Mate zisk? Budujete neco vyznamneho? Starate se dobre o zakazniky i zamestnance?

JB napsal clanek na blog Uz me ty start-upy nebavi.

Ja z toho mam podobny pocit, hlavne kvuli tomu, ze: …na ceske start-upove scene zvitezila forma nad obsahem.

Myslim, ze je potreba prebrat radikalne jiny pristup. Nekopirovat slepe nejake extremy ze Silicon Valley, ale inspirovat se treba od lidi jako Jason Fried z 37signals. Nasledujici to krasne shrnuje:

What matters is: Are you profitable? Are you building something great? Are you taking care of your people? Are you treating your customers well?

Kdyz jsem pred nedavnem psal clanek Startup by nemel byt jen bublina, tak se mi to honilo hlavou. Nechtel jsem jmenovat konkretni startup. Ono je to stejne jedno. Takovych startupu je ted hodne. Prisla mi pak na email odpoved od startupu o kterem jsem psal: Je to každopádně přesně tak, jak pí­šeš. Vezeme se na hypu a zas tak moc toho neprodukujeme.

Jenze to je co me na tom frustruje. Ono je to dobre, ze se v CR dela strasne moc na podporu startupu. Ze jsou souteze, inkubatory a konference. Jen je potreba mit ten fokus proc se to vlastne dela. Ten startup by mel byt hlavne o zakaznicich. O vytvareni zisku. O tom produkovani. V tom je to nejskvelejsi kdyz neco vytvorite a je to fakt komercne uspesne.

Spread the love

28 thoughts on “Mate zisk? Budujete neco vyznamneho? Starate se dobre o zakazniky i zamestnance?

  1. No jooo, ale to je moc prace, delat inovace… to je lepsi zbastlit web a vsechny problemy sveta resit webem.

    1. zde je krásný pří­klad toho, že jsme cca o 2 roky oproti USA pozadu- čerstvý finalista(TOP11) podzimní­ho běhu starupů starcube.cz(
      http://www.starcube.cz/news/zname-ucastniky-podzimniho-behu-starcube-/ ) a to web4mobi.com —aneb služba, která uchvátila Silicon Valley před zhruba dvěma lety- transformace Vašeho www na mobilní­ web, ovšem přes webové rozhraní­…btw v USA je teďka “HIT” již upgrade- a to pohodlná transformace Vašeho www, ovšem pří­mo z mobilní­ho zaří­zení­(zde je potřeba vyzvednout pravé české inovátory- mdot.it !) Achjo, nejví­c mě štve, že starcube chce být světový, ovšem podporuje dávno zažité myšlenky, nic inovativní­ho. Stále tak platí­, kdo chce dobýut svět musí­ čerpat inspiraci v USA. Fyzicky, ne čtení­m TechCrunche.

      1. Tak ono co nebylo vymyšlené, vše se nějak kopí­ruje a upravuje. A když něco funguje, proč toho nevyuží­t. Málokdy dokáže úspěšný projekt pokrýt celej svět. Facebook ani Google taky moc nového nepřinesl, inspiraci taky měli jinde, jen to dokázali udělat tak dobře, jednoduše, aby se to všude použí­valo.

  2. Já bych to zas tak černě neviděl. Před splasknutí­m dot.com bubliny koncem 90.let v USA se taky objevovaly hype projekty, kterým investoři hrnuly pení­ze ještě než startupy vydělaly dolar – např. to byl projekt eshopu s akvarijní­mi rybičkami…

      1. Ja vim to je ta nekonecna debata.. a spousta startupu si presne toto bere za vzor. I kdyz nikdo z nich nevybuduje neco jako Google nebo Facebook. Sakra ja jsem to ani nemel psat. At si kazdy delat co chce ze:-)

        1. Mas samozrejme pravdu. Nechtel jsem do toho rejpat. Chtel jsem tim jenom navazat na to, co jsem psal ironicky dole. Ze kdyz tam neni ta inovace…a Facebook i Google ji meli. A ty o tom vlastne pises “are you building something great?” nebo ze je to “o tom produkovani”.

          To znamena: Sorry, mas pravdu!

    1. V tom s tebou souhlasí­m. Nejlepší­ podnikatelé jsou z lidí­, kteří­ “nic zvláštní­ho neumí­”, ale dokážou použí­vat selský rozum a mí­t tah na branku. Odborné znalosti často hodně svazují­. Člověk má pak totiž tendenci všechno až pří­liš řešit a kritizovat a bojí­ se pustit k poskytování­ odborné služby někoho jiného. Jenže se pak pohybuje v začarovaném kruhu a namí­sto opravdového podnikání­ si vytváří­ zaměstnání­, které byť je třeba slušně placené, je pořád jenom zaměstnání­m.

      1. Podle mne žádný univerzální­ recept na nejlepší­ podnikatele neexistuje. Je mnoho podnikatelů, kteří­ jsou mimořádní­ odborní­ci ve svém oboru – ať matematici Sergey Brin, Larry Page nebo u nás K. Janeček.

        Jeden obrovský rozdí­l mezi USA a ČR existuje:
        Ví­te co mají­ společného
        Sergey Brin (zakladatel Googlu)
        Gordon Moore (zakladatel Intelu)
        Sabeer Bhatia (zakladatel Hotmailu)
        Mark Parker (CEO firmy Nike)
        Anil Ambani (miliardář)
        Leonard Bosack (zakladatel firmy Cisco)
        Elon Musk (zakladatel PayPalu, investor v SpaceX a Tesla Motors).
        Vinton Cerf (vynálezce TCP/IP)
        David Filo (zakladatel Yahoo)
        John Doerr (miliardář a známý venture investor u Kleiner Perkins Caufield & Byers)
        Eric Paul Lefkofsky (investor v Grouponu)
        Steve Fossett, Guy Kawasaki, Vinod Khosla, Tim Cook, Jeff Bezos ???

        Všichni z nich studovali na špičkových univerzitách jako CALTECH, PENN, DUKE, PRINCETON, RICE, nebo STANFORD , kde přednáší­ nositelé Nobelových cen, úspěšní­ businessmani atd.

        O našem VŠ školství­ to, že “forma ví­tězí­ nad obsahem” platí­ dvojnásob – to je vidět na popularitě škol jako vesnická právnická škola ve Sládkovičově (v Brně zastoupena Joštovou ak.) nebo Univerzita Jana Amose Komenského o plzeňských právech nemluvě. Není­ se tedy čemu divit, že startup prostředí­ se tomu může podobat.

        Buďme tedy rádi aspoň za to co máme. I za ty co vezou…

        1. S tí­m školství­m máš pravdu. Je pravda, že univerzální­ recept na úspěch neexistuje. Já to beru spí­še z vlastní­ zkušenosti v tom smyslu, že řada lidí­ není­ úspěšnými podnikateli proto, že si chtějí­ všechno dělat sami a v tom je pak odborné vzdělání­ spí­še překážkou než aby to pomáhalo. Já třeba dělám překlady a tlumočení­ a je pro mě strašně těžké svěřit překlady někomu jinému, protože to není­ udělané tak jak bych si představoval. V tom mi brání­ mé překladatelské vzdělání­ a zkušenost, protože kdyby tomu člověk nerozuměl, dokázal by se na to podí­vat s větší­m odstupem a lépe tu firmu nastavit tak, aby byla úspěšnější­. Tohle si myslí­m, že je problém řady lidí­ a hodně častým důvodem “hraní­ si na podnikání­” mí­sto toho, abychom opravdu podnikali a budovali firmu nezávislou na konkrétní­ osobě, která přežije léta.

          1. Já potí­ž vidí­m v spí­š delegování­ pravomocí­ – to je opravdová překážka a to s odbornou úrovní­ nesouvisí­. To jsou věci, které se týkají­ osobnosti a na žádné škole se nepřednášejí­.
            Mimo jiné v tom podle mě tkví­ podstatná část Johnova úspěchu.

        1. O konferencí­ch a soutěží­ch nic neví­m, tam nechodí­m. Jde o zákazní­ky. Spí­š měli nějaký sen, nebo intuici. Zkusili to, bavili se tí­m a bavili se o tom s (potenciální­mi) klienty, a třeba nic moc zájem. Ale někam je to posunulo. Tak to zkusili jinak, a zase jinak, a zase jinak a najednou měl ten sen milií³n zákazní­ků. Mí­t připravený byznysplán, zapí­chli to při první­m pokusu a šli “doopravdy podnikat a vydelavat penize”.

  3. Problem je ze velike firmy jako google facebook instagram pinterest atd umeji vypravet story a k lidem se pak dostane stroy o tom jak v garazi dva kluci udelali sluzbu ktera se pres noc stala uspesna a je druhy den nekdo koupil za miliardu. 99% kluku toto namotivuje reknou si ze to vlastne neni tak tezke a v tuto chvili a za timto ucelem se rodi startup! Nikde uz se ale nedoslechnou jak ty dva kluci pred tim maji za sebou 10let praxe na jinych projektech, jak ta cela vec byla treba zainvestovana nekolika miliony dolaru a ze to vlastne vse bylo uplne jinak.

    Startupy v cechach (a mozna i ve svete, sleduji pouze tu ceskou scenu) se bohuzel zakladaji za spatnym ucelem a castokrat spatnymi lidmi (castokrat startup tvori programator a grafik nebo dva programatori a neni tu nikdo kdo by se staral o klienty nebo zakazniky nedej boze o finance)

    Ja sem delal podobne chyby ne ze ne ale poucil sem se a o tom by to melo predevsim byt!

  4. Já jsem před nedávnem naprogramoval software, neúspěch úplně strašný, nikdo to nechtěl použí­vat, a pak jsem se zabýval marketingem, jak lidem vnutit něco co nechtějí­.

    Když tu z ničeho nic jsem našel web o tvorbě softwaru, a tam bylo “udělejte si mezi zákazní­ky průzkum, co jim schází­, a pak to naprogramujte”. A já si ří­kal, vždyť to se bere na první­ lekci ekonomky na hodinách marketingu, ať si člověk udělá marketingový průzkum než začne kopat a já to neudělal!

    Johne, podle mě jsou tvá podnikání­ tak úspěšná, protože jsi si ty průzkumy udělal, i u shipito,… Lidi se ptali, ty jsi jenom nabí­dl, nic jsi nevnucoval. Takže lidi, než se vrhnete na projekt, udělejte si sakra nějaký průzkum u budoucí­ch zákazní­ků, zda-li by za to byly ochotni vůbec platit.

    Možná u Google a Facebooku to fungovalo jinak, ale podle mě pro 90% malých podnikatelů to funguje tak jak ří­kám já. Co byste chtěli, mí­t 50% šanci, že budete vydělávat 100.000,- Kč měsí­čně nebo mí­t 0,0001% šanci, že budete milionáři?

    1. Ten pruzkum se nejlepe dela tak, ze neco nabidnes i v velmi nedokonale, zjednodusene forme.. a lidi bud zacnou nakupovat nebo ne… to je cele tajemstvi. Ale diky za ten nazor.. ono to je videt dost casto.. neco se vytvori a pak se premysli jak to prodat.. coz je dost tezke, kdyz lidi nemaji zajem.

      1. Souhlas..ja vytvoril svuj program (ktery se stale prodava a zivi me) tak, ze jsem nejdriv delal dva takove programy na zakazku, nez me to trklo, tak jsem z toho udelal “univerzal” a zacal to nabizet dal. Takze ten prvotni pruzkum je dobry treba jen projizdet vworker.com (v pripade software), nebo v pripade jinych oboru jine inzertni servery a koukat nejen co lide chteji, ale za co jsou ochotni zaplatit. Je to lepsi nez se ptat “koupili byste to”, ono je neco jinyho teorie a moment kdy se clovek rozhodne vytahnout penize/kreditku. Nejlepsi je, kdyz zpozorujete vic inzeratu na stejne tema. Pak vymyslet reseni a nabidnout ho rychle ve zjednodusene forme, jak pise John. Nekdy lidi chteji co uz existuje, ale *v jine forme*. Neznamena ze kdyz neco existuje ze to kazdemu vyhovuje.

  5. Ja len k tomu Google a Facebooku. Je sice pravda, ze oba projekty nemali na zaciatku implementovanu monetizaciu ale uz od zaciatku mali uzaznu traction t.j. exponencialne rastol pocet ich pouzivatelov. To, ze v takejto situacii je dolezitejsie ustat a posilnit ten rast aby sa dosiahol zaujimavy trhovy podiel este neznamena, ze islo o startupy vyvijane bez business modelu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *