Zdravim Johne,
mozna bych rad slysel nazory od Vas i ctenaru k jednomu novemu projektu, ktery se vyklubal jako soucast jineho projektu. Jedna se strucne receno o “graficky adapter (kartu)” pro embedded zarizeni (ruzne systemy na rizeni vyrbnich zarizeni, mereni, nebo treba veci ve stylu departures/arrival panel na letisti). Krome pripojeni k VGA monitoru to umi jeste televizni vystup a vstup z PS/2 klavesnice, takze je to kompletni I/O jednotka. Vice o embedded systemech na http://cs.wikipedia.org/wiki/
Web je na http://www.microvga.com/ – stranka je uplne nova, i kdyz uz cca pul roku tam nejaky zakladni obsah byl, ale nebylo co prodavat. Vse je spichnute horkou jehlou. Ke shlednuti pro lepsi pochopeni doporucuji projit i http://www.microvga.com/uvga-
Cilovi zakaznici jsou nyni zejmena ruzni bastliri/hobby (u nas je obsluhuje GM Electronics, celosvetove napr. DigiKey), do budoucna ale zejmena firmy, ktere to pouziji v nejakem produktu. Hobbyusers budou urcite nutnosti, zejmena kvuli “reklame”.
Na co bych chtel slyset nazory:
– Co na tom webu vylepsit, aby to prilakalo zejmena ty hobby lidi, aby to bylo efektni?
– Je na tom webu neco nepochopitelneho, pokud tedy prihledneme k faktu, ze navstevnik se asi vyzna v elektronice a drzel v ruce pajecku?
– Jak takovy web propagovat? Nikdo totiz nehleda takovou vec, protoze to nema prilis konkurenci, takze SEO nema valneho smyslu. Do budoucna se oslovi nejaci distributori, ale zatim ocekavame feedback od zakazniku, kterym tento tyden odchazela objednavka.
– Co s cenou? Ted’ je pomerne vysoka, ale nechci ji hned snizovat, protoze stavajici objednavky jsou z 90% hobby uzivatele a u nich budou urcite nejake dotazy/problemy/atd. A odpovidat na otazkove e-maily je pri minimalnim zisku dost problematicke, zejmena kdyz si dotycny neobjedna nic dalsiho. Na druhou stranu, pokud vezmeme jine alternativy, nejlevnejsi monochromaticky znakovy display (2×20 znaku) stoji cca 200 CZK, maly monochr. graficky (128×64 bodu) zacina tak na 400-500CZK (ekvivalentni cena k MicroVGA), barevny je uz od 1000CZK, mala membranova klavesnice od Tesly stoji cca 500 CZK.
– Zjevne dobrym postupem bude prodavat pres distributory typu DigiKey/GME/Farnell/Mouser. Mate nekdo zkusenosti pri jednani s temito firmami? Pripadne s vetsimi firmami typ AVNet/Arrow Electronics/. ?
– Melo by smysl prodavat nejaky ‘demo kit’ s MicroVGA, ktery by uz byl predprogramovany a umoznoval by lidem merit napr. nejake veliciny (treba teplotu, napeti, …) a tim slouzil jako ukazkova aplikace? Neni to moc prace udelat, ale preci jen se jedna o komplikaci.
Aby byl projekt udrzitelny, je potreba denne prodat cca 10ks. Aby byl rozvijitelny (a to povazuji za cil), tak je potreba 20ks/den. Ted’ to vypada na par kusu mesicne, tudiz cesta to bude jeste dlouha a trnita. Jsem ale presvedceny o tom, ze trh pro to existuje.
Diky,
Martin
HW.cz plus nekteří vybraní "odkazovači"? Amper.cz ?
Ohledně propagace doporučuju natočit nějaká videa a dát je na youtube a podobné. Video s komentářem láká víc než obrázky a nic to nestojí…
Viditelnost na Octopart by mohla pomoct
http://octopart.com/about
Ahoj Johne, gratuluji ke skvělému výsledku: Mladý akcionář: TOP 13 – investičních blogů
Já bych se spíš zeptal, k čemu je to vlastně dobré. Neberte to jako kritiku, moc si vážím všeho, co kdo udělá, ale otázka je, zda je větší prodej reálný.
Když budu chtít udělat panel na letišti, je daleko levnější udělat jej z malého PC za pár šupů třeba s Linuxem. Výsledkem pak bude velmi komfortní programátorské prostředí a velmi nízké náklady na vývoj celé aplikace. Pokud budu používat toto, pak náklady na vývoj aplikace budou vysoké, a otázka je jestli komplet karta + uC + vývoj nebude daleko dražší, než malé PC like. Při malých sériích asi bude.
Evidentně máte k dispozici programátorskou knihovnu textového módu na úrovni starého TurboVisionu, nebo ncurses, ale pořád vývoj v ní bude složitější, než třeba dnešní vývoj na PC v .NETu.
Osobně bych spíš řešil typ aplikací, kde Vaše karta bude skutečně výhodná.
Možná dokonce bych pár takových aplikací vyvinul, protože komplet karta + hotový program by mohla znamenat levný vývoj v některé oblasti a daleko větší výhody, které by mohly pomoci. Ale předtím bych se důkladně zamyslel, zda se vyplatí vůbec do toho jít, a zda se úsilí do naprogramování takové aplikace vrátí.
Osobně si moc využití karty představit nedokážu. Ale jednu oblast bych měl. Je to do mission critical zařízení, kde Váš uC + karta určitě bude mít vyšší spolehlivost, než celé PC.
Třeba kdybyste udělal komplet elektronickou pokladnu s Vaším uVGA, nemuselo by to být marné.
Líbí se mi takové nápady a myslím, že by to mohlo mít dobrý potenciál, neboť nejen v ČR/SK jsou kutilové, co si rádi hrají. Jen by to chtělo dát na Web pár ukázek praktického uplatnění, na co by se to mohlo použít.
Co třeba udělat nějaké "stavebnice" pro kutily, které by si zájemci mohli koupit a sestavit si kompletně nějakou "věc"?
Zatím mi vážně není jasné, k čemu by to mohlo sloužit a kdo a na co by si to chtěl pořídit. Jak psal Miloslav výše, levné PC stojí 3-5 tisíc, kromě TV výstupu v textovém / grafickém režimu nabízí ještě plno další věcí. Např. ty elektronické pokladny s ovládáním šuplíku a síťovým provozem jsme řešili už kdysi před +10 lety a stačilo běžné PC.
Ať se daří!
Mlady akcionar: ano, to resi CR – ale v CR se takove prodeje opravdu neudelaji.
M.Ponkrac: PC nelze pouzit na realtimove rizeni. Ty infopanely na letisti asi nebyl vhodny priklad, ale jsou jine aplikace, ktere s PC nepostavite a v .NETu uz vubec ne. Mimochodem, trh mikrokontrolleru (MCU, nebo SoC) je na pocet kusu mnohem vetsi nez prodej PC x86 procesoru. On je vetsi i na financni obrat.
Cayman: Jak je psano vyse, cilem je prodavat to zejmena firmam, s hobby bude vzdy problem supportu a naklady na 1 prodany kus jsou mnohem vetsi, coz neumoznuje prilis pohnout s cenou dolu. Takovy hezky cesky priklad pouziti co si muze clovek udelat doma sam je napriklad luxusni automaticka destilacni kolona :-). To by tedy jeste porad slo ridit z PC (jedna se o pomaly zpetnovazebni system), opravdovy priklad, kde PC nelze pouzit se najde asi nejlepe v prumyslu, pripadne mereni nejakych velicin. Typicky ruzne pece, vyrobni linky, atd.
Jeden ze zajemcu to chtel pouzit na konfiguraci zatezovych modulu pro testovani siti vysokeho napeti. Zrejme ale krize udelala sve, uz jim nelze dorucit e-mail…
2Martin: Vycházel jsem z toho nahoře "Ciloví zakaznici jsou nyni zejmena ruzni bastliri/hobby…"
Jasně, že nejlepší je to prodávat velkým firmám, distributorům, ale stále mi chybí to praktické využití.
Co to je "luxusni automaticka destilacni kolona"? Naprosto mimo mé chápání, ale já nejsem cílová skupina, tak na mém názoru moc nezáleží 🙂
2Cayman: to je takove zarizeni do ktereho se strkaji svestky a na druhe strane kape slivovice 🙂 ale to jsme trochu odbocili od tematu
Jo, to by byl vynález, to by byl úchvatný business projekt – vymyslet a prodávat zařízení, "do ktereho se strkaji svestky a na druhe strane kape slivovice", příp. meruňky a kape meruňkovice, či jablka a kape calvados,… to by si určitě každý druhý koupil a mělo by to mnohem lepší úspěch, jak nějaké domácí pekárny nebo nějaký VGA display :-))
Cayman: destilacni kolonu lze normalne koupit, zrejme i automatizovanou, ale bude to asi pekne draha sranda. Navic pokud vim, pri koupi se musite registrovat u celni spravy kvuli spotrebni dani (coz nekteri obchazi tak, ze kupuji pouze nahradni dily a z toho si zarizeni stavi). Ovsem ja osobne bych bez chromatografie asi vlastni palenku nepil.
co takhle poslat vzorek pripadne modul pouzit do nejakeho projektu a v popisu projektu nalezite vyzdvihnout prave onen modul a mail s tim na hackaday.com?
Cena je desne vysoka, na to, co to umi, tak jednoduche zarizeni si vetsina bastliru zvladne udelat sama (krome profi plosnaku) 🙁
Mě přijde že ta cena je moc nízká – pokud v podstatě nemáte konkurenci, pak je v anglicky mluvících zemích v podstatě jedno kolik to stojí.
Abych vám to přiblížil – třeba ve Velké Británii všechno stojí v kamenném obchodě aspoň deset liber. Deset liber je prostě oběd, a sebetitěrnější kousek hardwaru má přece větší hodnotu než oběd – chcete nejlevnější myš? Balíček DVD-R? Audiokabel? 10 liber.
Vím že je těžké po uvedení do prodeje zdražit, ale později to bude ještě těžší, a pokud potřebujete prodata aspoň 20 jednotek denně pro break-even, tak mi to přijde moc.
PC samozřejmě lze použít na realtimové řízení. Vždy záleží na konkrétní situaci a na konkrétní rozvaze zisk/náklady + další.
>>>Jsou jine aplikace, ktere s PC nepostavite a v .NETu uz vubec ne.
Tak je postavím třeba na PC a realtimovém operačním systému a C++ například.
Neříkám, že PC je pro vše vhodný, ale chtěl jsem posunout k úvahám, kam je daný hw vhodný.
Ale pokud bude výrazně levnější použít PC platformu, než uC, pak se většinou použije. A náklady na vývoj jsou u složitější aplikace skoro vždy výrazně (to výrazně by chtělo asi 100× podtrhnout, aby se zdůraznilo, jak mnohonásobně levnější na PC to je) levnější na PC. A vývoj není malý finanční náklad.
Zase když budu vyrábět něco, co potřebuje VGA výstup (nebo nějak užitečně ho použije), pak je to spíš o složitější aplikaci (ne vždy). Protože kromě VGA výstupu mohu použít také přenos přes porty, či ethernet, nebo jiné kanály do centrály třeba s PC, pokud nebudu potřebovat VGA vidět stále.
>>>Mimochodem, trh mikrokontrolleru (MCU, nebo SoC) je na pocet kusu mnohem vetsi nez prodej PC x86 procesoru. On je vetsi i na financni obrat.
To je samozřejmé, ale o tom se tu nepsalo. Mám ale dojem, že větší finanční obrat určité oblasti neříká absolutně nic o tom, kolik z toho vydělá uVGA.
Ahojte, mimo jiné dělám PR na stavbě formulového vozu na ČVUT (cartech.cvut.cz). Přiznávám se, že nevím, kolik tohohle materiálu máme..ale hodně jsme řešili zobrazovací jednotku do kokpitu…Každopádně pokud by to řešení bylo pro naši konstrukční skupinu zajímavý, tak by jsme jej mohli využít (třeba na další verzi vozu na podzim) a tím i docela slušně zpropagovat v automotive bizu 🙂 kdyžtak se ozvi na pr@cartech.cvut.cz.
(Třeba na Amperu máme stánek jako kráva :), pak jedem ještě na BVV a letos do Německa na Hockenheim závodit)
Jestli se to ma zpropagovat, tak by bylo dobre to nasvihat na youtube a dalsi video nosice. Stalo by za to uvazit, zda se nedaji udelat nejake stavebnice, ktere budou obsahovat nejen tohle, ale taky neco dalsiho cim se to ozivi. Zajimave by bylo udelat treba soutez o nejlepsi pouziti. Treba i jen pro stredni skoly apod. Na tom webu by taky bylo dobre ukazat dalsi moznosti pouziti. Nakonec se da prodat skoro vsechno.
Podle toho obrazku se to asi vyvinulo z te veci – programku na kradeni aut (aspon to tak rikali v TV 🙂
pokud by to bylo prodejne, tak to se da poznat i podle toho, jestli to cinani naklonuji (podobne jako tu vec na "pujcovani anebo upravu" aut, ktera byla pred lety cinskym hitem).