47% lidi v USA neplati zadne dane

47% lidi v USA neplati zadne federalni dane z prijmu.

Me se tohle zda naprosto neuveritelne. Vetsinou jde o lidi s mensim prijmem. Napriklad rodina s dvema detmi a rocnim prijmem $50,000 nezaplati za rok 2009 zadne dane z prijmu. Rika se, ze kapitalimus je tvrdy. Obzvlast image USA tak vypada. Ale neni to vrchol, kdyz lide s mensim prijmem nemusi platit zadne dane? Podle meho nazoru ten prijem neni zas tak strasne maly. Zkuste si to srovnat s CR. A k tomu je hodne veci v USA pomalu levnejsi nez v CR. Treba koupit si dum ve vetsine mest je urcite levenejsi v USA nez v CR.

Spread the love

39 thoughts on “47% lidi v USA neplati zadne dane

  1. 2 John: mestske dane existuji treba v TX.

    Nevim, jestli mas nebo nemas deti, ale ty jsou v USA nesmirne drahe. Zalezi teda ve kterem state jsi, ale NY, CT, MA jsou neuveritelne drahe na vychovu deti a $50k ti nebude stacit.

    2 DaN: to je klasicke, v CR je DPH, tady Sales tax. Ma to uplne jine ekonomicke dopady,

  2. Ono to není tak úplně růžové. Zapomínáte na daň z nemovitosti, která je např. v Kalifonii kolem 1% z ceny domu. Slušné zdravotní pojištění kolem $1,000 měsíčně pro rodinu s více dětmi. Samozřejmě jej můžete mít od zaměstnavatele (větší firmy), ale toho to stojí také peníze. Za slušnou soukromou vysokou školu platíte $30,000 ročně i více + dalších $15,000 za ubytování. Samozřejmě, třeba v Kalifornii můžete studovat na vynikajících veřejných univerzitách (třeba Berkeley) a pokud jste rezidenti, platíte jen cca $9,000 školné. Ale i tak relativně nízké školné by asi Češi zvládali jen se skřípěním zubů. K tomu si připočtěte ještě soukromou střední školu (státní není nic moc) a pochopíte, že to, co ušetříte na daních, utratíte zase jinde. Samozřejmě, školné se týká hlavně středních vrstev, které také patřičně runinuje. Pokud jste chudí, tak ani nevadí, že vaše děti jsou úplně hloupé a stát jim rád zaplatí školné na univerzitě typu California State University San Bernardino. Na podobné školy dává Kalifornie víc peněz než na svých několik prestižních universit ze systému UC. Je otázkou, zda se to ale nakonec nevyplatí. Pokud se podaří některé pitomce trochu vzdělat, možná pak nikoho nezabijí ani se nevyvraždí mezi sebou…

  3. Teď jsem po sobě četl svůj předchozí příspěvek a připadá mi, že vyzněl poněkud více negativně, než jsem zamýšlel.

    Především bych chtěl poděkovat Johnovi, že na názorném příkladu vysvětlil, že americký daňový systém není daňovým peklem, jak se jej někteří snaží vykreslit jen prostou ilustrací výše daní.

    Z mého pohledu je současný stav přijatelný, bohužel mě děsí socialistické tendence, které jsou u některých států, jako třeba Kalifornie, velmi zřetelné. To krásně ilustrují také čím dál tím větší omezení legálního držení zbraní.

    Bojím se, že v budoucnu bude docházet ke zvyšování daňové zátěže a dalších životních nákladů (školství, zdravotnictví), které zasáhne především střední vrstvy. Naopak nepřímá podpora imigrace ze zemí, jejichž obyvatelé se nemají zájem přizpůsobit americkému způsobu života, udržují si svůj jazyk a odmítají angličinu, Americe nic dobrého nepřinese. Amerika by v současnosti potřebovala odborníky z Evropy nebo Asie, místo toho je zaplavována imigranty z Mexika bez vzdělání, často s kriminální minulostí. Občas to vidím černě…

  4. Mestske dane zadne nemas. A statni zalezi v jakem state zijes. Treba v Nevade nejsou zadne statni dane z prijmu. Kazdy stat si to vymyslel podle sebe. Nekde muzes platit neco nekde vubec nic, protoze ten prijem je taky maly.

  5. Tak ono taky zalezi, co se da vsechno odecist. Krome toho kdyby v CR byly danove pausaly i pro zamestnance, ne jen OSVC, tak by to hned vypadalo jinak.

  6. Florida taky nema statni dan. V Californii je aspon vetsi sales-tax (obdoba ceskeho DPH) a ta bude generovat hodne prijmu do rozpoctu. Ja to stejne nechapu, ve vetsine statu US je DPH trikrat mensi nez v Evrope a vsechno funguje. Proc to nektery stat v Evrope nezavede taky? Ted uz to kvuli EU asi nejde, ale driv…..

  7. Jo jo.. jsou treba dalsi dane z nemovitosti (ale lidi muzou rentovat) a kdyz budou rentovat v dobre oblasti tak budou deti chodit zdarma do dobrych skol… ale o to nejde. Me pripada silene, ze 47% lidi neplati dane. Skoro jako takovy ideal komunismu. Kdy bohati plati a chudym se to prerozdeli.

  8. Zají­mavé tyto “ní­zké” pří­jmy jsou pří­jmy tak skoro 5 lidí­ na venkově u nás 🙂

  9. Raz som zachytil odborny clanok, ktory tvrdil, ze ziaden zakon obcanom USA neprikazuje platit federalne dane (iba statne a mestske). Bol tam uvadzany nejaky profesor z renomovanej univerzity, ktory uz 20 rokov neplati federalne dane a bez problemov.

    Nevideli ste to niekde?

  10. 2 Igor: taky jsem to nekde videl

    2 tt: zdravotnictvi a duchody jdou ze zdravotniho a socialniho pojisteni

  11. Johne, v ČR to je také velmi překvapivé: člověk s příjme 40tis usd (720tiskč) bez vedení účetnictví (paušální náklady 60%), se dvěma dětmi a manželkou na mateřské nejen že nezaplatí žádné daně, ale ještě od státu dostane 20tis formou daňového bonusu!

    při příjmu 50tis USD to přibližně vychází také na nulu – a to už je na ČR poměrně slušný příjem.

    Navíc bez započítávání slev na dani typu: dárcovství krve, hypotéka, životní pojištění atd…

    (druhá věc ale je, kolik zaplatí na zdrav. a soc pojištění – to už uplně málo není)

  12. Johne, u nás to teď bylo za rok 2009 podobné.. Živnostník s příjmem necelých 2 000$ a výdajovým paušálem taky nic neplatil. V podstatě je to obdobná situace. Člověk mohl vydělat 24k USD a daň nemusel platit. Což kdyby tak pracovala i manželka (žena), tak to je dohromady 48k + další odpočty.

  13. Tomas B.: Na dani z příjmu sice ne (taky jsem neplatil), ale sociální a zdravotní dani člověk neuteče…

  14. No EU politici rozkrádajú vlastné rozpočty, US politici hlavne lágrujú cudzie štáty.

    No a samozrejme majú EU+US politici aj bokovky ako napr. 200 mld $/year worth heroin biz pod vlajočkou NATO.

  15. T.B. taky záleží do jaké kategorie patří. Myslím že to vychází jen u řemeslných a to jen v roce 2009 kdy byl paušal 80%. Takže je to vyjímka. U nás reálně nejde neplatit daně. Nejde se vyhnout soc.zdrav dani a kdyby náhodou jsou zde ještě parádní pálky za spotřební. No a přesto to nestačí. A že by ze škol zdarma chodili nějací myslitelé , taky není nikde vidět.

  16. Nie je mozne porovnavat danove zatazenie USA a Europy, pretoze funguju na inych pricipoch. V Europe je to nadstavene tak, ze viac menej vsetci maju podobnu zivotnu uroven. Vacsinou su vsade statne skoly, ktore maju dobru uroven, statne zdravotnictvo, socialne davky a pod. V USA je to nadstavene tak, za vsetko sa plati priamo, cize ak chce mat niekto slusne vzdelanie, tak si musi zaplatit sukromnu skolu, ak chce mat primeranu zdravotnu starostlivost, tak musi si zaplatit drahe zdravotne poistenie a pod. Ale myslim si, ze aj v USA sa to zmeni, a 1. krokom je nova zdravotna reforma, ktoru bude musiet financovat stat a tym sa pristupi k uprave danoveho systemu.

  17. V USA nie je žiadny zákon, ktorý by prikazoval odvádzať daň z príjmu. Štát túto nevedomosť ľudí v USA využíva a od nevedomých ju vyberá. Múdri ľudia ju neplatia, pretože nemusia. 🙂

  18. Adam: 50k USD není v ČR poměrně slušný, ale naprosto vyjímečný příjem, který rozhodně nemá víc než 5 procent lidí (tipnul bych tak 2-3 procenta).

    Osobně mám nulovou daň z příjmu a DPH mám taky skoro nulovou (když nepočítám potraviny), protože mi, jako plátci DPH, DPH stát vrací.

    Stejně tu ale máme daň spotřební z cigaret, alkoholu, benzínu, pak cla a hlavně sociální a zdravotní daň.

    Kdyby se vybírala jen jedna daň a ne 50 a to jednou za rok (jako před 100 lety) a ne nějaké zálohy měsíčně, tak by (hlavně zaměstnanci) nestačili divit…

    Podle mě je informace, že někdo zaplatí nulu na dani z příjmu na kočku, když tu je dalších minimálně 5 daní, které člověk platí a ani o tom kolikrát neví.

    Kolik lidí z ČR ví o superhrubé mzdě (že platí sociální, zdravotní a daň z příjmu i zaměstnavatel).

    Kolik lidí ví o spotřební dani, vždyť není u benzínek, na cigaretách a alkoholu uvedena, kdyby lidé viděli, že benzín stojí 31 Kč a aktuálně je spotřební daň 18 Kč, to by bylo točo… Bych to dal ze zákona na každý stojan a účtenku…

    Stát tě obere tak, či onak, minimálně na spotřební dani na potravinách.

    Stejně čím méně daní, tím lépe, s radostí bych zrušil důchodovou, stejně si spořím sám…

  19. Tak se přiznejte vy v USA, kolik platíte na zdravotní pojištění a případně u zubaře? Dnes jsem byl u zubaře a zaplatil jsem za preventivní prohlídku směšných 50 Kč a kdysi za korunku něco kolem 100 USD, jinak je vše zadara.

  20. Zubare platim cash.. pojisteni se mi nevyplatilo. I kdyz drive jsem ho mel. Korunka myslim stoji $500-$800. Ale pojisteni treba $50-$100 mesicne. Takze kdyz nejdes aspon na jednu korunku rocne tak se to nevyplati.. a to asi malokdo chodi.

  21. John> A když toho budeš potřebovat víc, zajedeš si do Česka, kde to dostaneš za zlomek. Jak to dělá spousta cizinců – a následně nám vypráví, že to tu máme špatně (nemířím na nikoho osobně).

    Ostatně mám pocit, že kapitalismus by se zhroutil, kdyby neměl možnost typu Čína, a kdyby někde neexistovali lidé, co pracují a kasírují výrazně méně, než v domovině.

    Nejsem proti kapitalismu, jen mně to tak napadlo.

  22. Miloslav Ponkrác: Kde je kapitalismus? Zvlášť dnešní Evropu bych s tímto slovem vůbec nespojoval. Ten současný jakokapitalismus by se nezhroutil, jen by místním klesla průměrná životní úroveň a její oživení by nastalo až po přirozeném snížení stavu lidí, co nic nevytváří, např. většiny úředníků, celníků, odborářů, nejspíš i mnoha účetních. Problém je, že dřív by přišel sociální inžerýr, pokřivil trh a nakonec by z toho bylo jen to poklesnutí životní úrovně. Tento problém je teď docela viditelný u Řecka – koukněte kolik má státních zaměstnanců (samozřejmě tím nechci říct, že každý státní zaměstnanec je zbytečný), pro mě je docela šokující, že ta země ještě tak nějak funguje.

    Ale podobnou diskuzi bych na tento blog netahal:)

    Na závěr – ano, taky mám pocit, že tu máme něco špatně, když se sem může takový "cizinec" přijet nechat zadarmo ošetřit. To není chyba toho cizince nebo ciziny, že:-)

  23. John, John, John … píšeš skvelé články, ale tento mi pripadá ako od nejakého politika.

    Nespomenul si ďaľšie formy zdaňovania – štát predsa vyberá peniaze aj inak. Napríklad na Slovensku:

    (Ktorým sa fyzická osoba ťažko vyhne.)

    – priame dane z príjmu fyzických osôb

    – sociálna daň (poistením by som to nenazýval)

    – zdravotná daň (poistením by som to nenazýval)

    – DPH (nepriama daň pri kúpe každého tovaru)

    – Spotrebná daň (pri kúpe palív)

    – daň z nehnuteľností

    – daň z úrokov

    – skryté formy: kolky, dialničná známka

    A potom je toho ešte určite veľa na čo som zabudol …

    Napíš niečo viac komplexnejšie. Celkom by ma to zaujímalo ako to v skutočnosti v USA je. Priame federálne dane z príjmu je určite len jedna z mnohých položiek.

  24. John: těch 50 USD u nás stát platí důchodcům atd. za celé zdravotní, a já platím právě kolem těcg 100 USD. Takže zdravotní péče je tu v ČR levná. Navíc řed třem lety jsem byl na operaci, která stála asi 20k (pojištovnu, mě 0) a jsem si jistý, že v USA bych se pěkně prohnul.

    Ono taky korunka je korunka, osobně dělám boj. sport (Wing Tsun) a kdyby mi někdo vybil všechny přední zuby, tak bych to vážně v USA platit nechtěl :), to bych se asi pojištoval.

    Jinak v USA tě běre každá pojištovna, a nebo se zkoumá před přijetím tvůj zdravotní stav?

    Pěkně jsme utekli, ale je fakt, že mít v USA pár děcek, a dovést je k zubaři, to musí být finanční sebevražda :).

  25. PJ: Upřímně, kapitalismus, stejně jako jakýkoli jiný ismus je syntetické slovo. V čisté podobě žádný ismus nikde nikdy neexistoval.

    Nicméně můj názor je, že dnes je tak obrovský pokrok technologií, že kdyby všichni pracovali, tak by to už nemohlo fungovat. Pokud chceme všechny zaměstnat, pak buď musí stavět hladové zdi (rozuměj dělat zbytečnou práci), nebo pracovat za cca dolar za den. Alternativně by všichni lidé pracovali dvě hodiny denně.

    Právě vyrovnávání se s tímhle faktem je to co pokřivuje dnešní kapitalismus. Kdyby opravdu se měli uživit jen Ti, co makají a vytvářejí nějaké hodnoty, tak je možná 80% i více lidí bez práce.

    Dnešní výkonnost technologií je neuvěřitelná. Ani John sám by nezvládl své podnikání kdyby neměl počítač, a řadu dalších věcí. Ostatně pez pokroku v dopravě, což je další rapidní užití technologií by nerozjel ani prodej kol z Číny, ani shipito.

    Kdyby čistě náhodou někdo chtěl zavést čistý kapitalismus opravdu bez sociálních věcí, měl by proti sobě 80% lidí nezaměstnaných minimálně, tudíž by ho utloukli čepicema. Proto je nutné řešit sociální smír a uvědomují si to i nahoře, ačkoli třeba před 200 lety by díky chabým technologiím taková situace nevznikla.

    Evropa to vykrývá zbytečnou prací – mnoho lidí zaměstná v byrokracii, mnoho lidí jako konzultanty na řešení té byrokracie, v podstatě obdoba stavění hladových zdí.

    Jinak sám pracuji 14 hodin denně momentálně a moc mně to baví. Ale kapitalismus v čisté podobě je pasé, a pokud se ho někdo pokusí zavést, povede dané území jen do zkázy. Následně všechny naštve a vystřídá ho někdo, kdo zavede opačný extrém.

  26. „Na závěr – ano, taky mám pocit, že tu máme něco špatně, když se sem může takový “cizinec” přijet nechat zadarmo ošetřit. To není chyba toho cizince nebo ciziny, že:-)“

    Možná jsem to nešťastně formuloval. V zásadě by mě jenom zajímalo, jak by dnešní svět fungoval, kdyby to možné nebylo. Kdyby v každém místě na světě se věci vyráběly za plus mínus stejný peníz. Mám totiž pocit, že většina dnešního podnikání stojí právě na tom, že někdo něco někde jinde vyrobí za almužnu.

    Neříkám, že je to něčí chyba.

  27. Takže kdyby přišel ke slovu kapitalismus, jeden člověk díky současným technologiím vykryje kompletní potřeby 5 lidí. Nezlob se Miloslave, ale větší ptákovinu jsem dlouho nečetl (opravdu se snažím vzpomenout a to občas čtu třeba i novinky.cz). Úplně mě to odzbrojilo, nevím kde bych začal dřív a tak radši nezačnu nikde a půjdu dělat něco produktivního:)

  28. Ponkrác: ak sa zrušia kadejaké zbytočne pozície, okrem zníženia cien sa môžme bezpečne vrátiť k systému, ktoré tu bol za mojich prastarých a čiastočne aj starých rodičov. Prababka žena v domácnosti, 5 detí a všetko to uživil jeden človek-pradedko.

  29. 2 jasom: Jan Keller je levicovy, mozna az komunisticky sociolog. Obecne lze rici, ze sociologie a jine spolecenske "vedy" jsou pouze mlacenim prazdne slamy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *