­ kolem 21 let věku, čí­mž se nechlubí­m nebo to nějak nevyzdvihuju, jen bych chtěl poukázat i na druhou stranu mince.

                      Pak je tu jinej pří­pad, kdy si prostě lidi půjčí­ jen tak, využí­vají­ kreditky na nákupy spotřební­ch hovadin a pak je splácejí­ XX let kvůli tomu, že nemají­ na momentální­ pokrytí­ splátek a úroků, čí­mž se dostanou do kruhu..

  2. Přijde mi to logické. Člověk zaměstnaný dostává neustále odpoví­dají­cí­ plat a nebo když dostane výpověď, tak tabulkové dávky. Takže tam je minimální­ risk. Max nepojede na dovolenou další­ dva roky. U společnosti to je divočejší­…

  3. myslim, ze je uplne normalne si poziciat peniaze aj ked ich mam. Ked mam $200k na rozbeh firmy je lepsie si ktomu poziciat $200k a usporenych $200k pouzit na riadenie. Ved nemozem zacat podnikanie a pouzit vsetky uspory na rozbeh a potom nemat nic na riadenie. Ked mam $15k na auto, radsej si poziciam $15k a splacam, ako by som mal byt uplne bez penazi s autom, pre ktore nemam ani na benzin. Jednoducho povedane je, ze je lepsie si nechat uspory a radsej splacat pozicku tymito usporami. Nevravim, ze je to efektivnejsie ale si skor myslim, ze clovek ma viac istoty, ze prezije najblizsiu dobu…

    1. Jenže musí­š ty prodělané úroky vydělat. Kvůli úrokům se ti pravděpodobně na tvoje služby/zboží­ zvednou ceny a ty tak jen sní­ží­š svoji pravděpodobnost úspěchu v podnikání­. V některých oborech jsou marže malé a tam tyhle bankovní­ úroky se podepí­šou na produktech znatelněji a v konkurenční­m boji budeš mí­t nižší­ pravděpodobnost, že je pobiješ.

      Je to jako když si lidí­ spoří­ pení­ze ale zároveň si berou půjčky. íšroky na spoření­ nepokrývá inflaci a oni ještě jdou si půjčovat.

      Nebo nemám pravdu?

      1. mas pravdu, ale inac sa to robit neda. Teda pokial nie si uz milionar a mas dost penazi. Lenze milionari si uz nemusia brat pozicky, teda pokial to nie je vyhodne. Napr. leasing aut je pre firmy vyhodnejsi ako kupovat auta, ktore za pat rokov budu mat polovicnu hodnotu…

        1. Já jsem zvyklý, že jsou úroky v bankách 15% a ví­c. Možná, že s nižší­ma úroky je to jinak…

          Leasing aut. Většinou auto dělá pení­ze pro firmu. Nebýt auta, nejezdí­ obchodní­k a firma nevydělává a potom prodělečnost auta se vykupuje. Jenže opět matematika. Např. auto stojí­ 10K$ a za 4 roky auto prodělá po prodeji 9K vč. úroků. Mezití­m jeho firma z těch 10K$ na začátku udělal 50K$, protože např. koupila papí­r, vytiskla a prodala.

          Mám dnes dlouhé vedení­ a nějak mi to nepřemýšlí­… 🙁

          1. presne tak, vacsina veci na ktore si rozumne poziciame, nam robia nejaku sluzbu. A tie uroky, ktore zaplatime sluzia ako poplatok, ze danu vec uz mozme mat teraz a nie o sto rokov. Napr. pozicka na dom, nam sluzi ako strecha nad hlavou uz teraz. Keby sme cakali, kym si usporime tak mozno do smrti budeme zit pod mostom. To som sa snazil vysvetlit jednemu setrnemu amikovi, ktory radsej si prenajima dom akoby si zobral pozicku. No dobre, nech si teda vyhadzuje peniaze za najom. V tomto pripade uroky su malinov v porovnani s vyskou najmu.

            1. To je otázka, protože pokud člověk žije v nájmu a stane se, že přijde o práci, že se změní­ jeho situace ví­ceméně ze dne na den, má možnost změny, může jí­t bydlet někam, kde ušetří­ ‘“ kdežto pokud mám hypotéku, tak se z ní­ nemůžu vyvázat, banka nepočká, riskuju tí­m celý dům a vše co jsem splatil ‘“ prodej může trvat měsí­ce i rok a v hodně lokalitách to ani dost dobře nejde.

              Pokud bych měl rodinu, tak neví­m co z toho bych si lajznul radši :-). U nás jsou prostě nemovitosti neuvěřitelně drahý v poměru k tomu, kolik běžný člověk vydělává…

              1. S tim souhlasim.. kupovat neni vzdy dobry napad. Obzvlast kdy se clovek chce casem nekam prestehovat, apod. Pak najem vychazi vzdy lepe. Koupe vyjde lepe pri hodne dlouhodobem pohledu

                1. No skor si myslim, ze opak je pravdou. Ked som kupoval dom, tak financik mi garantoval, ze do 10 rokov budem uz v inom dome, cize naznacoval, ze ludia kupuju domy aj ked sa planuju stahovat…Ved aj tvoj pristup to potvrdzuje. Kupovanim domov aj na kratsiu dobu, zarabas, a to nie len na prenajme inym, ale na predaji nehnutelnosti.

                  1. Ne vždy se nákup a následný prodej nemovitosti vyplatí­, pokud se pak chci přestěhovat a nemůžu dlouhodobě dům / byt prodat za smysluplnou částku, pak jsem v mnohem horší­ situaci, než když 20 let žiju v nájmu a pak poří­dí­m jeden dům, kde počí­tám s tí­m, že ho prodávat nebudu.

              2. no toto je imaginarne strasidlo, co desi ludi a pripravuje ich o kvalitnejsi zivot. Prenajimat alebo mat nehnutelnost na hypoteku, prinasa ten isty vysledok v pripade neschopnosti splacat. A to, ze v oboch pripadoch sa dostanes na ulicu. Avsak rozdiel v mati hypoteky, je ze mozes zit kvalitnejsie uz teraz a svoje peniaze sa zhodnocuju. Risk je zisk, ak clovek sa ma cely zivot strachovat, ze nebude moct splacat hypoteku, tak moze zit v prenajme cely zivot a takto vyhadzovat peniaze a na starabu nemat nic. V amerike su organizacie, ktore odkupia tvoj dom ak nie si schopny splacat alebo sa mozes dohodnut s bankou o moznostiach odkladu. Takze nie je to uplne tak, ze sa dostanes na ulicu zo dna na den. Takze mas cas si najst inu pracu alebo dojst k inemu rieseniu. Ak nakoniec prides o dom, tak mozes ist do prenajmu, tak isto ako, ked si len prenajimal predtym.

  4. 6 let co mám sro jsem si nikdy nepůjčil ani korunu. Dnes toho lituju. Podařilo se nám firmu vybudovat z nuly a postavit se na vlastní­ nohy, ale za jakou cenu.

    Čas, který jsme ztratili když jsme museli řešit právě finanční­ problémy je nenahraditelný. Odběratelé neplatili včas, narušilo nám to častokrát cashflow a pak se dostáváte do toho známého kolečka dluží­š je ti dluženo.

    Protože sice člověk nemá dluh u banky, ale má je jinde. A upří­mně raději budu dlužit bance a být zadobře s partnery, dodavateli a další­mi, než být za dobře s bankou. Banka naúčtuje “jen” úroky a penále. Partneři naúčtují­ důvěru.

    Udělejte si pak matematiku. Dnes bych si raději půjčil a raději budu platit v podnikání­ úroky, než aby mi to ovlivňovalo stabilitu. Ne každý má vlastní­ kapitál.

    Takže nesouhlasí­m s tí­m, že půjčky na podnikání­ jsou ta nejhorší­ kategorie.

    Souhlasí­m ale s tí­m, že půjčit si na svatbu a nebo dovolenou mi přijde mnohem horší­.

    1. Tohle je velmi rozummy nazor. Takto vyuzit penize dava smysl a usetri to spoustu problemu s firmou, ktera nema dostatek kapitalu. … ale to ze nejvice pujcek co si lidi berou na podnikaji je ciste statistika.. kazdy je asi moc velky optimista, kdyz se do neceho pousti.. a proto to tak dopada.

  5. Nejrizikovější­ je podnikání­. A proč? Lidé si myslí­, že finanční­ injekcí­ vyřeší­ své podnikatelské problémy. Mají­ vysoká očekávání­. U půjčky na svatbu, auto nebo dovolenou od toho nečekají­ žádný pří­jem, ví­ na čem jsou. U podnikání­ nevidí­ problém v nápadu, ale myslí­ si, že pení­ze jejich často nereálný nápad “silou” protlačí­. Vyjí­mkou jsou nejspí­še pení­ze na nákup materiálu (mám zakázky – nemám materiál).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *