Ahoj John, Zaujimalo by ma (asi aj inych citatelov tvojho Blogu) ako je to s pravnou formou firmy/danemi pri globalnom e-commerce.Uvediem priklad. Ak chces napriklad spravit lokalizovanu verziu pre Shipito pod narodnu domenou Shipito.cz + zacat predaj lokalnym spotrebitelom, tak potrebujes/nepotrebujes zo zakona registrovat sa ako pravnicka osoba na ceskom/slovenskom Obchodnom registri (s.r.o a podobne) a to aj napriek tomu ze tvoja firma sidli v USA kde je registrovana? Co na to hovoria zakony? Myslim ze ak Americania robia globalny biznis, posadia svoju firmu na domenu .COM a tym je to vyriesene, ale ked ide biznis na lokalne domeny .cz,.sk tak treba alebo netreba aj firmu lokalne registrovat ? Kde sa platia potom dane ? Platia v pripade predaja tovaru a poskytovania sluzieb odlisne podmienky ? Dik za vase reakcie.Marian z blogu podnikanievusa.com
Dam jen kratkou odpoved. Kdo chce muze pridat vice v komentarich. Nejdulezitejsi je, kde ma firma sidlo (kancelar, zamestnance, sklady,…). Podle toho kde mam to sidlo musim platit dane. Kdyz budu mit e-shop se sidlem v Kalifornii a zakazniky mam z celeho sveta tak platim dane pouze podle sveho sidla (Kalifornske dane a federalni dane v USA). Kdyz bych otevrel dalsi sklad a mel zamestnance treba v CR, tak se budu muset zaregistrovat do ceskeho obchodniho rejstriku a zacit platit dane take v CR.
Takze neni zas tak dulezite kde jsou zakaznici, ale kde skutecne sidli firma. Ale nejde o nejake papirove sidlo. Jde skutecne o to, kde se nachazi zamestnanci, kteri pro firmu pracuji.
Ale nic neplati na 100%. Obzvlast u velkych firem a pri ruznych soudnich sporech se snazi zalujici snazi dokazovat, ze firma vlastne podnika i v nejakem miste, kde sidlo nemaji. Argumentem casto byva, ze treba v urcitem state nebo zemi delaji marketing, maji bankovni ucet, maji nejake lidi co pro ne pracuji a proto ma zalujici pravo je soudit v te zemi (i kdyz tam nemaji sidlo). Taky se to stava u danovych uradu, kteri by chteli zacit danit nejakou firmu (ted se to treba deje v USA, kdy ruzne staty chteji po online firmach, aby zacali vybirat sales tax i z prodeju do jinych statu, kde sidlo nemaji). Zalezi jak je podnikani u firmy osetreno. Cim mene toho firmu vaze k urcite oblasti tim lepe, ale myslim, ze samotna domena neni tim rozhodujicim faktorem, aby se treba firma zaregistrovala do ceskeho obchodniho rejstriku (rekl bych ze to takto funguje vsude na svete).
Ozaj, pripojil by som sa k otazke
Ak mam firmu na slovensku, vsetky servre, na ktorych bezi stranka (zisk firmy je napr 95% zo stranky) su umiestnene v USA/UK, tiez je to jedno ?(Platim SK resp. CZ dane?)
Na tuto otazku ti rychlo a presne odpovie akakolvek slovenska uctovnicka, ktorej sa spytas (ak chces poskytovat sluzby zo Slovenska). Vysvetli ti aj danovu problematiku medzi statmi EU, DPH a dalsie veci, pretoze toto je zlozitejsia tematika 🙂
V EU je to tak, ked si platca DPH, ze ked fakturujes inej EU firme, fakturujes jej to bez DPH a tuto dan ma ona povinnost odviest vo svojom state. Ak fakturujes fyzickej osobe, fakturujes s DPH a dan odvadzas ty v vo svojom state. Toto ale plati, iba pokial v danom state nemas sidlo (tj. nie si tam fyzicky pritomny (kancelarie, zamestnanci) po dobu pol roka. Ak si tam napriklad zriadis sklad a mas ho tam pol roka, musis sa zaregistrovat na financnom urade. Atd, atd… milion vynimiek a byrokracie…
Samozrejme na domene / serveroch vobec nezalezi.
Doporučil bych všem, kdo chtějí takto rozjíždět nějaký online byznys a fyzicky sedí v ČR/SR, ať investují na začátku peníze do daňového poradce a právníka, který se na to specializuje. Pak se člověk vyhne budoucím problémům. Jak píše John, nejde jenom o sídlo firmy, ale také o pobočky nebo další organizační složky firmy. Vše jde právně ošetřit, ale je na to potřeba investovat do odborníka… A nebo celou problematiku nastudovat. To tady jistě potvrdí většina lidí, kteří s nadšením rozjížděli online byznys a po prvním setkání s finančním úřadem pak platili právníkům a daňovým odborníkům mnohem více, než kdyby se s nimi poradili hned na začátku…
Neviem ako to funguje pre tretie krajiny, ale pre zasielkovy predaj (aspon v krajinach EU), plati, ze ak za rok presiahne urcitu ciastku pre danu krajinu, firma je povinna sa registrovat na prislusnom danovom urade danej krajiny. Napr. ak bude posielat do UK formou zasielkoveho predaja veci, tak ak presiahnem stanovenu sumu za rok, budem sa musiet registrovat na danovom urade v UK. Neviem ci pre 3. krajiny nie je vynimka, kedze sa DPH odvadza vzdy pri dovoze do krajiny.