Otazka ohledne patentu v USA

Johne,

mam otazku, zrejme k publikaci na web:

K jednomu produktu, konkretne http://www.jtagtest.com/ , se nyni ozval majitel jednoho US patentu a dozaduje se svych prav. Nebudu zabihat do detailu, ale z meho pohledu se jedna o zcela mylny pozadavek na porusovani patentu – patent resi neco trosku jineho, nez dela aplikace (resp. resi jednu funkci, ktera neni ani implementovana). Majitel patentu pozaduje licencni poplatky, ale nijak dale nespecifikoval sve pozadavky ani v cem povazuje poruseni sveho patentu. Na nase vyjadreni zatim nereagoval.

Zkoumal jsem nejake dalsi patenty tykajici se technologie JTAG (ktera je mimochodem IEEE standardem) a byl jsem docela prekvapen jejich mnozstvim i “neurcitosti”.

Otazky:

– Kdo v pripade US patentu rozhoduje o jejich poruseni?

– Kde probihaji soudy pro non-US firmy (mistne prislusny soud by obecne byl pak napr. MS Praha, ale tezko si predstavim, ze v CR by se resil US patent:-) )?

– Je normalni, ze lide si patentuji kdejaky nesmysl a pak se dozaduji poplatku? Po prostudovani mnoha patentu z “nasi” i jinych oblasti (vc. popisu, ne jen abstractu) jsem nabyl dojmu, ze nelze delat skoro nic, navic nektere patenty patentuji zcela jasne ruzne normy (neni tam zadna dalsi invence, jen jinak popsano co dela norma – i s odkazem na ni!). Pokud mam dat priklad, je to jako kdyz si nekdo patentuje “ramecek okna” v GUI (napr. Windows), pricemz uz zde jsou ruzne standardy, existujici produkty, apod.

– Nejaka zkusenost a rada v teto oblasti?

______________________

Zajimavy dotaz. Rozhodne si netroufam tvrdit, ze dam plnohodnotnou odpoved, ale zkusim aspon neco co o problematice vim.

Kdo rozhoduje o poruseni patentu?

Rozhodne soud. Kdyz se firma, ktera patent vlastni rozhodne zazalovat tak dostanete prilezitost se branit. Vysledkem muze byt to, ze soud uzna, ze patent neporusujete (nebo porusujete). Ale take se muze stat, ze u soudu dokazete, ze patent vubec nemel byt vydan a zalujici strana o nej jeste prijde. Jeden z pozadavku na ziskani patentu je, ze to musi byt neco noveho (neco co nebylo jiz objeveno a je davno pouzivano). Chtel jsem jednou patentovat zednickou lzici (kupodivu se v USA vubec v te dobe neprodavala/nepouzivala) a muj kamarad si jich par dovezl z CR a rikal, ze vsichni americti zednici z toho byli nadseni. Ale protoze zednicka lzice uz byla davno vymyslena (i kdyz se v USA neprodavala) tak ji patentovat nejde. Kdyz dokazete, ze jste neco pouzivali a delali davno nez patent byl registrovan tak ten patent muze byt i zrusen. Ale musite jit na soud.

Kde probihaji soudy?

Nez existoval internet tak to bylo jednoduche. Vase firma sidlila v CR tak vas nekdo musel soudit v CR. Nebo vase firma sidlila v Los Angeles tak vas nekdo musel soudit v Los Angeles. Jenze kdyz treba prodavate pres Internet do celeho sveta tak neni presne jasne kde jaka firma pusobi takze vas muzou soudit v podstate kdekoliv. Prodavate treba nejake zbozi do USA a posilate ho z CR. V USA to porusuje patent, takze vas nekdo bude klidne soudit v USA i kdyz tam nemate kancelare nebo sidlo. Me takhle treba jedna firma soudila ve state Washington (i kdyz tam nepodnikam) a zduvodnili to tim, ze pres internet nabizim sve sluzby i zakaznikum ve state Washington a tim padem me tam muzou soudit. Samozrejme bych se mohl branit a muj pravnik by to mohl napadnout a treba zaridit (coz by se mohlo nebo nemuselo podarit) aby se soud presunul do Los Angeles (kde bych to mel blize).

Patentuji se nesmysly?

Ano. Velke firmy si patentuji tisice ruznych patentu. Hlavne kvuli ochrane jen aby je nekdo nenapadl, ze pouzivaji neco co si patentoval nekdo jiny. Patent je strategicka vec. Treba kdyz Microsoft bude nekdo soudit za poruseni nejakeho patentu tak si jejich pravnici najdou nejake jine patenty co ma Microsoft zaregistrovane jen aby mohli soudit zalujiciho zpet za poruseni jejich patentu. Vysledkem je, ze se pak vsichni dohodnou. Kdybych podnikal v oblasti software (ktery lze v USA patentovat), tak bych urcite take registroval patenty na kazdou novou vec, ktera by me napadla.

Spread the love

10 thoughts on “Otazka ohledne patentu v USA

  1. Zajimave, tak me napadlo co by se stalo, kdyby byl veden soud v US a nasinec se nedostavil, dejme tomu umyslne. To by se pak soudilo v jeho nepritomnosti? Co by se stalo kdyby byl uznan vinnym a odsouzen, jak by se vymahalo americke pravo v CR? a nebo by se jen cekalo jestli nahodou dotycny nevkroci na americkou pudu? 🙂

  2. Jak uz naznacil John, nejlepsi odpovedi je vetsinou countersuite (counterclaim). Vitezem jsou vzdy pravnici…

    Misto soudu chce logicky kazda strana tam, kde je to pro ni vyhodnejsi. V tomto pripade se jedna o U.S. patent a americky trh (nemas na strankach disclaimer, ze neprodavas americkym firmam a rezidentum), takze asi tezko prosadis, aby soud byl v Evrope.

    Neni bezne, aby si lide patentovali kazdou blbost, protoze je to drahe, ale delaji to hlavne (velke) firmy. Nejvic patentu ma IBM. Amazon se treba pokousel patentovat one-click nakupovani a affilate programy. Jina firma tvrdi zase, ze vymyslela e-commerce…

    Ozval se majitel patentu nebo jeho pravnik? Odpovedel majtel oslovene firmy, nebo jeji pravnik?

  3. Dekuji za odpovedi :-). Pridam jeste trosku do mlyna.

    1) Lide i firmy si patentuji skoro vsechno. Uz driv jsem prochazel ruzne patenty a dle meho nazoru NEEXISTUJE obor, ktery by nebyl provsiveny US patenty a dalo se v nem svobodne podnikat. Proste vzdy se najde nekdo, kdo rekne: "Mam US patent 12345678 a vas produkt jej porusuje. " Otazkou je, zda ustoji ten patent (myslel jsem si to, ze soud pak muze rozhodnout i o jeho zruseni).

    2) Pokud jde o vymahatelnost rozsudku vydaneho US soudem v CR, dovoluji si o tom vyznamne pochybovat. Pro vykon rozhodnuti (exekuci) je nutne mit vykonatelne a pravomocne rozhodnuti, ktere ale US soud nevyda. Takze maximalne by musel soud v CR prezkoumavat rozhodnuti US soudu, coz dle meho nazoru ale dava takovy prostor k namitkam (dle o.s.r.), ze se bude jednat o novy soud.

    3) Nicmene dava to prostor, aby dotycny vyhrozoval vsem firmam, ktere tento produkt budou distribuovat v US. A toho si je dotycny dobre vedom a tim smerem miri.

    4) Napadlo me cas od casu vytisknout kompletne verejnou i firemni dokumentaci k nejakemu produktu a dojit za notarem cely balik papiru uredne overit. To udela prijemnou casovou znacku a pro pripad, ze by nekdo v budoucnu danou vec patentoval to umozni dle meho nazoru spolehlive prokazat, ze uz predtim takovy "vynalez" byl.

  4. Jde o to ziskat licencni poplatky, nebo zabranit dalsi distribuci produktu, pres webhosting, registratora domeny, pres payment processing a podobne. V pripade potreby (dulezitosti) soud v EU. Jinak ale nikdo nebude hledat penize tam, kde nejsou…

    BTW Vklad je min. 200k Kc, ale majetek s.r.o. je obvykle vetsi.

  5. Jak píše John, je to strategická záležitost. A je to taky drahé a dost často se firmy těmito patenty navzájem vydírají. Výjimkou není ani spor mezi Apple a Palm, který se údajně ani k soudu nedostane. Neboť kdyby Apple žaloval Palm kvůli porušení patentu, sám by si tím pěkně naběhl.

    Je i dost možné, že to prostě jen zkouší. Vůbec bych se tomu nedivil.

  6. Taky si myslim, ze to jen tak zkousi.

    Jinak kdyz te v USA soudi tak by ti nekdo musel dat do ruk obsilku… coz by asi nebylo uplne jednoduche kdyz ses mimo USA. Pak mas sanci odpovedet vetsinou do 10 dnu (kdyz neodpovis tak prohrajes)…. odpoved je v podstate odpoved soudu, kde napises ze nesouhlasis a pak soudce rozhodne o tom, ze se pujde k soudu a tam se to vyresi.

    Jinak pravnici jsou schopni soudit uplne kohokoliv.. cim vice lidi tim lepe. Treba soudi majitele firmy, firmu samotnou, jeji reditele… A pak je na tobe abys sel na soud a rekl, ze treba s tim nemas nic spolecneho… Takto byl i soud, ktery jsem melo pred par tydny v Las Vegas.

  7. Kdybych podnikal v oblasti software (ktery lze v USA patentovat), tak bych urcite take registroval patenty na kazdou novou vec, ktera by me napadla.

    blbost — otazka je, zdali by jsi na to mel takovy kapital :-)) Podle me se to vyplati jen gigantum anebo jen u dobrych napadu…

    John by mohl nastinit neco o tom, kolik stoji v USA patent, trademark, fcc test apod. asi by to dost lidi zajimalo.. Kolik stoji zalozeni firmy to uz vime 🙂

  8. "Jinak pravnici jsou schopni soudit uplne kohokoliv.. cim vice lidi tim lepe. Treba soudi majitele firmy, firmu samotnou, jeji reditele… A pak je na tobe abys sel na soud a rekl, ze treba s tim nemas nic spolecneho… Takto byl i soud, ktery jsem melo pred par tydny v Las Vegas."

    Pravnici do zaloby daji kazdeho, protoze jim to muze pomoct. Staci ale napsat motion to dismiss, motion to quash, ci demurrer (podle statu, procesniho prava a pod.) a zase zalujici musi odpovedet, jinak tuto cast prohrava a ty k soudu nemusis. Pokud je zaloba na tebe blbost, tak se zalujici s tim vetsinou ani nestve a neodpovida. Lhuta na "answer" by ale mela byt 21 dni vsude, vyjma nejakych zrychlenych rizeni, ale muze to byt jen doporuceni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *