Pekny clanek o skladovani na Weblogu(uvaha o tom jak to resi Mall a Alza).
Ta nejvetsi pointa je v tom, ze rychlost je kral. Kdo dokaze nejrychleji expedovat zbozi od okamziku kdy si ho zakaznik objedna, ten to vyhraje. Tohle je na cem doopravdy tvrde maka Amazon. Kazda usetrena minuta je strasne dulezita.
Co se tyka technickeho reseni. Sam jsem pro Shipito velmi vazne uvazoval o podobnem mini-loadu jak ma Alza. Dostal jsem se v jednanich hodne daleko. Jen mam par problemu. Je to doopravdy idealni system na mensi soucastky a zbozi (idealne i takove, ktere se neskladuje jen na par dnu). Pro Shipito kdy je kazdy balik unikatni to neni nejlepsi. Ono dosahnout velkeho usporu skladovaciho prostoru je jednoduche kdyz je prepravka plna maleho drobneho zbozi stejneho druhu. Kdyz do kazde prepravky dame jeden balik zakaznika tak bud skladujeme strasne neefektivne. Nebo naopak se nam do presne vymezene prepravky nemusi vejit kazdy balik od zakaznika.
Trosku jsme taky meli problem s propustnosti (jak rychle mini-load bude vydavat ty jednotlive prepravky). Ony ty cisla nejsou vubec spatne pro bezny eshop, ale Shipito je v tomto docela unikatni. Ono se to nezda, ale nasi lidi doopravdy dokazou behem hodiny vytahnout z regalu tisice baliku a nemusime chodit po celem skladu nez ty baliky najdeme. Mame vsechny baliky pro jednoho zakaznika na jednom miste. Takze problem co resi eshopy (jak nechodit po celem sklade a davat do dohromady nemame). Jenze kdyz ten balik je v nejakem systemu jako miniload a budeme je potrebovat okamzite vydat tak miniload ma propustnost treba jen stovky kusu za hodinu.
Shipito je v tomto velmi unikatni. Malokdo si to uvedomuje kdyz nam radi jak to mame resit. Jednou z tech uniktnosti je, ze to je jako e-shop, ktery ma od kazdeho zbozi jen jeden kus a dopredu vime jake ty kusy ten nas zakaznik bude chtit poslat. A do prepravky nechcete michat ruzne druhy zbozi aby pak nedoslo k chybam pri vytahovani – lidsky faktor (nebo se tam zase nevejde kvuli velikosti).
Ono tohle je naprosto fascinujici tema. Mel jsem radost kdyz jsem videl clanek od Osmana. Rikal jsem si, ze nekdo nad tim dokaze takto trosku premyslet. Ono vetsina lidi si mysli, ze nejlepsi je ve skladu natahat co nejvice bezicich pasu a pak se divat jak po nich baliky jezdi. Jenze o tom to neni. Bezici pas zabere spoustu mista (prekazi) a doopravdy plni jen funkci jak presunout balik z jednoho mista skladu do druheho. Ta pointa jak doopravdy ocesat rychlost vyrizovani na minimum je v necem jinem.
Tohle co má Mall vyrábí i firma Knapp pod názvem OSR, a je to vhodné pro produkty kategorie B – ne příliš obrátkové, ale taky ne úplné ležáky. To že je to pro malé součástky je věc jenom tohoto konkrétního stroje, myslím že něco mají i v novém skladu Škodovky na autodíly a tam jsou schopni zaskladnit i malé kontejnery velikosti palety. Princip je přitom podobný, kolem řady regálů jezdí automatický výtak/podavač.
Nicméně u nás v ČR to ještě není tak daleko aby to měli všichni, je to vhodné pro země s vysokou cenou pracovní síly, protože u nás se to zatím nahání počtem lidí co běhají mezi policovými regály, které jsou třeba i na mezzaninu. Ona ta mašinka je fakt drahá, i když má i výhodu přesnosti.
Tak ono je zajimavy jak Amazon porad dela vse s lidmi a pritom koupili Kivu za $750M.. jakoby porad nebyli presvedceni, ze s Kivou to bude rychlejsi. Ono to je fakt veda
Mě vždycky fascinuje, jak rychle dokážou přinést výrobky k výdeji Argos. Od výběru v katalogu k výrobku to může trvat pár minut.