Dotaz ohledne zaruky zbozi od americkeho vyrobce prodavaneho v CR

Ahoj Johne,
už delší­ dobu ví­m o tvém blogu a občas na něj zaví­tám. V současnosti připravuji prodej zboží­ v ČR které má americkým výrobcem záruku 6 měsiců a zají­malo by mne jestli při jeho prodeji u nás je nevyhnutelné nabí­zet zákonnou záruku 24 měsí­ců (na nové zboži). Pokud ano, mohu si alespoň stanovit upřesňují­cí­ podmí­nky na opotřebeni, způsob uží­vání­ a podobně abych předešel početným reklamací­m po výrobcem garantované záruční­ době?
Dí­ky za tvůj čas a zkušenosti, budu rád když odpoví­š jelikož jsem pri hledani na tvem blogu nenarazil na toto tema. Ví­m že se nejedná pří­mo o podnikaní­ v usa, ale určitou souvislost to má.

Diky Vlasta

Tohle je dobra otazka, takze ji davam na blog. V CR uz dost dlouho nepodnikam, takze jestli rikam neco nepresne, tak me opravte.

Kdyz mam obchod a prodavam v CR tak se na me vztahuji ceske zakony. Jestlize je zakon na 24 mesicni zaruku, tak musim dodrzovat zakony zeme kde podnikam. Mimochodem tohle je docela dost dlouha zaruka a nedivim se, ze kvuli tomu je zbozi v CR o dost drazsi.

Kdybych byl americka firma (podnikajici v USA) a posilal zbozi zakaznikum do CR, tak si myslim, ze muzu nabidnout jakoukoliv zaruku chci.

Spread the love

24 thoughts on “Dotaz ohledne zaruky zbozi od americkeho vyrobce prodavaneho v CR

  1. pokud ty něco prodáváš v ČR musíš dodržet záruku 24 měsíců. Podmínky jsou jasně dané zákonem. Nemůžeš si vymýšlet svoje podmínky – třeba u bot opatrně našlapovat apod..

    Pokud prodáváš v USA Čechovi platí US zákony

  2. Rozhodně platí české zákony. Jakékoli podmínky k záruce jsou vyloučené a u soudu neuspějí. Naopak při jednostranně výhodných obchodních podmínkách riskujete tahanice a pokuty i v případě, že se nic nestane.

    Něco jiného je záruka poskytovaná právnickým osobám, tam je zákon jiný. Něco jiného je také doručování zboží do ČR jako americký subjekt. Tam mimo jiné platí i to, že se s vámi málokdo bude tahat přes oceán.

    Jedna z možností je počítat s určitou kvalitou zboží a riziko zahrnout do ceny. Rozumný obchodník taky dokáže případné reklamované zboží prodat hluboce pod cenou, aby minimalizoval ztráty. Některé vady vadit každému. Taky bych si dával pozor na případné problémy s poškozením zboží při přepravě ze zahraničí. Je dost možné, že k tomu dojde a těžko se řeší i tyto reklamace (a to jste ještě nic neprodal). Prostě… chce to hodně dobře počítat.

  3. Co se týče záruky by mě zajímala jedna věc. U iPhone je ve smlouvě mimo jiné napsáno, že uživatel nesmí provádět neoficiální zásah do software. Spousta lidí provedla odblokování (jailbreak) aby mohli do telefonu nahrávat neoficiální aplikace. Zajímalo by mě, jestli mají nárok na reklamaci, když jim například praskne zadní kryt (poměrně častá závada u 3G). Co myslíte?

  4. Co se týče iPhonu, tak zákazník nárok má. Záruku u nás nelze nijak podmiňovat a úprava softwaru nemá na kvalitu krytu žádný vliv. Díky této podmínce může být ale reklamace trošku komplikovanější.

  5. A jak je to s použitým zbožím, které prodávám jako fyzická osoba? Opravdu tam bezpodmínečně platí 6 měsíců? To opravdu nemůžu prodat třeba rozbitý notebook bez záruky (když třeba ani nevím, co je na něm rozbitého)?

  6. V každém případě je možné prodat zboží s vadou s tím, že o ní zákazník musí být prokazatelně informován. Potom se samozřejmě záruka na toto nevztahuje.

    Na prodej použitého zboží se nevztahuje plnohodnotná záruka. Tam se řeší pouze vady, o kterých zákazník nebyl informován. Pokud se vyskytnou do 6 mesíců od prodeje, musí prodávající prokázat, jestli vada už při prodeji existovala, později (do 2 let) už to musí prokazovat kupující. A samozřejmě se zohledňuje míra opotřebení.

    Nefunkční notebook podle mě prodávat lze. Ale pouze s tím, že o jeho nefunkčnosti byl zákazník předem informován a s tím si zboží koupil. Pak už to reklamovat nelze. Ale i tady bych byl opatrný, protože i nefunkční notebook může mít vlastnosti, které zákazník požaduje a kvůli tomu si jej kupuje (funkční CD mechanika, disk, klávesnice, displej… cokoli na to se při nákupu asi bude ptát a asi to taky bude reklamovat, když zrovna tamto nebude fungovat. :))

    Doporučuju sledovat web spotrebitel.cz, podobné rady jsou tam k dočtení. Zajímavá práva máme my spotřebitelé.

  7. Tak trochu se tu motaly pojmy, tak to upresnim.

    Pokud je zakaznikem fyzicky osoba – nepodnikatel, pak je zaruka 24 mesicu a NELZE tento termin zkratit. V tomto pripade se vse ridi obcanskym zakonikem.

    Pokud je zakaznikem fyzicka osoba -podnikatel, nebo pravnicka osoba, ridi se ve Obchodnim zakonikem a zde plati, ze prodejce si muze stanovit podminky doslova jake chce. Klidne muze prodavat zbozi bez zaruky, kdyz prijde na vec, reklamace vyrizovat taky nemusi atd atd. Pak je ovsem otazkou, kdo by u nej nakupoval ze 🙂

  8. Pokud bych měl off-shore společnost se sí­dlem v usa a v čr prodával zboží­, tak to bude mí­t nějaký vliv, nebo bude situace stejná jako v pří­padě společnosti se sí­dlem v čr? Dí­ky všem za komentáře a Johnovi za zveřejnění­.

  9. Ona to neni jen zaruka, ale …

    1) Cesky navod

    2) Zbozi muze podlehat mnoha dalsim regulacim (RoHS napr.)

    3) Splneni dalsich podminek zakona na ochr. spotrebitele, spravne oznacena provozovna, atd.

    4) Pri importu vypalne EKO-KOMu

    5) Pri prodeji platit u elektroniky vypalne "na likvidaci historickeho elodpadu"

    6) U dat. nosicu vypalne OSA…

    … a tak se da pokracovat.

  10. tak premyslim, jestli poplatek OSA by se mel platit i kdyz dovezu cokoliv co ma pamet ne? tzn vc telefonu. Vzdyt ten poplatek se plati i z harddisku nebo jakekoliv pameti.

  11. No Martine H., kdyz tak koukam tak podnikani v ost europe je jeden obrovskej slusnej vypalni system. A vubec sem si to nejak nevsiml, az si to ukazl corpus delicti 🙂 To tady aby clovek ani nezkladal firmu.

  12. Rammi: je to slozitejsi, ale vpodstate ano :-).

    Laco: na spoustu veci jsem zapomnel, treba jeste proclit zasilku, zaplatit clo, priznat DPH, atd. Jenom to procleni (vyplneni JSD) je prace pro "odbornika" a tusim, ze sazba za tento "ukon" je 400,-. Pral bych vam videt jak to vypada na celnici, to je jedna velka parodie na efektivitu a neni problem s jednou zasilkou stravit nekolik hodin.

  13. Martine ja vim, JCD jsem delal takze vim co to vobnasi. Ale stejne premyslim otevrit kancelar bez pravni subjektivity, jen se desim tych nesmyslu, ktere budu vo de mne chtit.

  14. Vlastik: Záleží pouze na místě podnikání, pokud bys prodával v ČR, tak je místo podnikání ČR. Jako zahraniční firma by ses taky mimo jiné musel nejdřív nechat zapsat do obchodního rejstříku, abys nebyl popotahovanej za nedovolené podnikání.

    Pokud bys nebyl americká firma, ale třeba Irská, měl bys to o trošku jednodušší (díky EU), ale stejně by jakákoli tvoje činnost v ČR byla upravovaná českými zákony.

  15. "zajímalo by mne jestli při jeho prodeji u nás je nevyhnutelné nabízet zákonnou záruku 24 měsíců (na nové zboži)."

    Pro koncové spotřebitele ANO. Ze zákona je daná minimální záruka 24 měsíců, kterou musí každý prodejce koncovým spotřebitelům garantovat. Pokud neprodáváš zboží, které podléhá rychlé zkáze (potraviny). Pokud prodáváš firmám na IČO, tak si s nimi můžeš domluvit JAKOUKOLIV záruční dobu (jeden rok, sto let, žádnou, je to čistě na dohodě/smlouvě…).

    "Pokud ano, mohu si alespoň stanovit upřesňující podmínky na opotřebeni, způsob užívání"

    Můžeš, ale nesmíš jít proti zákonu. Například výrobci bot často píšou, že do záruky se nevztahuje běžné opotřebení. Aby někdo nechodil v teniskách dva roky ve dne v noci a pak reklamoval například opotřebenou podrážku. Ale REKLAMACÍM NEZABRÁNÍŠ! Koncový spotřebitel má právo na reklamaci, a ty mu ze zákona jeho zboží do reklamačního řízení vzít musíš. A až pak mu ho například můžeš vrátit, ale on si udělá nezávislý posudek, hodí tě k soudu a ještě na tě pošle obchodní inspekci.

    Prostě v ČR je záruka 24 měsíců a já ji běžně, naprosto u všeho, využívám. Pokud chceš něco prodávat počítej s tím, a nepřemýšlej, jak lidi ošulit. Prostě záruka pro koncové spotřebitele je 24 měsíců a basta! Navyš si podle toho ceny, aby se ti to vyplatilo, jinak na tebel budou lidi nadávat, že prodáváš šunty a ještě jsi podvodník, protože zamítáš reklamace. A že takový diskusí je na Internetu spousta o firmách, které neberou reklamace, byť mají levnější zboží, pak k nim nikdo už nejde nakoupit…

    Jinak i když prodáš na IČO a ta firma to pak prodá koncákům, tak ten koncák má zase 24 měsíců záruky.

    Například jsem si koupil na IČO notebook (mám mimo jiné živnost nákup a prodej) abych to měl levnější. Acer pro firmy má záruku 12 měsíců, takže když se mi porouchá, já fyzická osoba podnikatel, si to prodám sám sobě fyzické osobě nepodnikateli, udělám si o tom fakturu a mám záruku 24 měsíců.

    Prostě se zárukou 24 měsíců v ČR musíš počítat, je to zákon, a pokud nechceš být za podvodníka, tak přemýšlej ne o tom, jak to ošulit, ale jak to zahrnout do nákladů a navýšit ceny, případně si dohodni z dodavatelem, ať ti ke každým 100 kusům zboží přihodí 5 zdarma právě pro ty reklamace…

  16. Michello: jsem četl, že v české právní úpravě je formule, že si můžeš upravovat software tak, aby vůbec fungoval.

    Například v Německu byla kdysi kauza, že se drahé DTP (a jiné) programy prodávaly s HW klíči, které ale nebyly spolehlivé (bez nich programy za stovky tisíc nejely), takže lidé programy crackovali a nahrazovali HW klíče softrérovou emulací. Došlo k soudu a lidé to vyhráli. Právo lidí na funkční produkt legalizovalo jejich zásah do cizího autorského díla-programu, byť samozřejmě v podmínkách toho programu bylo napsáno, že do něho nemůžeš zasahovat.

    Otázka je, jaká je právní situace v EU, v ČR,… teď, to už je rada na právníka:

    tady máš rady od právníka za 300 Kč (ještě jsem ho nepoužil) http://www.levnypravnik.cz/

  17. Jaromir Adamek: Kdyz si koupis PC na ICO se zarukou 12 mesicu a po 13ti mesicich ho prodas sobe, tak si sice budes drzet zaruku, ale uz to nikde nevyreklamujes, takze jsi tam kdes byl, akorat mas PC v zisku 😉

  18. Diky za reakce. Zajima mne tedy co si muzu dovolit do zarucnich podminek napsat, samozrejme nemam v umyslu nejak sulit zakazniky, to by bylo kratkozrake, ale v ramci povolennych mezi chci chranit sva prava jako prodejce koncovemu zakaznikovi. Na internetu jsem videl ruzne reklamacni podminky od tech co mi prijdou ok, az po ty kdy uz si nejsem jisty nakolik jsou koser.

    Záruka se nevztahuje na škody způsobené:

    • neodborným použitím zboží (asi tedy = rozpor s navodem k pouziti kam uz si vicemene asi muzu napsat co chci pokud je to v ramci mezi rozumu a slusnosti – pozn. autora prispevku)

    • mechanickým poškozením nebo běžným opotřebením

    • poškození ohněm a jinými živly

    To mi prijde jako vcelku normalni, nejednostranne vyhodne podminky.

    U nasledujiciho uz nevim (jde mi o posledni vetu s tou kratsi zivotnosti), ale prijde mi to logicke ze napr boty na specificke pouziti napr na tenis kdyz budu nosit 2 roky denne kdyz pujdu pro drivi do lesa tak to asi nevydrzi jelikoz na to nebyly urcene ani konstruovane.

    Poškození zboží vlivem častého používání:

    Upozorňujeme také zákazníky, že záruka se nevztahuje na běžné opotřebení věci (nebo jejích dílů) způsobené jeho častým používáním. Kratší životnost výrobku vlivem častého používání nelze tedy považovat za vadu a nelze ji ani jako takovou reklamovat.

  19. Vlastíku, poslední formulace je IMHO velmi nešťastná, neboť životnost je něco, co pro jednotlivé zboží už definované je (potraviny apod.) a platí, že záruku nelze požadovat po době životnosti. Obuv se ale časem nekazí, ale podléhá běžnému opotřebení. Pro případné spory by se jedině prokazovalo, jestli se tenisová bota opotřebovává více než je pro daný typ zboží obvyklé.

    Jinak všechny předchozí body, které uvádíš, už upravuje zákon, ale IMHO lépe (ne neodborným, ale nevhodným/nesprávným používáním; úmyslným poškozením apod) a poslední (oheň) už je vyloučený předchozím bodem.

    Takže kdyby sis do podmínek nenapsal nic z toho, tak jsi v klidu, ale nebývá na škodu něco spotřebiteli zopakovat.

  20. Rammi: jenže já si ho prodám hned a budu ho reklamovat přímo u výrobce, takže mám 24 měsíční záruku.

    Poradil mi to přímo můj vlastní dodavatel, jeden z největších českých distributorů…

  21. 2Rammi: jenomze podobne veci neresi dodavatel, ale autorizovane servisni stredisko.. a tam nikoho nezajima, kdes to koupil, proste chtej videt fakturu o prodeji a tecka..

    jinak dik za tip 🙂 me nenapadlo 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *