Banky nas maji radi a vypada to tak, ze dostavame cim dal lepsi podminky na pujcky.
Od roku 2008 kdy jsem kupoval prvni sklad jsem cekal, ze kazdym rokem pujdou uroky nahoru. Myslelo si to tak dost lidi. Prece uroky nemuzou zustat tak dole navzdy. Tehdy kdy jsem dostal urok 5-6% tak jsem si myslel, ze to je super deal. Kazdy rok se to snizuje. Predloni jsem mel radost z uroku 4.4%. Loni z 3.8%. Ted jsme na 2.75% na posledni realitni transakci co jsem uzavrel. Dokonce to vypadalo, ze urok bude jen 2.5%, ale nakonec to trosku zvedli.
Co je neuveritelne je, ze toto jsou normalni commercial loans. Na ty vetsinou nejsou tak nizke uroky jako treba na hypoteku k vlastnimu domu. Presto se to podarilo a bez nejakeho velkeho usili. Je to uplne obracene. Misto toho abych sel zadat s prosikem tak si vybiram s kym to budeme chtit zrealizovat. Banky skutecne chteji pujcovat. Penez je k dispozici hodne. A agresivne hledaji komu pujcit. Proto jsou podminky jake jsou.
Myslim si, ze to ale takto nebude trvat vecne. A ze toto bude doba na kterou budeme vzpominat.
Samozrejme bankovni pujcky maji take sve komplikace. Je s tim spojeno nejake papirovani. Ale neni to zas tak narocne. Casove me vyrizeni nove pujcky zabere par hodin pripravy dokumentu a komunikace. Tak jak nema rad dluhy tak me ty s velmi nizkym urokem zas tak nevadi. Tohle je fakt vyhoda podnikani v USA (a samozrejme plati pro typ firmy, ktera vydelava).
to je pevná sazba po celou dobu půjčky nebo aktuální variabilní?
Je to zafixovane na urcity pocet let.. vetsinou 5-7 let.. nektere na dele
Bych se ani nedivil tomu, kdyby úroky z peněz byly záporné – a s elektronickými penězi je toto realizovatelné.
Ale treba sa na to pozerat aj z druhej strany – ak chces take pozicky, musis platit vysoke dane z prijmu.
Verim tomu, ze existuje bod (netvrdim, ze v tvojej firme), kedy by sa oplatilo za cash kupit 25%-100% nehnutelnosti tak, aby to bolo vyhodnejsie ako brat si uver – kvoli tomu, ze si znizis danovy zaklad. Ale to by chcelo sikovneho skuseneho cloveka s kalkulackou a samozrejme situaciu, v ktorej ten cash naozaj nebude treba na ine veci. 🙂
Nemovitosti se odepisuji postupne, nikoliv najednou…
Přesně tak – a odpisy jsou stejné, ať už platíte cash nebo z úvěru.
Naopak úvěr je pro firmu ještě výhodnější díky daňovému štítu (úroky jsou náklady, které snižují daňový základ). Při 20% zdanění a úrokové sazbě 2,75 % je pak skutečná “efektivní” úroková sazba jen 2,2%…
To je myslím si dobrá zpráva, protože to ukazuje, že Amerika je na optimistické vlně a věří v budoucí hodnotu firem. Docela změna oproti době před pár lety.
Pro zájemce, Peter Thiel na to má celou teorii http://blakemasters.com/post/23435743973/peter-thiels-cs183-startup-class-13-notes-essay
Pokud se člověk snaží využít všech legálních možností snížení daní, což není problém, jsou díky tomu pro něj úvěry a dokonce i hypotéky téměř nedostupné. České banky mají své tabulky a přes ty nejede vlak… Člověk se pak musí rozhodnout, zda utrácet za daně a dosáhnout na úvěry nebo úvěry oželet a poradit si jinak.
V USA to stejne.. Banky chteji videt, ze vydelavate. A musi to presne sedet do tech jejich tabulek. Takze ty uvery jsou ta vyhoda pro firmy co dane plati…
2,75% na 5,5 mil. jsme dostali i v ČR loni v létě. Ve finále se o nás tahali Unicredit a ČSOB. Utekli jsme od Raiffeisenky kde jsme měli 9,5 %.
jak se jmenuje ten produkt? na stránkách těch bank nic nevidím..
Kdyby to tak fungovalo i u nás…
Několik měsíců se marně snažíme od jakékoliv banky dostat úvěr cca 5 mio a je to snad nemožné… Klidně i s 10% ročním úrokem…
Firma má 7 let historii, má zisky, platí daně, vlastní nemovitost, má přiklepnutou dotaci přes 40 mio…
vždycky si banka najde důvod proč nepůjčí
Za dotace nakopat do zadku.
přátelé, o jakých levných úvěrech víte? (název produktu, banka, úrok, podmínky)
Aby tahle párty brzo neskončila opět trochu neslavně http://youtu.be/d0nERTFo-Sk