Ahoj Johne, pravidelne ctu tvuj blog, obdivuji tvuj pristup k podnikani a zivotu a rad bych se te zeptal na radu.
Moje otazka se tyka oboru realit ‘“ pronajmu.
Jsem realitni makler (majitel male rk s asi 4 zamestnanci), mym biznisem je pronajem prevazne bytu a inkasovani provize za pronajatou nemovitost. Provizi plati najemci jednorazove pri podpisu najemni smlouvy ve vysi jednoho mesicniho najmu. Majitele moc platit nechteji, rikaji ze si inzeruji byty sami a realitku berou jako nutne zlo. Problem je ze v poslední době provizi nechteji platit uz ani najemci, radeji stravi hodiny vyhledavanim nabidek primo od majitelu a riskuji podpis nejakych pro ne nevyhodnych smluv. Vychodiskem vidim snizeni provize tak aby bylo pro vetsi cast najemcu zajimave vyuzit sluzby rk.
A ted ta otazka ‘“ jak urcit cenu sluzby tak aby byla zajimava pro najemce a zaroven abych neprodelal. Samozrejme dokazu odhadnout minimalni vysi provize kterou musim inkasovat abych neprodelaval ale jak si urcit ziskovou marzi? Jak to treba delas ty u zasilkove sluzby? (pokud to není obchodni tajemstvi)
Pokud bys chtel uverejnit prispevek v blogu tak prosim anonymne.
Dekuji
—————
Dobra otazka. Bohuzel to neni az tak o tom, ze bysme si jako podnikatele urcovali jaky budeme mit zisk, ale spise o tom jak to podnikani zorganizovat, aby ten zisk byl co nejvetsi. Trh sam o sobe urcuje ceny. U nekterych podnikani je vice prostoru jak nastavit ceny. U jinych je to dost obtizne.
K tem obtiznejsim bych rekl, ze patri podnikani v realitach. V USA je treba zvykem aby provize z prodeje byla zhruba 5-6% z prodejni ceny a provize z najmu zhruba 6%-10% (z cele doby najmu). Tu provizi plati vlastnik nemovitosti. Takze broker najde najemnika, ktery si pronajme byt na 7 mesicu za $1,000 mesicne tak zakaznik zaplati brokerovi provizi $420 (6% z castky 7 x $1,000). V USA tu provizi vetsinou vlastnici radi zaplati, protoze nemaji cas si vse delat sami.
S touto provizi se neda moc hybat. Proste jako broker muzu zkusit si rici o vetsi provizi, ale nemusi to u zakazniku vyjit. Vetsina klientu vi, co se zhruba uctuje a budou to spise tlacit dolu, aby platili co nejmene.
Kazdy si muze zvolit strategii jakou chce. Treba uctovat vice a presvedcit zakazniky, ze ta jeho nabidka je doopravdy nejlepsi. Ale jak rikam, je to dost tezke. Moje strategie je spise nabidnout sluzby levnejsi a prijit na zpusob jak na tom vydelat i kdyz budu uctovat mene nez konkurence.
Ono je potreba brat v uvahu kolik vlastne stoji ziskat jednoho zakaznika (casu a ve vydajich na reklamu). Kdyz si treba merite konverze na Google Adwords tak tu castku znate. Ja se tohle cislo snazim merit u kazde reklamy. A pak treba zjistite, ze kdyz slevnite cenu za sluzbu tak se zvysi konverze a nakonec muzete vydelavat vice nez kdyz prodavate draz.
To je treba moje strategie u Shipito. Zakaznici si spocitaji, ze tak vyrazne usetri na postovnem i poplatcich, ze dale doporuci sluzbu dalsim uzivatelum. Me klesaji naklady na ziskani novych zakazniku. A zaroven u vetsiho objemu zasilek jsem schopen mnohem efektivneji vyrizovat preposilani.
V realitnim businessu v USA jsem vysledoval ruzne strategie:
- Firmy treba uctuji mensi provize, ale nabizeji dalsi sluzby za ktere uctuji penize navic (napr. provereni platebni historie zakaznika, provereni referenci, apod.). Na pridavnych sluzbach maji vetsi zisk.
- Nektere realitni firmy se prestavaji delit s agenty o provize (normalni je ze cast provize dostane broker-majitel firmy a cast agent, ktery transakci realizuje). Firma necha agentovi celou provizi, ale zacne mu uctovat mesicni poplatek/najem. U male firmy se to nevyplati, ale jsou firmy co maji stovky agentu a pak se jim to vyplaci.
- V USA je tezke dostat provizi od najemnika. Vzdy ji plati vlastnik nemovitosti. Ale videl jsem i pripady firem, kteri ziskavaji provize od najemniku. Delaji to tak, ze nabidnou vlastnikum nemovitosti inzerci zdarma. A kdyz najemnik chce zjistit adresu tak se musi na webu zaregistrovat a zaplatit penize za pristup. Takze vlastne plati za tu sluzbu (i kdyz to neni doslova provize).
Je to přesně tak jak říká John. Stanovení marže závisí na oblasti ve které působíš a na tvé konkurenci. V podstatě si můžeš cenu určit tak jak chceš, ale musíš se nějak odlišit od konkurence a tu tvou konkurenční výhodu svým klientům nějak prodat a vysvětlit tak, aby to bylo jasně viditelné. Pokud ve tvé nabídce klient nevidí žádnou přidanou hodnotu, ale jenom v podstatě "poplatek za vyhledání nájmu", tak to nikdo nekoupí. Je potřeba abys na svých stránkách a v nabídkách zdůraznil třeba to, že pokud si budete hledat byt sami, hrozí, že narazí na podvodníky (a popsat nějakou zkušenost tvých klientů), ztratí hodně času (a vypočítat jim, že třeba zatímco vy jste schopni vyhledat nový byt do 24 hodin, tak nezkušený klient musí počítat s několika dny, které by mohl strávit efektivněji vyděláváním peněz, apod.). Prostě je potřeba se nějak odlišit, potom si můžeš účtovat i vyšší ceny než je obvyklá taxa. Pokud ale budou klienti tvou nabídku vnímat jako jednu z mnoha, tak nikdo nic nekoupí.
"Vychodiskem vidim snizeni provize"
Ja bych se radeji zameril na samotnou sluzbu nez na cenu. Obvykla strategie realitek je "kupujici musi zaplatit provizi protoze jsme si uzamkli majitele pod smluvu (aneb jsem zmanipulovali zajmemce)". Jenomze co je skutecna podstata skuzby? Vlozite inzerat na sreality za 50,- Kc a cekate na telefonat od zajemcu. V dalsi fazi delate jenom komunikacni sum – kdyby nebyl makler mezi majitelem a zajemcem domlouvani by bylo hodne jednodussi. Pak jdete na prohlidky aby si majitel a zajemce nevymenil kontakty a neobesel vas. Za to "vsechno" pak inkasujete provizi 10tis. Hm, napada mne: kde je nejaka sluzba prinosna pro nekoho? Doporucil bych nejdrive zamyslet se "komu co chci prinest a proc by mi mel nekdo platit" az pak resit cenu. Vase existence v minulych letech nebyla postavena na dobre sluzbe, jenom na previsu poptavky nad nabidkou. V pripade ze nezmenite zpusob fungovani neprezijete bez ohledu na cenu.
Zásadní problém je, že naprostá většina českých RK jsou líný paraziti, jejichž přínos je v podstatě nulový. Realitní byznys v ČR funguje tak, že RK nafotí (obvykle v hrozné kvalitě) nemovitost, vystaví ji na několik realitních serverů jako sreality, reality.cz, … a pasivně čeká na zájemce. Byt případně zájemcům ukáže (tzv. odemčení dveří). Takže žádná přidaná hodnota, žádné know-how, žádný aktivní prodej.
V těch horších případech dělají u prodejů domů/bytů různé sviňárny, třeba smluvní pokuty u hypoték (často i ve výši 100tis korun), které nejsou vyřízeny včas (a které oni často blokují)
S tím je spojená většinou arogance, neznalost nemovitosti/bytu, neseriózní jednání (jo, přijeďte se podívat / přijedete a byt je pronajatý). K tomu jsou RK většinou pomalé a vše jen brzdí.
Takže to je odpověď, proč se lidem nechce používat realitky a platit jim v přepočtu tisíce korun za hodinu za jejich mizernou práci.
Jako vlastník nemovitosti si ji můžu prodat sám přes uvedené realitní servery + bezrealitky.cz + ušetřím procenta za provizi, jako zájemce si mohu najít pronájem domu/byt kanceláře na stejných serverech bez realitních parazitů.
Věřím, že v USA je situace jiná, protože makléři mají určitou úroveň danou regulací odvětví – background check od FBI, realitní škola/zkoušky, povinnost mít vysokou školu, atd. U nás dělá v realitách dost často ten největší scum …
teoreticky si môžete účtovať len malý poplatok za obchody typu – spárujeme dve ponuky z internetu.
Pri náročnejších sprostredkovaniach kde možno máte aj exkluzivitu, si dajte riadnu províziu.
Mňa určite odradí provízia vo výške 1 mes. nájmu za byt, ktorý je bežne v inzercii. Ale ak je to niečo výnimočné, čo nikto nemá v ponuke, tak nemám problém zaplatiť.
V prvom prípade by som zaplatil tiež, ak by išlo o rozumný paušálny poplatok.
Dekuji za reakce. Nechci komentovat debaty kolem zbytecnosti realitek atp. Jiste, majitele a zajemci by se urcite nasli i bez nich ale nemyslim ze RK jsou pouze na obtiz.
Momentalne dochazi k tomu ze nabidka vyrovnala nebo mozna i prevysila poptavku – zajemci si vice vybiraji a realitky se bud prizpusobi nebo prijdou o znacnou cast primu. Pred rokem to fungovalo presne jak pisou panove vys, stacilo vyvesit nejakou slepenou nabidku a lidi s radosti platili tluste provize. Ze strany Rk ani nebylo potreba snazit se o nejake zlepsovani protoze to byli jen zvysene naklady a efekt skoro zadny.
Momentalne resim pouze zmenu cenoveho modelu jako vymezeni se vuci konkurenci (v kvalite sluzby jsme lepsi prumer – profi makleri, kvalitni zpracovani nabidek…). Jak psal John – "nabidnout sluzby levnejsi a prijit na zpusob jak na tom vydelat i kdyz budu uctovat mene nez konkurence". Otazka je kolik si uctovat? Jaka vyse provize bude pro zajemce tak zajimava ze jim nebude stat za to hledat nabidky roztrousene po internetu casto v blbe kvalite a bez zaruky kvalitni smlouvy? (Je mi jasne ze to bude asi formou pokus – omyl ale zajimal by mne nazor ctenaru) Premyslel jsem o pausalni castce za pronajem (pripadne pausal za osobu v byte).
to filip glasa a vsichni ostatni: jak vysoky by mel byt podle vas rozumny pausalni poplatek??
Fandore co si představuješ pod tím aktivním prodejem?
A ještě to, že tě někde natáhnou to je snad ve všech oborech, protože jde o lidi který to dělaj. Kdyby to zas dělali všichni, pak by bylo snadný se odlišit a mít nízký ceny a tím pádem spousty zájemců. Paraziti to bez ovcí nikam nedotáhnou.
Protože z poslední doby mám zkušenosti se službami RK (hledal jsem byt), tak dodám, za co jsem byl ochoten zaplatil (a zaplatil jsem) poplatek (či provizi, jedno jak se tomu říká) RK:
* Zástupce RK si od nás zjistil, jakou máme představu o bytu. To jsme si upřesnili na první prohlídce asi tří bytů. Jen dodám, že byt se v libovolném vyhledávači se super fotkami najít nedá, dají se jen vyloučit byty, které nevyhovují. Tohle by měl dělat zástupce RK a ten náš to taky udělal.
* Vhodný byt RK našla
* Zástupce RK dohodnul všechny naše požadavky s pronajímatelem a zprostředkoval jednání.
Svoji odměnu si tedy zasloužil a většina klientů za tohle zaplatí, pokud s tím budou spokojení.
Samozřejmě jsem nespolupracoval pouze s jednou RK, ale i s dalšími. Těm bych nezaplatil, i kdyby vhodný byt našly, protože:
* Nepotřebuji dostávat odkazy s byty z jejich webu nebo z Srealit – to všechno jsem si stejně prošel sám
* Nepotřebuji procházet spoustu bytů, které nevyhovují ve věcech, o kterých jsme se bavili už na první prohlídce
* Nepotřebuji o všech požadavcích s majitelem jednat sám, na to pak nepotřebuji zástupce RK.
Když to shrnu – pokud je zástupce RK schopen pochopit, co hledám (mám na mysli "měkké" požadavky, které jsou spíš pocitové), RK má slušnou databázi, a umí celý proces dotáhnout do konce bez toho, že by mě to příliš zdržovalo, tak potom klidně zaplatím. A zaplatil bych i jako pronajímatel nebo prodejce bytu, protože by to pro mě mělo podobný efekt. Rozhodně nestojím o to – a ani nemám čas – volat na spoustu nabídek z internetu nebo neustále zvedat telefon zájemcům o byt. Ale když má někdo čas, tak proč ne. Ale nemyslím si, že realitky nejsou potřeba.
Doporucuji autorovi prispevku – majiteli RK zopakovat si pravidla pravopisu.
Ceske realitky potrebuji to, aby se k nim zakaznik vracel. S par RK jsem mel cosi do cineni a mam-li byt uprimny, vsem bych se vyhnul obloukem. Pokud to tady bude fungovat tak, ze RK vyzdime "jednorazove" zakaznika s vedomim, ze se k ni uz nikdy nevrati, tak to tu bude vypadat jak to vypada… same podvody, nevyhodne smlouvy, mnoho penez za nicnedelani, atd.
Bavme se obecně o marži.
V Česku je marže ve většině oborů nízká 5-20%.
Třeba u eshopů bývá marže okolo 5%.
Taková marže brzdí rozvoj, protože firma není schopná nashromáždit od klientů dostatečný kapitál.
Přičteme-li poplatky za PayPal nebo platbu kartou (3-4%), pak z marže zůstane jen několik %.
Pokud vím, tak v USA bývá obvyklá marže u většiny oborů 30-60%. To se pak podniká…
Zajímalo by mě, kde se vzal takový velký rozdíl. Je to díky vysoké kupní síle v USA a nebo velkému trhu, proto konkurence není tak velká a není třeba tlačit ceny dolů na úkor své marže?
Standa: "Pokud vím, tak v USA bývá obvyklá marže u většiny oborů 30-60%. To se pak podniká…"
Je treba si rovnez uvedomit, ze mzdove naklady jsou v USA uplne nekde jinde nez v CR a je tedy treba je zakalkulovat do cen. Neznamena tedy, ze kdyz v USA ma nekdo marzi 40 % a v CR pri stejnem poctu prodanych kusu treba jen 15 %, tak ze subjekt podnikajici v USA ma pak vice penez na rozvoj.
Proc jsou v USA velkoobchodni ceny tak nizke je spise otazka pro Johna (nechce se mi verit, ze ceny energii maji takovy vliv), ale tipuji, ze dobrych 10 % k marzi navic obchodnik ziska uz jen tim, ze koncovy spotrebitel nemusi platit 19 % DPH, ale pouze sales tax (cca 3-9 %). Pri stejne cene pro koncoveho zakaznika a pri stejne velkoobchodni cene tak obchodnikovi zustava vyssi marze.
jen reakce na to, ze realitky nic nedelaji… ono to v podstate tak muze u nekterych, zejmena pronajmu tak vypadat. Tam za tu provizi dostanete v podstate jenom slusnou smlouvu a nejakou inzerci. Ale pri prodeji nemovitosti tam toho je podstatne vice – litani na katastr, vyrizovani dedictvi, vecne bremena atd… samozrejme ne vzdy, ale myslim, ze pri prodeji nemovitosti, obzvlast, pokud jsou nejake komplikace je vhodne to sverit do rukou nekomu, kdo uz ma nejake zkusenosti.
Rammi: nenechte se vysmat … nerikam, ze nejsou vyjimky, ale v 99.9% delaji maklere lide bez vzdelani, vznika tak spousta chyb a jsou vetsinou brzdou nez pomocnikem.
Mam za sebou uz nekolik koupi nemovitosti, takze se trosku orientuji a necini mi problem cokoliv na KN vyridit, a kdyz se me nejaka pipina z realitky snazi opijet rohlikem a vysvetlovat mi co vsechno pro mne udelaji, tak se jen musim smat. Zrovna ted' schanim nejaky sklad ci mensi (levnou) kancelar, a pred par dny jsem byl na prohlidce, kde naprosto nezkusena slecinka zacala vysvetlovat jak jsou skveli. Ale aby vedela parcelni cisla pozemku, mela vypisy z KN, tusila neco o prijezdove komunikaci, apod … to v zadnem pripade. Vtip byl, ze tam byl dalsi zajemce na prohlidce a ten v ruce drzel papir, ktery byl v rozporu s tim, co tvrdila. No comment.
Podobny pribeh mam i s RK Ceske sporitelny, kdy jsem nakonec musel vse resit primo s developerem. Konfliktni jednani, neschopnost, nemoznost vyridit cokoliv mimo jejich zajety mechanismus (podpis bianco smlouvy), atd.
Ohledně realitek, myslím, že to berete hrozně podle sebe. Podívejte se co děláte. Jste aktivní, staráte se o sebe sami, jste nezávislý. To se vylučuje s principem fungování RK, ale i jiných služeb. To je ta generace, která si vše udělá na netu sama a zadarmo. Neodsuzuji, ale myslím si, že se najde spousta klientů, kteří ocení pomoc.
Upozornil bych ještě na jednu věc, RK pokud je opravdu seriozní tak hlavně klientovi (prodávajícímu) radí. Zdá se to jako pitomost, ale lidé prodávají byt dvakrát, třikrát za život a neví o tom absolutně nic.
Závěr je, že jako mezi eshopy, blogy atd. jsou ty špatné, tak to samé platí u RK. Neházet všechny do jedno pytle. Nakonec je to vždy o lidech. Bohužel v ČR jsou lidi prasata a proto jsme tam kde jsme 🙁
Je tady ale znovu docela rozdil proti USA.. ja bych si dokazal prodeje udelat sam, ale vzdy pouziji agenta.. udelat realitni transakci je spousta prace. U najmu tolik ne (krome toho, ze nekdo musi dum/kancelar ukazovat). Takze kdybych si mel vybrat jestli zaplatit provizi nebo vyrizovat telefonaty a pak jezdit ukazovat nemovitost, tak si vyberu placeni provize.
U prodeje je to jeste vice markantni. Diky agentovi vzdycky dokazu usmlouvat lepsi cenu. Je to totiz prostrednik, ktery bez emoci muze smlouvat. Kdyz se daji dohromady kupujici a prodavajici tak se maximalne urazi/pohadaji a nastvou na sebe. Agenti jsou takovy naraznik… ktery tam udela prostor a zaridi aby se vsichni domluvili. Plus spousta papirovani a vyrizovani.
Ohledně provize bych to neřešil a stanovil takovou, jakou akceptuje trh. Moje je 50 procent z ceny například.
RK v ČR jsou parodie. Stačí mi inzeráty na prodej, kde lidé přímo žádají, ať jim nevolají z RK, takže se budou dobře vtírat a dělat švindly…
Ono je to opravdu o tom, že byt člověk prodává jednou za deset let a tak, pokud to člověk zvládne, je lepší z finančního i jiných (jistota, atd.) si to zařídit sám.
V TV vidím pořád názory lidí, jak jsou RK ukecané, nic nezařádí a mají velké provize. Navíc lidé nečtou smlouvy (jejich problém) a typičtí "zneužívači" toho jsou bazary aut, banky a realitní kanceláře, které si dají do smluv kolikrát provize v řádů desítek procent, neplatí, naprosto nevyvážené vztahy atd.
A pak se lidem divte, že si na ten katastr raději zajdou sami…
Podle mě, když už člověk prodává něco, na co šetřil 30 let, tak se už vyplatí ji prodat za co nejvíce peněz, takže si projdu trh sám, pak ji prodám sám za maximum a můžu si udělat dvouletou dovolenou, za pársettisícové výpalné RK…
Musim sa vyjadrit k tejto diskusii, lebo sama pracujem aj v realitach, ale v SR, kde je situacia podobna ako v CR.
Skutocne existuje dost realitnych kancelarii, v ktorych pracuje vela ludi, ktori nie su profesionaly, ale snazia sa zarobit za kazdu cenu peniaze, bez ohladu na zakaznika. Sama mam taketo skusenosti, jedna sa hlavne o mladych, ktory si myslia, ze za rok zarobia miliony. Su to ludia bez znalosti trhu, komunikacie s klientom a bez akej kolvek ucty k druhemu cloveku. Mala som klienta, ktory doslova vyhodil niekolkych realitnych agentov, ktori mu chceli predavat dom, ale boli prilis arogantni. Takze to je jedna skupina.
Ale existuju aj profesionalne realitne kancelarie. Sama mam vlastny know-how, ktory je odlisny od ceskej a slovenskej reality. Vychadzam zo systemu americkeho a anglickeho realitneho systemu, ktory kladie doraz na profesionalitu, korektnost a slusne zaobchadzanie s klientom.
Mam stalu klientelu, ktorej opakovane prenajimam ich nehnutelnosti a nemam problem s proviziou, lebo vedia za co platia.
V realitach je najdolezitejsie vybudovat si doveru klienta, nesklamat ho a dokazat riesit problemy, ktore on nechce alebo nevie riesit sam. Reality to nie je iba jednorazovy obchod, ako si to vela ludi mysli, ale aj opakovana praca s investormi, ktori vlastnia nehnutelnosti ako investiciu.
Preto odporucam, sustredit sa radsej na system prace a az potom na vysku provizie.
A este na zaver, nerozumiem diskusiam, v ktorych sa pise, ze radsej si byt predam sam ako cez realitku a realitky nikto nepotrebuje. Nerozumiem tomu hlavne preto, lebo tu pisu ludia, ktori su podnikatelia, alebo zacinaju podnikat. Je to to iste, ake keby niekto napisal, ze nepotrebujem cukraren, lebo kolac si viem upiect aj sam doma. Je to vec potreby ludi, aku sluzbu potrebuju. Bohuzial v CR aj SR je mentalita, ze vsetci sa vsetkemu rozumeju, vsetci su kutilovia a preto si chcu vsetko robit sami.
bella: na nemovitost se šetří 20-30 let. Jak zajistit její korektní prodej zjistím za několik dnů (i se zněním smluv, a kam zajít). Některé věci se vyplatí mít pod kontrolou.
Takže co potřebuji? Není problém zjistit cenu nemovitosti podle podobných v okolí, pak zadám inzeráty za pár desetikorun v lokálním tisku a klidně si půl roku počkám na prodej (jde mi přece o cenu a ne o to prodat hned) a pak si udělám sám smlouvu a nebo zaplatím právníka či notáře (ta tisícovka či dvě mě nezabije).
Tak na co potřebuji RK, a budu riskovat, že mi u nich nemovitost "uvázne" a oni se na prodej vykašlou, což běžně dělají, či že mě podvedou.
A podnikatelé jsou přesně lidé, pro které je toto všechno maličkost. Jaký je pak rozdíl mezi tím si to zařídit sám, a zjistit si informace, a mezi nějakou mladou "slibotechnou" co ti naslibuje propagaci, prodej, a pak ho zajímá jen výše jeho provize, a aby prodal co nejdřív (co nejlevněji).
Slyšel jsem už tolik příběhů, jak lidé ztratili kupu peněz přes prodej skrz RK…
Kolik je průměrný plat v ČR? 28k CZK? Když prodávám věc, co má hodnotu stonásobku mého platu, nevyplatí se o ni postarat jak nejlépe umím, věřím když si člověk zjistí informace o tom jaké "kolečko" provést, zajistí dobrou smlouvu u svého právníka a udělá inzerci v lokálním tisku, tak to dopadne lépe, levněji a rychleji, než přes RK.
Když lidé jezdí na druhý konec města pro rohlíky, co jsou o desetník levnější, tak proč by si nemohli prodat dům, když tady lítají statisíce. A neřekni mi, že na to lidé nemají, když sleduji ty mladé a mnohdy nezkušené makléře z RK, kteří neví o svém businesu naprosto nic a mají naučené jen jak zlanařit zákazníka, tak mi z toho moc dobře není…
Copak John si taky nevytypoval domy k prodeji sám? A nebo řekl svému makléři "Kup mi pár baráků za 500k USD"?
Ono tohle fakt funguje jinak v USA nez v CR. I kdyz sam jsem broker a muzu vse delat sam (a vim presne jak to delat). Tak na kazdou koupi nebo prodej mam agenta.
Je to tezko vysvetlitelne pro lidi co znaji jen system v CR. Chapu argumenty co se tady pisou…
Ale napisu jen jeden. Kdyz ja jako kupujici nebo prodavajici dohaduji nejaky obchod a reknu neco spatne tak ten obchod muzu pokazit. Treba urazim druhou stranu tim, ze reknu prilis nizkou cenu nebo neco jineho.
Kdyz to rekne muj agent tak se nic nestane. Vzdycky muzu prijit a rict, ze agent to spletl a ze se nejak domluvime. Tohle je pro dohadovani obchodu strasne dulezite.
Agent mi vzdycky usetril penize diky dohadovani ceny! Vzdycky! Jde o tu psychologii jak se dela obchod. S vetsinou kupujicich a prodavajicich jsem se v zivote nevidel. Je potreba dostat nejlepsi cenu, ale bez emoci a bez toho abych nekoho nastval. Kdybych to delal sam tak tahle vyhoda odpada.
Dalsi argumenty v USA jsou legalni. Kdyz mam agenta je mnohem mensi liability, kdybych neco udelal spatne (ja jako majitel). Treba rekl kupujicimu, ze s domem je vse v poradku a pak se rozbije strecha.
A pak usetrena prace.. je s tim spousta papirovani a nemam na to cas. Stejne bych to musel nekomu zadat at me s tim pomaha.
Jaromír Adámek: To je ten zásadní omyl který si napsal. Každý si myslí, že si zadá inzerát, obšlehne cenu podobných nemovitostí a čeká na kupce. Ani náhodou!
Ceny v ČR jdou velmi dolů. Neprodáš teď, prodáš později, ale za menší částku. Kupujících je méně, jak je bude zaneprázdněný člověk hledat? Dnes je tolik volných bytů, že si může kupec pěkně vybírat. No a málokdo má super nemovitost za zajímavou cenu, většinou je to šedý průměr.
Sledovat pak desítku inzertních webů s inzerátem na můj byt, odpovídat na dotazy klientů, realitek atd. Děkuji nechci. Sepsat smlouvy přes právníka je samozřejmost, ale ukaž mi někoho kdo to udělá za 1-2 tisíce. Nikdo. Zvlášť když vidí, že prodáváš byt za 2 mil.
Zkrátka RK nejsou špatná věc. Stejně jako hospody atd. Podle tvého názoru nemusíme chodit do hospody, je to tam dražší a pivo si můžu dát doma. Rozdíl mezi ČR a třeba USA je v tom, že tam lidi dávají vydělat dalším. U nás je to naopak, vše si udělám sám, zadarmo. Ostatní mě chtějí přece oškubat. Nesmysl.
Podle mého názoru máte pravdu tak trochu všichni. Zásadní problém je podle mě jak v nekvalitě českých realitních kanceláří, ale také v naší mentalitě přesně tak jak píše jeden komentující více – Češi a Slováci jsou národ kutilů a snaží se si se vším poradit nejprve nějak sami. Naproti tomu na Západě a v USA si lidi jednak spočítají, že když budou 100 hodin věnovat shánění kupce na svůj barák uteče jim ve výdělcích třeba 5 000 dolarů, a tak prodej raději svěří odborníkovi a mají to bez starostí. Navíc mají tu výhodu jak popisuje John (prodej bez emocí a bez rizika naštvání klienta). Tohle ale neplatí jenom pro realitní business. Vidím to stejné i v překladatelství. Každý překlad má mít své náležitosti (je to stanoveno normou) a existují doporučené tarify pro překladatele. Proto jsou kvalitní překlady hodně drahé (stejně jako všude ve světě). Ovšem v ČR jsme si našli svoji českou cestu. Firmy si nechávají přeložit texty svými zaměstnanci (tohle je na Západě v podstatě výjimkou). Přitom si ale nedovedou spočítat, že neškolený překladatel (člověk, který dnes a denně nepřekládá a nemá k tomu potřebné pomůcky) bude na překladu pracovat třeba 3 dny, zatímco profi překladatel to samé udělá za 1 den. V globálu na tom ta firma tak vlastně prodělá, protože zaměstnanci musí platit mzdu a odvody a pokud překládá neudělá jinou práci. Naproti tomu třeba ve Francii je to jinak. Tam se překlad zadá agentuře, která dodá profesionální překlad (nároky na kvalitu překladu jsou na Západě mnohem větší než v ČR) a je to.
Problém realitek, autobazarů, apod. s tím souvisí. Je to v mentalitě (já si to nějak zbastlím sám než abych dal 5% realitce). To, že některé realitky, bazary, překladatelské agentury apod. svou práci "ojebávají" je dáno tím, že se přizpůsobily tomu co jim zdejší trh dovolí. Když jsem odezvdával první překlad ve Francii říkal jsem si, jak kvalitní práci jsem odvedl. Za týden přišel komplexní rozbor a oprava nějakých 3 slovních spojení a několika čárek ve větách. Klient rypákoval a napsal mi zda byl překlad opravdu dělán profesionálním překladatelem a že by pro příště byli rádi, aby byl překlad kvalitní. Češi nejsou tak nároční na kvalitu, ale západní klienti ano – a někdy to až zavání buzerací.
Až budeme mít v Čechách stejně vyvinutý trh jako na Západě, tak si prostě nikdo nedovolí svoji práci šidit, protože se neuživí. Dokud to firmám bude procházet budou to zkoušet.
Souhlasím, přesně tak. Je to, ale tou dobou kdy jsme si nechávali dobrovolně *rát na hlavu. Celých 40 let a vlastně doteď. Pak se není čemu divit, že jsme jako národ v háji. Bohužel.