Ahoj Johne,
přemýšlím o vícejazyčné verzi svéhowebu, protože vidím potenciální klientelu mezi cizinci žijícími v Praze. A narazila jsem na problém, že vůbec netuším, jak hledají na internetu rusové, italové, vietnamci… žijící u nás. Na internetu k tomu nemůžu najít žádné informace. Nemášnějakézkušenosti nebo někdo z komunity? Můžu tě poprosit o zveřejnění dotazu?
Díky.
Marie
Momentálně pracuji pro jednu realitku kterou tady v ČR mají rusáci. A pokud něco moajitel hledá tak jednoduše zadá google.ru a nebo v rusku mají přímo vlastní vyhledávač yandex.ru . Předpokládám že to bude stejné i u jiných zemí 😉
jo tak to je velmi dobrej postreh a celkem zasadni informace, stejne jako cech kterej vyjede ven a na NTB zadava seznam.cz nebo google.cz
Muj subjektivni odhad: Cech, ktery musel vyrizovat stehovani do jine zeme, musel pouzit google.com, aby si zaridil potrebne veci v dane lokalite. Protoze ceske weby o tom nepisou, resp. potreboval informace primo od zdroje (treba mistni financak, socka, hledani bydleni, auta atd.), teoreticky si tedy zvykl na google.com. Alespon u me a lidi kolem me to tak bylo (lokalita USA), i kdyz ja jsem davala prednost google.com i v CR. Take pravdepodobne hraje roli jak byl ten Cech zvykly vyhledavat pred odchodem ven – pokud pouzival seznam, bude tomu zrejme davat prednost i nadale (viz Rusove)…
proste at je to tak nebo tak, ten google proste jede a to co se deje na youtube.com je proste boom…
Pomůžou tyto pohledy z různých stran?
http://www.quora.com/What-are-the-most-popular-websites-in-Vietnam
http://www.zdnet.com/blog/itfacts/most-popular-russian-sites-yandex-rambler-mail-ru-google/8057
http://www.alexa.com/topsites/countries/IT
Žiju v cizině, tak ti na to můžu dát pohled z druhé strany barikády. Prakticky místní vyhledávače nepoužívám (resp. ani nevím, jestli nějaké místní mají) a vyhledávám přes google.com (nikoli google.pt). Rozdíl tady oproti Česku je v tom, že v Portugalsku má jinou jazykovou mutaci asi 6 stránek (bez nadsázky — banky, mobilní operátoři,… nikdo. Vím jen o poště a aerolinkách.). Pokud hledám nějaké obchodní záležitosti, tak je to trošku problém, ale opět si většinou vystačím s google.com a e-zlatými stránkami.
Moje partnerka je cizinka a žili jsme několik let v Praze, kde je hodně široká komunita expatů (a obecně cizinců), takže klientelu si můžeš najít (hodně lidí je vděčných za možnost integrace do místních reálií), záleží, o co jde.
Každopádně tvoje otázka je dost široká — napadá tě něco konkrétnějšího? Rád pomůžu, pokud budu umět.
expats.cz je web pro cizince žijící v ČR, hodně tam chodí…
Řešení je poměrně jednoduché – krom Ruska, Číny a Česka všude ve vyhledávání vede Google. Stačí tedy jenom použít volně dostupné nástroje v Google Adwords – Odhad provozu a Návrh klíčových slov – a tak jednoduše zjistíte, která klíčová slova jsou relevantní. Potom stačí udělat mikrostránku v cizím jazyce a pomocí Google reklam si otestovat potenciální množství návštěvníků a posléze i případných konverzí. Na úspěšná klíčová slova pak svůj web zoptimalizujete.
Různé národy mají také ovšem různé kulturní odlišnosti – třeba šťastná a nešťastná čísla atd. U hodně komunit hraje roli i osobní doporučení – chce to tedy najít někoho kdo je přímo z dané komunity a pomůže vám ji lépe pochopit a poznat. Některé firmy – např. realitky už to pochopili.
spis bych se chtel vzit do role cinana, ktery hleda na youtube nejaky to svoje…, jde o to ze amika v hledani jsme schopni predikovat a dejme tomu ze tento trh myslim u videii s inStream reklamou celkem funguje a prinasi profit, ale pochopit to u cinana a uspet je neco jako z x nasobit dosavadni obraty=zisky. A v zavesu jsou rusaci a indove. A mit takova globalni videa je proste legitimni zdroj…
V podstate velmi jednoducha odpoved ve vsech zemich v podstate vede google az na Rusko a Cinu (tam jednicku na trhu drzi tuzemsky firmy), nebudu to komentovat ale u nas ma taky spousta lidi predtavu ze internet=seznam. Figl je ale v nastaveni googlu, coz uz si tolik lidi nepohlida a neupravi protoze podle dalsiho nastaveni lokace a jazyku prichazi z docela rozdilnejma vysledkama. Je to na zodpovednosti toho kdo hleda, ale taky je to dost iritujici protoze diky google prihlaseni vas pak taha porad na jedno nastaveni nehlede na to jakou napisete domenu.
Moc vám všem děkuji za tipy i nabídku pomoci a Johnovi za uveřejnění. Snad se s tím nějak poperu a pak dám vědět, s čím jsem ne/byla úspěšná 🙂