Den D – Ceska Televize

Tak jsem se konecne podival na porad Den D. Ono to ani neslo se nepodivat, protoze od vcerejska me bombarduji emaily s upozornenimi a pak ty komentare ke clanku (ktery byl uplne o necem jinem).;-)

Kazdopadne se mne porad v televizi libil. Kdo se ze ctenaru prihlasi? Urcite to je dobra prilezitost na propagaci a start noveho podnikani. Skutecne me zajima jestli to nekdo planuje. Kazda prilezitost se musi vyuzit. A po shlednuti poradu si myslim, ze by hodne ctenaru dokazalo prinest lepe pripravene napady nez ty, ktere byly odvysilany.

Spread the love

36 thoughts on “Den D – Ceska Televize

  1. Souhlasim, ze kvalita nekterych prezentaci je hluboce pod kvalitou tech, ktere se prezentuji v obdobne verzi poradu v zahranici. Zrejme to bude nedostatkem prihlasenych podnikatelu s novymi napady v Cesku.

    Ale porad jako takovy je skvela vec. Vetsina oboru, do kterych napady spadaji, je mi vzdalenych, ale komentare investoru a jejich otazky mi pomahaji rozumet, jak a proc investori uvazuji, nez do nejakeho projektu daji penize. Je skvele take odchytit dovednost, jak rychle odhalit potencial napadu a predevsim cloveka, ktery napad chce realizovat. Staci par dobre polozenych otazek…

  2. Souhlasim. Je to uplne na chlup okopirovane od BBC (vcetne zdi z cihel v pozadi a kresel) http://www.bbc.co.uk/dragonsden/
    Doporucuju anglickou verzi. Da se z toho i trosku vypozorovat co venture kapitalisti hledaj (nehledaj) i kdyz kazdy je samozrejme jiny.

  3. Mě ti investoři připadají příliš opatrní a navíc se jim moc nechce dávat větší částky (vizte ten díl s modelama formulí). Takže účastí v pořadu člověk může získat maximálně pár set tisíc korun (tj. pár desítek tisíc dolarů) na podnikání s extrémně nízkým rizikem a za cenu ztráty podílu.

    To už je snad lepší ty prachy naspořit…

    Reklamní potenciál to ale má: Pokud to skoulíte tak, aby se žádný investor nechytl, ale zároveň aby to neprokoukla produkce (aby vás tam vůbec pustili, to není tak snadné jako v IT Crowd) a pokud na to máte žaludek (v podstatě v takovém případě jde o reklamu založenou na lži).

    Je fajn, že ČT vysílá přes internet i do cizincova. Spousta televizí má internetové archívy lokálně omezené (u nás to tak má určitě Nova, na Výměnu manželek se z USA přes net nepodíváš 🙂 ).

  4. Když má člověk dobrý nápad, tak si asi dvakrát rozmyslí, jestli s tím jít do TV. Servírujete nápad celému národu a ještě nemáte jistotu, že prachy seženete. A co když je nápad opravdeu dobrý, ale ani jeden z investorů stejně prachy nedá? Ať už z jakéhokoliv důvodu, třeba že danému oboru nemusí pořádně rozumět. Jste bez peněz, nápad tedy nemůžete realizovat a ten kdo peníze má ho okamžitě rozjede. Když už si člověk věří, že má dobrý nápad, je lepší déle sondovat a zkoušet hledat investory pěkně potichoučku. Čím míň lidí o Vašem nápadu ví, tím lépe. Mluvím z vlastní zkušenosti. Investora jsem hledal skoro rok a nakonec jsem našel velmi solidního partnera a nakonec i kamaráda.

  5. Mě by spíše zajímalo jak se vůbec postupuje, když člověk hledá nějakého investora a nechce zrovna prezentovat svůj názor před půlkou národa…

  6. Souhlasím s "Lidským tělem", ten pořad je jen taková rádoby obdoba reality show, kdy vystupující dělají komedii před celým národem. Kdo má dobrý nápad, tak existuje plno jiných (lepších) cest, jak získat kapitál.

    Jasně, reklama v TV je pěkná, ale za jakou cenu 🙂

  7. Djouzef: ten porad je licencovany, takze CT zakoupila licenci a v te jsou presne podminky jak ten porad musi vypadat. Je to stejne jako Big Brother, jako ostatni reality show.

    Jsem k temto vecem skepticky v televizi jede predevsim o zabavu. Takze redakce to manipuluje tak aby to bylo co nejzabavnejsi. O podnikani vubec nejde.

  8. Já jsem viděl všechny díly pořadu ještě předtím, než se tady o tom začalo mluvit.

    Dívám se na to, abych poznal marže v jiných odvětvích.

    Rozhodně bych ale takhle o peníze nežádal. Já bych si ani nic od banky nepůjčil a raději si naspořil z mého podnikání. Není nad plynulý rozjezd. Už bankovní úvěr hodně zatěžuje. A pustit si do firmy investora za pár set tisíc, no tak to ani náhodou! Leda, že by on nabídl tunu kontaktů, které by byly nezbytné pro rozjezd podnikání, ale takových situací je málo (v online businessu skoro vůbec tohle není třeba).

  9. Ve firme jsem zatim jediny kdo o ucast stoji, dva spolecnici jsou proti. Kazdopadne, prihlaska je odeslana =))) Pokud prijde pozvanka na nataceni, driv nez investory budu muset presvedcit kolegy.

  10. Výběr z pitchů britské a kanadské verze Dragon's Den je k vidění na http://www.dragonsdenworld.com který jsem začal dávat dohromady zhruba před měsícem. Jsou tam nalinkované i celá pátá a šestá série z BBC a odkazy na lokální edice dračího doupěte.

    Mimo jiné je zajímavé, jak se některé edice liší. Třeba v Austrálii, kde bych očekával, že něco takového pojede úplně skvěle to tvůrci zabili tím, že za představitele projektu licitoval moderátor, tam se DD nedočkalo ani druhé série jako totální propadák.

    Podobný osud měla show třeba Chorvatsku, kde to ztroskotalo pro změnu na výběru draků (tam si říkali Zmije). Bývalého komunistického poslance nikdo za spolupodnikatele nechtěl :))

    V Čechách si vede první série nepoměrně lépe a myslím, že se dočkáme i dalších ročníků.

  11. kdo vi kdy to nataceli, uz nekdy vloni 🙂

    koukam ze ted vyhrala konkurence johna a budeme mit levnejsi shupiti guru shop a ondrej to rozjede za 700.000 Kc 🙂

    no, zasilkova sluzba jela roky s polofunkcnim dns a taky jim to na trzbach nevadilo…

    inu vse se zrychluje a konkurence je (pro zakazniky) vzdycky prinos

  12. Jaja, bylo to natáčené asi před měsícem

    V posledním díle mluvil žadatel o peníze, že nemá ještě založenou společnost a v obchodním rejstříku je založení společnosti "9. března 2009"…

  13. 2 Jaromir – Myslim ze v jednom dile mluvili o tom, jak podnikatel zacal pred 2 mesici a pak zminili zari. Takze podle me je ten porad uz pul roku natoceny.

  14. Jaromír Adámek: Naprosto s tebou souhlasím. Nejhorší je, když si vezmeš úvěr nebo si do firmy pustíš investora. Jak banka tak investor chtějí vydělat a budou tě hodně brzdit v rozletu. Podle mě je lepší být tak trochu "přizdisráč" a pomalu se rozjíždět pokud možno za své. Nechápu třeba tu paní s těmi tureckými koláčky, proč si ten business nerozjede sama bez investic – troubu má přeci doma každý a upéct 120 plechů za měsíc není zase tak náročné, aby na to musela být hned profi výrobna.

    Mě z tohohle vyléčil jeden můj nepodařený projekt. Kdysi jsem si myslel, že super grafika a skvělá prezentace budou zákazníky přivádět po desítkách. V roce 2003 jsem zaplatil skoro 100 000 Kč za můj první překladatelský web, s úžasnou grafikou (na tehdejší dobu) a s nějakými 10 statickými stránkami. Čekal jsem, že se lidé pohrnou po desítkách. Jenomže jsem skoro nikoho nezískal – investoval jsem do reklamy a do všeho a nebylo to k ničemu.

    A pak jsem vymyslel jednoduchou strategii. Umím slušně francouzsky, a tak jsem se začal potulovat v centru Prahy a oslovoval turisty – třeba jsem do nich náhodou vrazil a omlouval se, apod. Potom jsem je provedl po památkách, dal si s nimi večeři (kterou mi rádi zaplatili), příjemně jsme pokecali. Nakonec jsem jim dal vizitku kdyby někdy náhodou něco potřebovali. A jeden chlapík z firmy Cegelec nám dodnes dělá přes 20% našeho ročního obratu a doporučuje nás dalším francouzským firmám. Stálo mě to 2 večeře a dva dny turistiky v Praze a v Kutné Hoře.

    A to přitom ani nemám web ve francouzštině či v jiném jazyce.

    Chce to prostě neustále zkoušet netradiční postupy a halvně osobní jednání. A na tom zda máte super web nebo ne nakonec skoro vůbec nesejde.

    A začít se dá opravdu v malém a bez velkých investic. Já jsem začínal se starou 386, kterou jsem dostal od kamaráda mého strýce za to, že jsem mu zahrál na oslavě narozenin.

    Chce to ale přemýšlet a ne hledat důvody proč něco nejde.

  15. "Mě ti investoři připadají příliš opatrní a navíc se jim moc nechce dávat větší částky (vizte ten díl s modelama formulí). Takže účastí v pořadu člověk může získat maximálně pár set tisíc korun (tj. pár desítek tisíc dolarů) na podnikání s extrémně nízkým rizikem a za cenu ztráty podílu."

    Treba o tom porozmýšľať aj zo strany investora. Ja osobne by som nedal peniaze ani do jediného nápadu/podnikania čo tam bolo prezentované. Mimo TV si investor môže vyberať zo stoviek rozbehnutých projektov kde sú aspoň prvé kroky urobené. V TV je to väčšinou iba nápad v štádiu registrácie domény, alebo napísania receptu na koláč.

    Porovnaj si to s webtrhom, alebo s priamym oslovovaním startupov a uvidíš, že sú tam pre investora lepšie podmienky. Investujú do niečoho čo už prinieslo aspoň aké také výsledky.

  16. Som zvedavý či tam niekto príde s nejakým totálne obyčajným podnikaním, s dobre rozmysleným plánom a prvými zrealizovanými krokmi, ale hlavne rozumnou ponukou pre investora.

    Doteraz to bola skôr prehliadka kuriozít kde si za svoje "originálne" nápady pýtali milión a ponúkali smiešny podiel vo firme vzhľadom na to, že do podnikania nedali ešte nič.

  17. Všechny zdravím, coby dramaturg pořadu Den D bych rád nahodil alespoÅ„ ve stručnosti pár reakcí. K podobě pořadu – to jak bude vypadat není součástí licence, mohl by vypadat teoraticky i trochu jinak, ale já, režisér i moji nadřízení jsme toho názoru, že i jen udělat to tak dobře, jako Angličani je výzva, natož přicházet s nějakými českými cestami, které u většině jiných reality show uvedených v Česku nefungovaly. Nicméně drobné změny byste našli – třeba žluté výplně v oknech:-)

    Natáčelo se na konci prosince a potom v lednu a na konci března. A ve většině případů opravdu platí, že ten odstup mezi natáčením a vysílám je cca 3 měsíce.

    Kvalita projektů – je taková jaká je. V době castingů tento formát lidé neznali, nevěděli co čekat, spousta lidí v Česku neví, jak má prezentace vypadat, neumí prezentovat, nejsme ani zvyklí za sebe moc bojovat a prodat to nejlepší. Snažili jsme se vybrat ty nejkvalitnější projekty a k nim ty nejzajímavější, ty největší kuriozity jsme ale v drtivé většině nevzali a nikdy je neuvidíte, protože pro všechny ze štábu včetně investorů je ten pořad dělaný s tím, že nejde jen o zábavu, ale taky svým způsobem o osvětu, pozitivní pohled na podnikání v Česku.

    Investoři investují tak jak investují, menšími částkami snižují riziko. U dobrých projektů jako byl Biosynchron ale jdou i do vyšších sum (1,2 milionu, 2 investoři)

    A druhá řada by měla být, už ji chystáme a doufáme společně s investory, že nás čekají zajímavější a připravenější projekty – alespoň tak jako byl Shopguru. O nápady se netřeba bát… a pokud ano, tak si ho prostě právně ochraňte.

    Nějaké další dotazy?:-)

  18. Pozeram tento program od zaciatku a dovod preco som to zacala pozerat je urobit si obraz, do coho ludia su ochotni investovat, v com chcu podnikat a ako chcu zacat. Myslim si, ze tam moze byt par zaujimavyh myslienok, ktore mozu rozsirit pohlad na podnikanie, ale aj na ludi, ktori chcu zacat podnikat.

    Sama by som sa do tohto programu neprihlasila, z vlastnej zlej skusenosti som pochopila, ze ked chce clovek podnikat tak musi byt jediny majitel spolocnosti. Zastavam nazor, ze radsej zacat v malom a pomaly, ako vo velkom a s viacerymi ludmi.

  19. Me prave kvuli tem ceskym specifikum pripadalo naprosto perfektni. Vyborne jsem se pobavil. Zpusob jednani, prezentace, reakce na dotazy, kritiku jsou totiz uplne jine u ceskeho naroda nez v USA. Prave proto se mi to libilo.

    Jinak jsem si myslel, ze jste tam dali nektere ty napady schvalne jen pro pobaveni. Ted kdyz pisete, ze ne tak o to je to jeste lepsi.

    Ono kdyby to bylo vsechno perfektne odprezentovane a super kvalitni projekty tak si myslim, ze by to byla docela nuda:-)

  20. Chci jen lehce zareagovat na prispevky nekterych z vas o tom, jak neni dobry si "poustet investora do firmy", jak investor i banka "brzdi podnikani"…

    Jsem ted par tydnu v U.S. a je uzasny, jak moc se lisi pristup lidi tady a doma v Cesku… jak moc jsou tady lidi podnikavi a ambiciozni… a jak dobre rozumej tomu, ze investor podnikani akceleruje, nikoliv brzdi…

    Jde totiz o to, ze s investorem jenom neprichazite o cast firmy, ale investor prinasi kontakty, zkusenosti, pouceni z desitek firem, ktere videl se rozjizdet nebo krachovat… a samozrejme prinasi i penize, ktere umozni rust rychleji nez organicky (tedy z vlastniho zisku)…

    Samozrejme, vetsina podnikani neni pro investici vhodna prave proto, ze podnikatel sam neni schopen nebo ochoten tak rychle rust… Ale je naprosta blbost, ze by investor rust brzdil, je to prave naopak… Investor ma po vstupu naprosto stejny zajem jako podnikatel: zvysovat hodnotu (vynosy, zisky, podil na trhu) firmy…

    A jeste k bankam (ac nejsem banker): plati to same jako o penezich investora, uver poskytne firme dalsi prostredky, jak ufinancovat rychlejsi rust – a pokud podnikatel vi, jak a kam rust, a jeho podnikani je vydelecne (to by snad kurnik mely byt vsechny), nema problem realizovat o tolik vetsi zisky, ze splati uver a jeste mu zbyde na nejake levnejsi Bentley…

    Bojim se, ze ty reakce vychazeji proste a jednoduse z prilis malych ambici – protoze abyste umeli vyuzit investorovy penize, musite mit touhu byt nejlepsi, porazit vsechny ostatni, dostat se na globalni trh… a to vetsina ceskych podnikatelu proste nema… staci jim kazde tri roky novy bavorak, baracek na kraji mesta a pohodlny zivot… Ano, v tom pripade nepotrebujete investora… A mnohdy ani banku… Ale casto je to skoda…

  21. A jeste kratce o prezentaci napadu pred celym narodem:

    Ctete lepe Johnuv blog, protoze ten je celej vlastne o jednom jedinem: napad je jenom zacatek, nutna podminka, zaklad… ale uspech zavisi na provedeni… na tom, jak mate vymyslen marketing, vstup na trh, distribuci nebo vyrobu, zkratka vsechno okolo…

    Pokud je nekdo jiny schopen na zaklade vaseho napadu udelat uspesnou firmu, znamena to, ze (a) to nebylo nic moc prevratneho, kdyz to slo realizovat na zaklade nekolikaminutoveho predstaveni, (b) ten nekdo mel skvelou exekuci a zdaleka to neznamena, ze vam by se to s penezi povedlo zrovna tak…

  22. S Ondrejom sa dá len súhlasiť. Neexistuje jediná veľká firma v ktorej by nebolo viacej spoločníkov/akcionárov, alebo nevyužívala úvery.

    Malé rodinné podnikanie je samozrejme iná vec – nie je veľa dôvodov púšťať si suseda do biznisu. Ale kto chce viac, tak sa bez spoločníkov, alebo banky nezaobíde.

  23. sorry, ale ta konkurence je vic nez k smichu 😀 ten web je PARODIE na podnikani :))) to bych cekal od dvou nezletilejch kluku, co rozjizdej prvni akci na netu 😀 u me tezkej palec dolu

  24. Místo navoněných slibů 35 procent ještě navoněnějších 34….Tihle hoši jsou na mě moc tvrdí. 🙂

  25. filip glasa: s tymi spolocnikmi a akcionarmi to nie je celkom pravda.

    Ked ste si vsimli tak pred nejakym casom bol Warren Buffett nakupovat v Europe a snazil sa najst "velke, rodinne firmy, funkcne bez akcionarov". Asi vie prevo to robi:)

    Prikladom moze byt Robert Bosch, na Slovensku napr. Nachema group, ktora bola este pred par rokmi fyzickou osobou a to uz robila obraty cez 1mld. Sk rocne!

    Velkych firiem bez akcionarov a bez uverov zopar existuje, ale je pravda, ze je ich velmi tazke najst. Su to vsak jednoznacne najzdravsie firmy na trhu (stary WB o tom asi nieco vie 🙂

    Osobne si myslim, ze skoro lubovolna expanzia sa da ustat aj bez uverov.

    Investora by som si vedel predstavit, ale nie kvoli financovaniu, skor kvoli kontaktom a know-how.

  26. Warren Buffett sa práve tými nákupmi stal akcionárom v tých veľkých rodinných podnikoch. A tieto rodinné podniky síce dovtedy (možno) nemali akcionárov mimo rodiny, ale 100% neboli bez úverov.

    Väčšina z nich však predsa len mala akcionárov a partnerov zo svojho manažmentu aj mimo rodiny. Robert Bosch – tak isto nie bez úverov a bez partnerov z manažmentu.

  27. tak ono je trocha rozdiel ci tych investorov/uver potrebuje "trouba z televize co chce delat kolacky", niekdo kdo potrebuje tovaren za 100milionov alebo niekdo kdo si zalozi web – ked netreba na zaciatok prakticky nic.

    takisto je rozdiel v jakej to je faze, asi tazko pridem do banky ze "dobry den, ja som ambiciozny podnikatel, pozicajte mi miliardu, mam dobry napad", alebo ci je to 100 milionova firma ktora sa chce dostat na miliardu a vie si celkom dobre spocitat kolko toho preda..

    a v amerike je to uz uplne o niecom inom – hlavne pokial sa bavime o silicon valley. tam ked chce niekdo "machrovat", nestaci zarobit spustu penazi ale vybudovat aspon $1mld firmu a najlepsie 2, pretoze jedna to mohlo byt len stastie.

    pokial som schopny nieco rozbehnut bez cudzich penazi, nevidim ziaden dovod brat investora/uver. no a potom zalezi jake ma to podnikanie potencial, predpokladam ze aj investor chce naspet NASOBOK vlozenych penazi… ak sa teda chcem dostat na dalsiu uroven a sam to nedokazem – potom neni co riesit.

  28. WB sa nakupmi stal akcionarom, lebo mu to menej schopna nasledna generacia vlastnikov umoznila 🙂

    Vacsina dlhodobo uspesnych firiem (nie 10-15 rokov) vybudovala postupne a z vlastnych. Skuste sa spytat svojich starych rodicov ake boli v ich dobe nazory na pozicky.

    Sucasna doba je silne preuverovana. Myslim, ze nastupujuca dlhodoba kriza silne preveri vratke zaklady mnohych (aj celosvetovych) firiem.

    Kazdy by sa mal zakryvat takou perinou, na aku ma.

    Pri dobrom vedeni firmy nie je problem financovat expanziu z vlastnych. Samozrejme, dnes je kindermanazment zvyknuty podnikat stylom "ked si nemozem dovolit 100 poskokov a sukromne lietadlo tak to nema zmysel – ten projekt predsa nebudem rozbiehat vlastnymi rukami"

  29. zrovna jsem se dival na ty stranky: http://www.shopguru.cz a teda klobouk dolu. Pripada mi to velmi dobre udelane. 3 sekce, vyhledavac, slvey, a dole loga firem ktere pridavaji kredibilitu. Johne myslim ze je to vyzva pro tebe 🙂 Shipito by potrebovalo taky nejaky web ve stylu portal, ktery by pomohl lidem "navigovat" co si vlastne v te americe maji koupit. Johne klidne bych do toho sel, proste udelat takovy US shopping navigator pro sluzby shipito, s komunitnimi funkcemi jako ma treba digg kde by lide mohli psat reviews na obechody, produkty, ci volit (diggovat) s kterymi produkty jsou nejvice spokojeni.

  30. V tej relacii spominal ze musi zohnat nejaky sklad v USA. Preco mu teda John neponuknes svoj sklad i svojich zamestnancov? Mozes mu to cele outsourcingovat. Uz ked ta konkurencia je tak preco ju nevyuzit 😀

  31. jurko, on ma sklad v Delaware (vyhoda pokud chcete nakupovat z Californie, jinak je to jedno) a pokud bude umet nabizet i rychlejsi sluzby jak Shipito, jdu to vyzkouset. Tyhle stranky ohledne rychlosti byly slabe = pri vetsim objemu se to logicky neda vychytat, ledaze by byli zamestannci flexibilnejsi…

  32. Ja jsem bohuzel na Den D zacal koukat pred par tydny, takze diky licenci pro internetove vysilani omezene na 14 dni, starsi dily uz asi nikdy neuvidim. Ale musim rict, ze po shlednuti nekolika dilu jsem hodne zmenil svuj skepticky nazor na to, zda verejne prezentovat svuj napad a zda uz v takto ranne fazi projektu se snazit o vstup investora.

    Za prve, kdyz se napad dobre odprezentuje, muze to byt opravdu dobra reklama zdarma (nejakych 600.000 divaku se pocita). A ty tri mesice od nataceni musi stacit minimalne na to si vytvorit naskok pred konkurenci, a pokud ne, jsou tu jine moznosti, jak napad ochranit. Mimochodem, pokud to v poradu zatim nebylo, nebylo by vubec spatne venovat treba nejaky special tomu, jak spravne a neprustrelne ochranit podnikatelsky napad, kolik to stoji, jak dlouho to trva, kde vsude plati – takovou podnikatelskou osvetu by verim ocenilo dost lidi.

    Za druhe, velkou cenu ma samo o sobe to, ze vas projekt zhodnoti lide, kteri jiz maji bohate zkusenosti z mnoha oboru podnikani. Kdyz dobre poslouchate, dostanete cenne rady zdarma.

    A konecne za treti, v pripade, ze nektereho z investoru ziskate, cennejsi nez penize jsou kontakty a know how, ktere muze investor do projektu vlozit. Dovedu si predstavit, a to i v internetove branzi, ze oslovenim spravneho investora dosahne projekt radove vyssiho zisku, pripadne v radove kratsim case, oproti ceste pokusu a omylu financovane z vlastnich zdroju.

    Urcite Den D neni vhodny pro kazdy projekt a kazdeho podnikatele, urcite je mozne sehnat investora i jinak a jinde. Ale na druhou stranu je spousta pripadu, pro ktere je porad temer idealni. Preju poradu, aby do dalsi serie pribylo zajimavych a dobre prezentovanych projektu…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *