Nahraditelnost jednotlivcu

U startupu je osoba zakladatele nenahraditelna. Cim je ale firma uspesnejsi tim je snadnejsi zakladatele nebo kohokoliv jineho nahradit. Tim, ze je firma dobre rozjeta, ma vice nez par zamestnancu a vydelava zisk, to vse snizuje strategickou dulezitost jednotlivcu.

Ja vim urcite me reknete spoustu argumentu jak jsou jednotlivci duleziti. Treba Steve Jobs. A asi mate pravdu. Ale taky si myslim, ze mam pravdu ja. Cim vetsi a profitabilnejsi firma tim mene je kazdy individualni clovek dulezity. Kdyz zmizi tak firma jede dal. U maleho startupu to tak neni.

Kdybych zitra zmizel tak si myslim, ze v Shipito taky vsechno jede dal.. a pobezi to minimalne par let velmi dobre.

Spread the love

11 thoughts on “Nahraditelnost jednotlivcu

  1. Asi nezáleží­ jen na tom jak je firma velká, záleží­ vždy na konkrétní­ firmě. Třeba pro Apple byl Steve Jobs možná důležitější­ než si kdo myslel. Ve velkých firmách je možná důležitost jednotlivce často podceňována… Velká firma jede setrvačností­ dál, ale třeba už opravdu jede jen setrvačností­, jako když v autě vyřadí­š na neutrál. Čí­m je to auto těžší­ (firma větší­) a čí­m jelo rychleji, tí­m déle ještě pojede, ale dlouho to trvat nebude. Vidí­me to každý den kolem sebe v některých velkých firmách (předevší­m technologických), které jsou po odchodu klí­čových lidí­ ve velkém problému.

    1. Ano. Ciste z vedeckeho hlediska jsme kazdy unikatni geneticky material, ktery se neopakoval nikdy pred tim, ani potom. Ztrata jednoho jedince s vyjimecnou genetickou mutaci muze byt problem pro celou populaci. A to i z ekonomickeho hlediska.

      Mit vymakane procesy ve firme je jedna vec – ale s nahraditelnosti to podle me nesouvisi.

      Kdyz John odejde, tak Shipito sice “nejak” pojede, ale bude to treba stejny rozdil, jako kdyz Microsoft vymenil Gatese za Ballmera…

      1. Ja si fakt myslim, ze ten jendotlivec zas takovou roli nema.. A ze tu roli muze mit vice v negativnim smeru nez pozitivnim. Jakoze jeden idiot v cele firmy muze nadelat obrovskou paseku. Ale clovek co zmizi z cela firmy zas tak moc neublizi

    2. Ja som o Jobsovi a Apple cital knizku a mne sa nezda, ze by nebol nenahraditelny. Uz len preto, ze prenho vymyslali veci ludia, ktorych Apple platil. Jobs urcite vzdy silne slovo mal, ale uspech Apple prameni z vela inych faktorov. Apple sa dlhe roky mylil a nedarilo sa mu, az nakoniec spravne trafili. Oni, ako celok, nie iba Jobs. Darmo sa hovori, ze bol vizionar a inovator. Apple posledne roky nic inovativne nepriniesol a trzby rastu raketovo. Ludia idu po jednoduchosti, po obmedzenych moznostiach tejto znacky a boja sa otvoreneho sveta plneho moznosti (PC, Android atd.). Je to proste super niche s velkym potencialom a Apple tento sektor objavila nahodou v casoch, ked potrebovali okresat portfolio produktov na minimum. V spravny moment na spravnom mieste.

  2. Ked si ich dobre naucil, je dobry system, tak sa podla toho budu drzat a bude to slapat 🙂 Otazne to je s rozvojom.

  3. Já mám jiný názor než ostatní­, protože faktem zůstává, že jediný člověk prostě nemůže být jediným do smrti. Mluví­me tu o Steve Jobsovi, ale ani ten nebyl vždy ve vedení­, jeho myšlenky jen přinesli světu ví­ce inovativní­ch věcí­. Tak např. rodinná firma se dějí­ z generace na generaci a úspěšně se jim vede po několik dekád. Asi hodně záleží­ na tom, jak si tyto “potomky/zaměstnance” vychováme. Někdy se může stát že i chovanec může být lepší­ než původní­ majitel.

  4. podle me muze platit zaroven:
    1) osoba zakladatele je u startupu nenahraditelna
    a zaroven
    2) u uspesne firmy lze kohokoli nahradit
    dohromady to znamena, ze se z startupu vyvinula uspesna firma (shipito ;-))

  5. Velmi dobra uvaha, shrnuje o co vlastne jde.Clovek buduje system ve kterym v idealnim pripade uz nebude muset bejt, ale presto bude mit z antropologickyho hlediska moralni pravo narokovat si kus prace jinych lidi.

  6. Ří­zení­ firmy si představuju jako roztáčení­ kuličky tyčkou. Když je firma malá, máte krátkou tyč a malou kuličku. Dokážete rychle měnit směr, ale moc rychle ji neroztočí­te a když přestanete točit, hned se zastaví­. Když je firma velká, máte velkou tyč i kouli. Abyste mohli změnit směr, musí­te vynaložit obrovské úsilí­, ale pokud je koule roztočená, setrvačnost ji táhne dopředu. Když ji přestanete ovládat, nějakou dobu pojede stanoveným směrem a pak se začne pomalu vychylovat z osy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *