V Americe musi kazda firma povinne platit pojisteni pro urazy zamestnancu. Jmenuje se to Worker Comp Insurance. Jde o to, ze treba nekdo v praci uklouzne a udela si uraz. Nebo zvedne balik a rupne mu v zadech. Plati to na jakyliv uraz, ktery je zpusoben v praci.
Smysl toho pojisteni je, ze kdyz se nekdo v praci zrani tak firma neni odpovedna a ty naklady na lecbu se plati z tohoto pojisteni.
Pojisteni se plati jako procentu z platu. Vysi kolik procent urcuji pojistovny a pro kazdou kategorii zamestnancu je jine. Treba pro lidi co pracuji v kancelari administrativni praci je to procento hodne male. Pro lidi co ve skladu jezdi s vysokozdvyznymi voziky tak je hodne vysoke. V kancelari je riziko urazu male, ale ve skladu se stane, ze stava, ze na nekoho ten vozik spadne a pak ho to zabije. Majitel firmy se muze vyloucit z toho placeni (coz je docela vyhoda).
U administrativnich pracovniku je ta sazba treba 2-3% z platu. U lidi ve skladu treba 12%. To jen ukazuji na to jak velky to je rozdil a jakou roli to hraje v nakladech.
Ale je tady dalsi velmi dulezity faktor. V USA to pojisteni admistruji jednotlive staty. Nektere to delaji velmi dobre a nektere spatne. A to hraje obrovskou roli kolik to pojisteni stoji. Takze kdyz jednou budete mit firmu s hodne zamestnanci tak zjistite, ze to hraje obrovsky rozdil. Zrovna to resim u Shipito. U zamestnancu v Nevade je toto pojisteni 4-5 levnejsi nez v Kalifornii.
V ČR se toto pojištění platí také. Nazývá se to zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele. Pojistné je stejné pro všechny zaměstnance v rámci jedné firmy, ale záleží na převažující činnosti vykonávané zaměstnavatelem. Sazby jsou od 2,8 promile u mě ve vydavatelství až po 50,4 promile z vyměřovacího základu pro horníky.
Překvapuje mě ta výše – 12% je hodně moc, na to, že to je jen úrazové pojištění. Taky mě překvapuje, že se platí procento z platu, protože to moc není zdůvodnitené ne? Náklady na léčbu když na někoho spadne balík jsou snad stejné, když vydělává $10/hod nebo $100 hod…
Kdyz jsme meli sklad a prodavali kola tak nas zaradili jako Wholesale Sporting Goods.. tak to bylo relativne levne. Jak jsme zacali posilat male baliky tak nas dali jako posta.. trosku drazsi.. a ted nas radi mezi freight forwarders a leti to nahoru… Jinak ty naklady – plati i uslou mzdu takze proto to procento.
Nevim, jestli to budes moct pouzit, ale nam pomohlo, kdyz jsme zacali rozdelovat odpracovane hodiny podle konkretni aktivity a ne podle jednotlivych zamestnancu. Napriklad, pokud onen ridic voziku travi nejake procento casu tim, ze vyplnuje formulare, tak muzes platit 12% za hodiny, kdy ridil a 2% za ty hodiny, kdy papiroval. Kdysi jsme platili tu vyssi sazbu za vsechny hodiny, protoze zamestnanec mel titul “ridic”, ale ted je nechavame pocitat, kolik hodin ridi a kolik hodin papirujou a usetrime tak slusnou castku na workers comp.
Něco podobného by se mohlo zavést i u nás. Ono když se něco stane zaměstnanci, tak ty škody můžou být i likvidační pro menší firmy a takto by se tomu předešlo.