Zase jsem se v poslednich dnech dozvedel neco noveho a zajimaveho. V USA legalne existuje zpusob jak muzete nastrukturovat firmu, aby nikdy nemusela platit zadne firemni dane (statni ani federalni). Nejde o zadny offshore viz treba co dela Apple coz je pod velkym tlakem politiku a zas tak jednoduche to pro normalni firmy zaridit neni (bez toho abyste meli spoust businessu ze zahranici, meli tam kancelare, zamestnance, apod.). Takze znovu zduraznuji. Zadny offshore. Zadne citlive tema co politici nemaji radi. Tohle je zpusob, ktery americky kongres podporuje. A kdyz to udelate tak vam vsichni budou tleskat jaci jste dobraci.
Pripada mi to docela neuveritelne. Ten hacek je v tom, ze jako majitel v podstate celou firmu kompletne predate zamestnancum. Ale ne primo jim, ale do takoveho specialniho duchodoveho fondu, ktery bude rozdavat akcie a proplacet akcie za hotovost lidem co jsou vyhozeni z prace, odejdou nebo jdou do duchodu. Zamestnanci jsou vice motivovani. Maji podil v akciich na firme. Daji se nastavit ruzna pravidla. Akcie dostavaji postupne. Majitel takto muze udelat nejaky castecny exit s danovymi vyhodami. Nejvetsi vyhra je to pro zamestnance, kteri takto dostanou podil ve firme, ktery muze mit obrovskou hodnotu.
Na vse jsou prisna pravidla. Treba nesmite nektere zamestnance vyloucit, takze uplne kazdy ve firme musi tento podil ziskat (od uklizecky az po vedeni). Musite vsem davat podle stejneho klice (napr. kazdorocni podil v pomeru podle vyplat).
K prikladum firem co takto funguji napr. W. L. Gore – vyrobce Goretexu.
Co me naprosto fascinuje je, ze kdyz se to cele udela tak firma nikdy nebude platit dane (v pripade, ze to je S corp 100% vlastnena zamesntanci). Dane nejsou v USA nijak male a jdou nahoru (treba Kalifornska S Corp bude platit kolem 50%). Nechtel bych mit konkurenta, ktery ty dane nemusi platit a muze velou cast penez ponechat na dalsi rozvoj. Ta nevyhoda? Ze bych firmu nemohl vlastnit (krome nejakeho miniaturniho procenta). Ale mozna bych takto zajistil to, ze firma bude fungovat navzdy. Takove perpetum mobile. Bude mit vzdy obrovskou vyhodu oproti jinym konkurencnim firmam. Takze kdyby to zamestnanci uplne nepokazili tak by to treba takto mohlo fungovat.
druh socializmu(komunizmu)?
Presne.. komunismus v praxi.. to co se Sovetskemu Svazu nepodarilu se castokrat podarilo americanum zrealizovat.
jojo záleží na přístupu jak co zrealizovat (USA a SSSR mají jiný), ne na samotném nápadu (komunismus) 😉 Tady jsou tvé zkušenosti potvrzeny i na politické úrovni
To pro někoho může fungovat, ačkoliv třeba mě se to až zas tak moc nelíbí. Zajímavá mi přijde třeba možnost použití v malé rodinné firmě. I když je otázkou, zda tam nelze daňově optimalizovat lépe jinými způsoby.
Tak ono pro male rodinne firmy to neni… uz na to mysleli a takove osoby diskvalifikovali.Ono by to byla fakt nadherna vyhoda, kdyby to slo takto prevest malou firmu znovu na svou rodinu.. ale to nejde
Ja si nemyslim ze to je spravny krok.
Vidim v tom vela nebezpecia, firma nie je v tvojich rukach /predaj firmy na dochododk nerealny/, mozu vzniknut odobry ktore ta zosadia na zakalde nejakeho zleho rozhodnutia a prerobenia mil.$, co teba ako majitela nemusi stvat /dlhodoba strategia/ avsak zamestanca ano.
Mozno je to o tom si nastavit pravidla a nastavit to tak ,aby tam bola nejaka misicka a ty si bola safe.
A realna otazka – ked stratis vlastnictvo firmy ako takej, ako sa vyplaca zisk???? dividenda vsetkym zamestnancom na zaklade tohto “cenneho papieru firmy”? alebo budes mat firmu, ktora shipito nieco dodava v presnej vyske zisku? to budes musiet platit dane. Aj z dividend na CP su predsa dane. tak neviem … Johne??
Tim, ze firma neplati dane tak mnohem rychleji roste jeji hodnota.. a ten zisk zvysuje hodnotu akcii.. ktere pak dostane zamestnanec proplacene kdyz odejde, je vyhozen nebo jde do duchodu. Az v tomto okamziku zaplati dan z prijmu z tech penez, kdyz je dostane.. ale do te doby nikdo dane neplati.
V poriadku, to su vyriesene dane.
Ale co vlastnictvo firmy? “daji se udelat pravidla” – tj ty budes mat tolko CP ze budes vlastnit firmu?
a to podstatne, nevidim preco by som mal davat cast firmy niekomu, kto da vypoved. Sa zjednotia, daju naraz vypoved 100ludi a zrazu tvoja firma bude fuc, teda kapital/hodnota firmy.. ja v tom vidim vela nebezpecia, ale mozno len tomu slabo chapem..
potom nas informuj ,ako si sa rozhodol, ci ides do toho alebo nie 🙂
Kromě daní vidím i další výhodu v podobě právní formy s omezeným ručením pro společné podnikání více osob. Mohla by to být prostě zastřešující právní forma pro živnostníky, jež pracují spolu. V ČR pro takovou formu spolupráce existuje možnost “sdružení”, což je trochu sebevražedné, protože jednotliví členové sdružení za něj ručí celým svým majetkem.
V ČR by to byla pro odbory asi forma švarcsystému, takže bych daňové úlevy nečekal 🙂 Podstatné by bylo, zda by tato nová právní forma přinášela nějaké administrativní úspory proti s.r.o., např. v oblasti účetnictví.