Kdyz banky daji pujcku tak v naproste vetsine pripadu pridaji ruzne podminky pujcky. Tem podminkam se rika Covenants.
Kdyz si banka mysli, ze pujcka je rizikova tak si tech podminek prida vice. Kdyz je malo rizikova tak jich da malo.
Hodne se toho da i vyjednat. Treba velmi castou podminkou co po me banky chteji je, abych jim kazdy rok daval auditovane financni vysledky. Proti tomu vzdy bojuji, protoze audit je dost financne i casove narocna zalezitost. Takze se mi casto dari usmlouvat aby nevyzadovali auditovane financni vysledky, ale stacili jim tzv. CPA reviewed financials. To je takovy nizsi stupen. Misto placeni 60 tisic dolaru za audit, zaplatim jen 15 tisic za ty jednodussi vykazy.
Dalsi podminky jsou treba jak firma muze vyplacet dividendy. Na posledni pujcce treba banka chtela abych zadny rok nevyplacel dividendu vetsi nez je muj zisk. Taky chteji aby zakladni jmeni zustalo v urcite vysi. Aby pomer dluhu k aktivam firmam byl v urcitem pomeru. Nebo ze ty nemovitosti muzu vyuzivat jen pro sve podnikani a nesmim je pronajmout. Tech podminek si vymysli vzdy hodne. Zalezi jak je ten underwriter (clovek co schvaluje pujcku) opatrny. A jak rikam, hodne se toho da dojednat. Ne vse je vytesane do kamene. Je to ale taky o tom vedet o cem ma smysl smlouvat a o cem ne.
Samozrejme kdyz jsem dostal prvni pujcku tak jsem tomu vubec nerozumel. Dokonce jsem podepsal papiry a vubec nad temito detaily nepremyslel. Pak me ale zacali v bance upozornovat na ty ruzne podminky, takze tomu venuji hodne pozornost. A protoze jsem tech pujcek vyrizoval uz dost, tak vim na co se divat.
Taky je hodne zajimave jak se meni pristup bank podle politicke situace. Kdy vlada tlaci na banky s ruznymi regulacemi a audity tak jsou i banky prisnejsi (a chteji si kryt zada). Coz je docela trend poslednich par let. Kazdy rok je vice a vice ruznych podminek a bankeri tvrdi, ze to je kvuli politickemu tlaku po financni krizi.