Pred par dny jsem cetl clanek v New York Times o tom jak majitele lodi nemaji na splatky, pojisteni a udruzbu, takze lode opousti. Brusnym papirem odstrani registracni cisla a lod nekde zaparkuji nebo ji nechaji volne plavat. Craigslist v South Carolina je udajne plny inzeratu od lidi, kteri se sve lode snazi prodat. I velmi levne, ale nedari se. A to vse kvuli spatne ekonomicke situaci.
Americani jsou optimisti, kteri chteji vsechno a hned. Takze kdyz bylo dobre tak si hodne lidi nakoupilo lode. Meli plany objet svet, ale nikdy se k tomu nedostali. A ted nemaji penize takze se lodi zbavuji.
Hmmm a jaka je situace tady v Cali si se nedival? Ikdyz mozna radej ne, znameho by asi svihlo on do te sve stare barky uz dobrejch 70 000 dolaru proinvestoval a stale jeste nevyplul. Ikdyz i u nej se spusteni odklada kvuli "KRIZI"
To nechápu. Pokud je loď v USA něco jako auto v ČR, tak prostě ji odhlásím a nechám stát na zahradě, poplatky nula.
A až ji budu chtít zprovoznit, tak ji zase jenom přihlásím, ne?
No předpokládám, že každý tam asi svůj přístav nemá.
kolik muze stat zaparkovani lodi? To je to tak drahe?
Tak tohle moc nechapu. I kdyby ty lode nikdo nechtel kupovat, neni prece pro majitele vyhodnejsi to treba sesrotovat a dostat alespon nejaky penize, nez to jen nekde nechat lezet?:D:D
Dnešní ceny surovin jsou tak nízké že za sešrotování musíte ještě zaplatit. Loď navíc není jen kus železa, taky je tu motor s olejem, sklo plasty a spoustu dalších ekologicky problematických prvků. Levnější je loď někde potopit než ji šrotovat. Například metro v NY se zbavilo starých vagonu tak že jich asi 50 naházeli do moře s tím že to jako je umělý útes. Kdyby se to mělo šrotovat tak se nedoplatí. A to byly ty skříně z Al.
Zaujímavé informácie, toto sa človek z médii u nás ani moc nedozvie, som rád aj za takéto správy lebo si aspoň človek predstaví následky krízi v usa.
Nevím kolik stojí parkování lodí v USA, ale třeba v Chorvatsku to je ranec.
To je velmi zajimave, pred 10 lety jsem v americe mluvil s clovekem, ktery se zivil nakupem starsich jachet a prodaval je v evrope. To musi byt nyni fantasticky biz.
Jo to jsem si presne rikal,, ze to muze byt dobra prilezitost koupit..
Jinak parkovat lod nekde v pristavu zadna levna zalezitost neni. A kdekoliv zakotvit ji taky nemuzete. Kdyz ma nekdo financni problemy tak i par stovek na nejaky prevoz nebo skladovani muze byt hodne penez.
Podobne vraj stoja autá na letisku v Dubaji, Abu Dhabi… Krachujúci biznismeni ich tam nechávajú aj s kľúčmi v zapaľovaní.
Asi před půl rokem proběhla okolo mne zpráva že kdesi v asii – snad HK stojí už dva roky na letišti B737 ke kterému se nikdo nehlásí a nedaří se identifikovat jeho majitele.
Já si naopak myslím, že tahle krize hodně lidem otevře oči. Spousta lidí spadne na úplné dno a napříště si dobře rozmyslí utratit všechny peníze za osobní spotřebu a nemyslet na zadní kolečka. Proto prodej jachet nemusí být již po krizi tak dobrý business jako před ní. To vše ukáže čas…
Vembl: Súhlasím a pridávam – chvála bohu za takú krízu. Nemyslím teraz na ľudí ktorí nie vlastnou vinou prišli o prácu, pretože ich zamestnávateľ nevedel hospodáriť. Chvála bohu preto, že ľudia konečne prispôsobia spotrebu svojmu príjmu. Uvedomia si že sa dá žiť aj bez domáceho kina, plazmy, klimatizácie, navigácie…
Vembl: Asi tě zklamu ale neotevře. Drtivá většina lidí žije současností a maximálně si představují zářné zítřky. Minulost nikoho nezajímá – jakmile krize pomine bude se zase bezhlavě utrácet a žít na dluh – pokud se tedy nezmění společnost jako taková. Například mi u nás v Kolíně máme momentálně starostu který už starosta byl asi před 10-15ti lety. Tenkrát musel odstoupit protože si snad sám sobě nebo nějakým známým přihrával obecní domy za směšné peníze. Byl to hrozný skandál – člověk by řekl že je totálně znemožněnej a vida – po 10ti letech je znova starosta. Když se kohokoliv zeptám jestli si pamatuje proč tenkrát odstoupil tak polovina je překvapena že už starostou byl a druhá polovina řekne že neví – snad že ho prostě nezvolili. Snad nikdo si na ty čachry nepamatuje a to se o tom rok psalo v novinnách. Takže z toho vyplývá – ne Vemble lidi jsou nepoučitelní a budou se chovat přesně podle stejných schémat jako dosud.
2Vratislav: Souhlasím, jestli myslíš ČR, kde jen pár jednotlivcům to možná otevře oči, ale většina společnosti je tak postižená, že nikdy nepochopí (viz ty vaše volby v Kolíně).
V USA se ale lidi chovají trochu jinak, vidí příležitosti, snaží se o zlepšení, v tom sdílím optimismus s Vemblem, že krize hodně lidem otevře oči.
2Cayman Sundej si z oci ty klapky USA forever… V Americe krize zacala padem hypotek dvou ustavu vlastnenych statem, ktere podporovali hypotecni financovani chudym na zaklade politicke objednavky demokratu za vlady Clintona. (Nepripomina vam to neco?) No a kdyz slo o to krizi resit, tak si v Americe zvolili kaspara, co umi jen rikat We can a Change, aniz by tomu dal nejakej konkretni obsah… A jeste ke vsemu reprezentuje partu, co to pred x lety nastartovala… Komentatori se celkem shodovali na tom, ze McCain a republikani meli mnohem lepsi program a lidi na realizaci… Nasledne, kdyz se ten fotogenickej kasparek, kterej se v Praze zajimal jen o to, co bude videt za nim za panorama pri projevu, dostal k moci, tak krizi leci usporadanim vyrazne nejdrazsi inauguracni show a dari se mu stale a stale jmenovat kolem sebe lidi, co neumi ani spravne statu zaplatit dane… A jedinej jeho program na lecbu krize je masivni zadluzovani se… Coz je jen dalsi ustrelek u ktereho se nevi, co tim provede… Obycejne to ale konciva hyperinflaci a padem meny… (viz Nemecko v dobe krize v prvni polovine 20. stoleti, nebo Egypt pred 10 – 20 lety, nebo Italie celkem pravidelne az do prijeti EURa…) …..
A co se tyce politicke kultury v USA… Aby financni baliky pro banky (jeste za Bushe) v USA prosly, tak se k nim nalepovali takove usmevne dodatky, jako osvobozeni vyroby sipu od dane z obratu, kvuli demokraticke casti kongresu… Takze doporucuji se troska divat kolem sebe a ne verit nesmyslum typu, ze nekde je to takove nejake cistejsi, hezci, vsichni jsou tam chytri, krasni a uspesni, bo jinak by vse vyse uvedene asi nedavalo moc smysl… 🙂
2Vembl Nez me budes poucovat, take si neco precti… Nerozporuji nezdrave socialno Evropy vs. Amerika… Ale jen a pouze to, ze na lecbu pruseru si tupi Americani voli kasparka z partaje, co to zavinila… Takze v tom nejsou o nic lepsi, nez Cesi, co si porad pul naroda mysli, ze socdem + komunisticka opecovna je to prave…
A co se tyce krize, zjisti si, odkud byly ty nakupovane uvery, co investicni banky balily a maslickovaly… Zjisti si, prosim, co je Fanie Mae a Freddie Mac…
Pak prijdes na to, ze "tupe stado" volicu, voli k reseni krize jeji viniky, protoze jsou vic fotogenicti… A ze ti voli k reseni prostredky silne zavanejici zarodkem prusvihu jeste vetsiho…
A proti tomu si postav rozhodnuti ceskych bankeru, kteri odmitli natlak materskych bak na prodej hypotek v JPY a v CHF, coz je problem v HU. A take si proti tomu postav Kalouska a jeho vyjadreni… Neni u nas vse spatne a v USA/CAN vse dobre… Svet neni cernobily…
Takze tyhle hlasky USA forever a We can a Change jsou jen nesmyslne bezobsazne kecy…
BTW: Zivim se menovymi spekulacemi, takze tohle je muj full time job 24 hodin denne. Takze tvuj popis priciny je pro me dost usmevnej… Kdyby na prvopocatku neexistovala politicka vule pujcovat nemajetnym na zaklade We can… Since 1968, Fannie Mae has helped more than 55 million families achieve the American Dream of homeownership. Tak ani zadnou krizi nemame, protoze by neexistovala nutnost hledat zdroj penez na uvery jejich securitizaci, pri ktere se ztratilo vedomi o tom, komu ty penize vlastne na pocatku sly… Ty investicni banky jen plnili prani politicke elity, na zajisteni penez pro financovani hypotek pro chude… A pricinou krize je jen a pouze to, ze chudi ty hypoteky nesplaceji… Vse ostatni uz je retezec nasledku… Ale drzim vsem na svete palce, aby ten zpusob lecby nevedl do pekel…
Honza: Nepoučuji tě, je navíc dobře, že na to máme každý svůj názor. Já si osobně nemyslím, že by se něco změnilo kdyby vyhrál McCain a taky si nemyslím, že krize vznikla na politickou objednávku jak říkáš. Je jasné, že krizi způsobily nesplácené úvěry, ale důvodem toho, proč ty úvěry byly lidem s nízkou bonitou poskytnuty je podle mého názoru spíše nenažranost bank než politický tlak. Ale to je jedno – máme každý svou pravdu a za ní si stojíme. Uvidíme co bude dál a pokecáme o tom třeba za 2 – 3 roky…
2Vembl: Jeden peknej link: http://findarticles.com/p/articles/mi_qn4182/is_1…
2Vembl: A jeste jeden, ze vysledkem bylo, ze pred rokem a pul byl podil novych hypotek techto dvou ustavu 80 procent trhu… Nez se to vsechno zaclo hroutit…
http://www.usatoday.com/money/economy/housing/200…
Aneb za politiky do pekel, ale s usmevem a vlajeckama… Doufam pevne, ze to soucasne masivni zadluzovani v USA a v Evrope nejak ve zdravi prezijeme… 🙂
http://thedistrictweekly.com/2008/daily/staff-inf…
Honza: Nechci zde rozpoutat nějaký flame, ale z tvého příspěvku mám pocit, že jsi nikdy za velkou louží nebyl a ani jsi nepochopil příčinu krize. Moje teta utekla v 80. letech z Čech do Toronta v Kanadě, kde je podobné prostředí jako v USA. Neříkám, že je tam všechno super, má to své mouchy jako všechno, ale nikdo tě tam nevodí za ručičku a musíš se o všechno postarat sám. Prostě pokud se o sebe neumíš postarat, tak živoříš. Je to hodně tvrdé, ale současně je to neocenitelná zkušenost. Já jsem v Kanadě strávil přes 2 roky svého života a strašně moc mi to dalo. Naučí tě to nespoléhat se na druhé a začít věci řešit sám a přijmout vlastní odpovědnost za tvůj život. A je jedno, zda tam vládne Obama nebo McCain. V tomhle se prostředí v Evropě a v Americe značně liší. Evropa dojíždí na sociální politiku a ochranu zaměstnanců. Proto také krize zde není tak bolestivá jako v USA – v Evropě prostě dostaneš sociální příspěvky, zatímco v USA a Kanadě se musíš starat sám a sám taky neseš důsledky svého jednání. Takže v USA možná nyní hodně lidí přišlo o střechu nad hlavou, ale ti lidé se zase zvednou, koupí si nové domy a budou časem třeba poučenější. Zatímco v Evropě budeme čekat na sociální dávky a spoléhat na to, že stát to nějak vyřeší. Tím se nesměji lidem, kteří přišli o práci, těm samozřejmě je potřeba pomoci, ale spíše tak, že se uleví firmám a dají se jim pobídky ve formě snížení daní, apod. Pokud totiž třeba dnes ČR chceš propouštět z organizačních důvodů, stojí tě to 5 platů navíc. To je pro většinu firem v době krize prostě smrt. V USA nebo Kanadě stačí říct – už tě nepotřebuji a je vymalováno. Je to sice tvrdé vůči zaměstnancům, ale firma má tak šanci přežít, zatímco když nemáš na výplaty a ještě musíš dát 5 výplat, tak jsi většinou skončil.
Jinak příčina krize je v tom, že v USA se všichni orientují na výkon a manažeři chtějí pořád růst a růst. Pokud budeš plnit čísla, dostaneš peníze, pokud ne, jdeš od válu. Tohle byla původní příčina krize v USA. Banky chtěly prodat více úvěrů a nemohly, protože musí udržovat určité rezervy oproti úvěrům, které poskytnou. Dobré úvěry se zajišťují třeba 10 – 20% (vytváří se k nim opravná položka 10 – 20%) zatímco špatné úvěry až 100% (vytváří se opravná položka 100%). Proto investiční banky typu Lehman Brothers, apod., přišly s trikem. Měly totiž vysoký rating od ratingových agentur a podle zákona se úvěry zaštítěné organizací s vysokým ratingem zajišťují málo (třeba jenom na těch 10%). Takže banky půjčovaly peníze a rezervy vytvářely tak, že daly balík úvěrů Lehman Brothers a podobných investičním bankám, ti na ně dali “razítko” a v účetnictví banky tak bylo možné vytvářet nižší opravné položky a banky tam mohly poskytnout více úvěrů. Když se to celé sesypalo, tak to vedlo ke krachu všech čistě investičních bank (ty prakticky zmizely z trhu) a současně banky neměly zákonné rezervy ve stanovené výši a musely by proto vyhlásit podle zákona bankrot. Proto do nich stát nalil peníze. To co se s nimi děje je sice hodně často velmi špatné, ale tohle byla prapůvodní příčina krize. Za krizi prostě může systém neustálého tlačení na dosahování růstu a “nenažranost” bank a lidí.
2Vembl: No, kdyz hypoteky lidem, u nichz neni predpoklad, ze je dokazi splatit rozdavaji dve statem vlastnene instituce, ktere tim ziskaji cca 65 procentni podil na hypotecnim trhu v USA, tak jak to chces jinak nazvat?
A nebavime se o soucasnosti, kdy zachranovanim bank stat vlastni v podstate vsechny. Bavime se o realizaci bohulibe myslenky “Vlastni dum kazdemu…” za vlady Clintona…
A McCain by ted delal asi plus minus to same, protoze pad bank je jeste vetsi zlo, nez jejich fakticke zestatneni… Jen mel lepsi program a kvalifikovanejsi lidi to delat dle komentatoru a ekonomickych elit…
Nicmene ti Vami tolik obdivovani americane dali prednost vinikum toho hypotecniho prusvihu, protoze ani netusi, kdo a co vlastne rozhodnul pred 15 lety a voli dle obliceje, reci v projevech atd… Vybrali fotogenictejsi a libivejsi prazdnou nalepku zmeny…
Provoz lodi je opravdu drahý, jen pro ilustraci např. u 12m plachetnice to je v průměru 200 000Kč ročně (stání v marině + další poplatky, jarní, podzimní údržba, zazimování, údržba takeláže a motoru, výměna lan, opravy a výměna plachet, atd..) Není to žádná stranda. Pokud by někdo chtěl poradit v oblasti pořizování či provozu plachetnic (ne motorových jachet), můžete se na mě obrátit. Jachtingu se věnuji aktivně přes 10 let.
Popravde receno, otevrel jsem si tento clanek kvuli tomu, abych se podival a vlastne i podivil jak lze snadno prijit k lodi v USA. Popravde ziji na Floride nejakou dobu a vetsina znamych, co si lod poridili rikaji, že měli dvoji radost, první když si lod koupili a druhou, když ji prodali ….. A to si myslim, že "provoz" boatingu tady na FL neprijde zas tak draho jako ve Francii nebo Chorvatsku. Je na majiteli jesli chce mít tzv wet dock na vodě nebo jesli koupí "jen sportovní člun", který lze zapřáhnout za auto, pronajme nekde v blízkosti storage a když chce "vyplout", zajede nekam na slip, kde lod spustii na vodu a je to … Soused rovnez dela v Marine a tvrdi, ze udrzba lodi prijde na 600-1000 dolaru dle velikosti atd ….. bavím se o normálních lodích – ne PERSHING za 20mil$. .. problem je ten, že ty lodě nejde o to odstavení lodí a zbrousit číslo registrace. Jde o to, že ty lodě jsou v leasingu a v podstatě mají stajný problém jako domy, že výše dluhu je větší než reálná hodnota člunu. Ale musím uznat, že podobně jako s těmi loděmi je to i s letadly. Šéf mého kamaráda vlastní flotilu 60 letedel, začal někdy před 4mi lety s iluzí že Byzjety budou hojně využívány. No a a nastal problém o jakém je diskuze výše. Prostě přišel chlápek s "podnikatelským záměrem", který byl trochu "americky" – ve smyslu, že USA ma schopne manžery a ti potřebují často a rychle přelétavat ze schůzky na schůzku, byznys se jim rozvíjí atd atd a Amerika je velika tak budou litat letadlama aby nestravili večnost na letistich beznou linkou…..a banka mu zafinancovala nesmyslnou flotilu 60 jetů. Dnes je snaží prodat alespon "za něco" , když jsem se ho ptal jakou to má cenu, chtěl jsem jen orientacne vedet co a jak, tak mi řekl že neví, že to vlastně neví nikdo, protože airplane market broke down…Prostě jak psali pánové výše, lide budou prehodnocovat investice, trh se procisti a jak říkal Zeman: "Všechno zlé je k něčemu dobré, třeba Hitler dal postavit dálnice.."
A k těm zaměstancům…no možná existuje v USA rychlejší způsob jak se zbavit zaměstance, ale opravdu ne vždy to jde. Třeba aktuální problém automobilek. Vládá nesmyslně uvažuje že ji pumpne nějaké peníze, ale je to opravdu klín klínem. Zaměstanci automobilky mají většinou smlouvy, že automobilka za ně platí zdavotní poplatky (v USA dost vysoké v porovnáni s CZ), vyšší penze a vůbec hromadu nějakých benefitů. Logicky pak má na toho zaměstance obří náklady a nezvládá to finančně. Měli by je nechat zbankrotovat, oni by si ty technologie kupce našli (Fiat atd jen z posledních dní) a zaměstance by si nové firmy taky nechali, ale samozřejmě by dostali nové prac smlouvy, né ty z šedesátých let kdy měli automobilovou krizi. Pravda tenkrát to nebylo vinou bank, ale Kubánská raketová krize tehdy dala zelenou japonským automobilkám, když lidé začali kupovat menší a úspornější vozy…