Kazdy rok prochazi Shipito kontrolami od bank od kterych mame pujcky. Je to v ramci jejich internich procesu, aby si mohli udelat carku, ze vse je s pujckou v poradku. Nastesti toto uz nemusim resit, protoze na to mam velice sikovneho cloveka primo ve firme, kteri resi finance.
Me to totiz z principu uplne irituje. Nejaky banker co to ma na starosti si nejdrive vyzada danova priznani a vysledky auditu, ktery ted povinne musime mit. Pak si nahodne vybere nejaka cisla. A zjistuje proc je tam nejaka zmena a at to vysvetlime. Treba proc pomer nakladu k obratu je o 1.1% procena jinaci v porovnani s predchozim rokem. Presne takove bezvyznamne zmeny, ktere jsou ciste jen nejake fluktuace a ani nema smysl se jimi zabyvat.
Me pripada, ze je zajimaji nahodne detaily, ale naprosto jim unika to co je doopravdy dulezite. Jde tam ciste jen o tu carku, ze se to udelalo. Takze muj clovek ve firme treba odpovi, ze ta zmena je “normalni fluktuace” a banker je spokojeny. Tohle jsem ze zacatku vubec nechapal. Ale je to jak to funguje.
Je vidět, žes ještě nikdy nedělal ve velké firmě 🙂 Ohledně té drobnosti ještě uspořádají mezinárodní konferenční hovor, udělají na to scrum metodiku jak to vyhodnocovat a nakonec to ještě probírají vysocí manažeři otázky typu:”proč u 100 firem se poměr nákladů k výnosům změnil o 0,85%”?
Nakonec z toho vytvoří kontingenční tabulku, koláčový graf a Power Point prezentaci a člověk co to dělá udělá projektový tým složený z lidí, kteří se bojí, že by je vyrazili, a tak radši vykazují činnost na meetingu, kde dávají podnětné připomínky, jestli by ten koláčový graf měl být modrý nebo zelený, přičemž se pak půl hodiny dohadují, kdo tu barvu změní 🙂
LOL.. no mas pravdu nedelal… jen na to koukam jak to funguje