Jak jsem kdysi uvazoval o prodeji IncParadise

Kdyz jsem se stehoval z Las Vegas tak jsem vazne uvazoval o prodeji IncParadise. Mel jsem strach, ze kdyz se prestehuji tak firma drive nebo pozdeji zanikne. Vedel jsem, ze se mi nebude chtit casto cestovat a nastevovat kancelar.

Najmul jsem brokera, ktery se zabyva prodejem firem. Moje podminka byla, ze chci alespon petinasobek rocniho zisku. Broker rikal at ocekavam 3-5 nasobek, ze takoveto penize se mensi firmy prodavaji. Tlacil jsem na tu horni hranici. Po zhruba 6 mesicich jsme nenasli kupce. Ono meli jsme zajemce, ale za mnohem mensi penize.

Prodejni cena v petinasobku zisku by znamenala, ze za 5 let se ta investice vrati zpet za predpokladu, ze firma bude vydelavat porad stejne.

Tohle bylo v roce 2005. IncParadise jsem neprodal. Ubehlo 8 let a firmu porad mam. Zisk nejak radikalne nevyrostl. Jen trosku. Ale i tak je to dobre. Po 5 letech jsem vydelal co jsem chtel dostat za prodej. Zisk za ty dalsi tri roky navic jsou ted bonus. Jen tim chci rici, ze kdyz je firma stabilni a nutne nejsou potreba penize tak se prodavat moc nevyplaci.

Nedavno jsem mel schuzku s mym vetsim konkurentem z Las Vegas, ktery by potencialne mohl IncParadise koupit. Ale zase je to stejne dilema. Chtel by zase platit mene nez ten petinasobek.

Spread the love

9 thoughts on “Jak jsem kdysi uvazoval o prodeji IncParadise

  1. To je hodně dobře ze si to nepřidal, i když to byl risk, na tvum mí­stě bych to neprodává je to škoda když to tak vydělává stačí­ se o to trochu ví­ce starat a bude to tvoje rezerva kdyby se shipoto něco stalo

  2. No, jestli to uz z pohledu Johna neni o penezich (tzn. je nejaka rezerva), pak asi budu mit pravdu, kdyz reknu, ze tohle vubec neni zadna megalomanie. Jako koukat se 9 let na firmu jak funguje? Tak to bych do Johna nikdy nerekl. Osobne bych tu firmu snad preventivne zbankrotoval – a pak ji zase zkousel postavit na nohy – jenom abych se nenudil –

    A/nebo, se pokusil o expanzi.

    Nehlede na to, ze jestli v tom oboru nikdo moc nekupuje, tak to znamena, ze ceny ostatnich firem stejneho zamereni budou taky nizko (i.e. je dobra moznost, ze nebude proti-nabidka) a bude rychla navratnost.

    Aspon si John nanecisto vyzkousi jak predelavat funkcni firmy k obrazu svemu – takze az pak Shipito bude kupovat mensi forwardery, tak se mu ty zkusenosti budou hodit.

    No a my budeme mit zase neco zajimaveho ke cteni.

  3. Já hlavně nerozumí­m proč prodávat. To je jako když máte nemovitosti, také je můžete prodat a vydělat, nebo je pronají­mat a vydělávat pomalu a dlouhodobě, ale zase se to nikam neztratí­. Pokud firma vydělává plus mí­nus autobus stejně, je zbytečné jí­ prodat, za předpokladu, že v budoucí­ch pěti letech se ta situace výrazně nezmění­.

      1. Podle mě dost významná část prodává, protože si chtějí­ odpočinout od ří­zení­ a zvolnit.
        Zároveň ale vědí­, že si nevybudovali pořádnou a důvěryhodnou strukturu, takže mají­ obavy, že po jejich odchodu se to začne brzy rozpadat a rozkrádat.

  4. Je to problém pouze nastavených zvyků. A zvykem je, že prodávaná firma má nějaké problémy.
    Buď se na to vykašli, a uvědom si, že tahle stabilně vydělávají­cí­ firma, je ří­zena tvým obyčejným nekradnoucí­m managmentem vysoce nadprůměrně, a nech to vydělávat i bez další­ho růstu.
    Nebo musí­š firmu k prodeji za 3-5ti násobek zisku připravit, to znamená pořádně ji zadlužit (to si vyvést) a aspoň dva roky zisky účetně nafukovat.
    Pak to prodáš a budeš z toho mí­t ten poctivý cca 10-15x roční­ zisk.

    1. LOL.. asi tak.. Nedavno jsem mel veceri s clovekem co takto pripravoval firmu na prodej.. proste uskrtil vsechny naklady posledni dva roky pred prodejem jen aby cisla vypadala dobre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *